Na jihu Moravy se přemnožili hraboši, místy zničili až 80 procent plodin

  17:42aktualizováno  17:42
Dorůstá délky maximálně 12 centimetrů a váží sotva 50 gramů. Přesto hraboš polní děsí zemědělce, na jižní Moravě je rozsah škod kvůli jeho řádění nejhorší. Na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení býložravci schopní vytvořit až pět tisíc nor.

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení býložravci schopní vytvořit až pět tisíc nor. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Situace se sice v jednotlivých lokalitách jihomoravských okresů výrazně liší, ale postižené jsou všechny kromě Znojemska.

„V květnu jsme v obilninách zaznamenali extrémní výskyty, které dosahují lokálně až 80 procent poškození porostů,“ potvrdil Jakub Beránek, ředitel Odboru ochrany proti škodlivým organismům z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

S problémem se potýká třeba společnost Zemědělská a.s. Čejkovice. „Na jaře jsme na vybraných plochách aplikovali návnady, ale hraboši se objevili na dalších místech, kde decimují zatím hlavně vojtěšku. Jsou to místa kolem mezí, zatravněných ploch sadů a porostů vedle řepky,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Martinec.

Letos dosahuje populace hrabošů svého maxima, může za to i suché a teplé počasí v loňském roce. Kvůli srážkám a dobře vegetujícím porostům populační zlom nastane nejspíš až v půlce léta.

„Do té doby však mohou hraboši působit velké škody nejen v porostech obilnin, ale také řepky, případně dalších plodin, do kterých se budou mít tendenci šířit po zdecimování úrody,“ poznamenal Beránek.

Na účinná opatření už je pozdě

Problémy s hraboši jsou pro jižní Moravu typické, objevují se ve dvou až čtyřletých cyklech a trvají rok až dva. V kraji mají ideální podmínky, paradoxně kvůli opatřením, která zemědělci praktikují v boji se suchem.

Hlavně tak často neorají, protože každé obracení půdy ji jen vysušuje. A populaci hrabošů podporuje i setí do zmulčované, tedy nastýlané zeminy.

Momentálně se už proti přemnoženým hlodavcům nedá příliš bojovat. „Tam, kde dochází k významným škodám, má ošetření jen částečný efekt. Může však pomoct nahrazení obilnin včetně hlubokého zpracování půdy pomocí dlátového kypřiče s následným upěchováním půdy tak, aby se co nejvíc narušily nory a zlikvidovali dospělí hraboši,“ podotkl Beránek.

Zaorat poškozené plodiny a nahradit je jinými však podle Martince nic zásadního neřeší. „Klademe alespoň přípravky do děr na ploše sklizené vojtěšky, v jiných porostech to prakticky nejde dělat,“ nastínil opatření, které praktikují.

Hraboší kalamitě se tak dá zabránit jen včasnou ochranou. Podle odborníků z ÚKZÚZ je ideální, když zemědělec na jaře aplikuje povolené přípravky, jejich seznam je dostupný na Rostlinolékařském portálu.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Nehoda dvou kamionů zcela uzavřela dálnici D5 na 103. kilometru. (1. 2. 2019)

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz