ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

V bio vejcích z jihu Čech bylo DDT, může za to stará hala pro nosnice

  • 59
Při mimořádné kontrole bio produktů našli veterináři u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázaný. Naprostá většina ze 104 kontrol bio produktů žádné nedostatky neodhalila.

Insekticid DDT se ve vejcích zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde se slepice chovají.

„Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje,“ uvedl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Prodej vajec z chovu zatím veterináři zakázali.

Slepice ze zmíněného chovu bude muset začít producent vajec kvůli nálezu zbytků DDT chovat jinde. Veterináři nepředpokládají, že by někdo ještě reálně insekticid používal.

Mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na bioprodukty a výrobky z ekologického zemědělství dělali letos veterináři poprvé. Porušení předpisů zjistili u tří ze 144 vzorků. Kromě DDT našli třeba konzervanty v sýrech, které se sice smí používat v konvenční produkci, ale nikoli v biovýrobě.

„Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Správní řízení povedou podle něj kontrolní orgány ministerstva zemědělství. „Záležitost nyní vyšetřuje SVS, ministerstvo zemědělství dosud podnět k zahájení řízení o přestupku neobdrželo,“ upřesnil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

DDT může u lidí poškodit nervový systém

Podle něj jsou nálezy DDT v biopotravinách vzácností, většinou právě kvůli ekologické zátěži prostředí.

„Nejde tedy o úmyslnou, ani zaviněnou kontaminaci. Biopotraviny s nálezem rezidua jakékoliv nepovolené agrochemické látky však nemohou být uvedeny na trh jako bio. V případě, že by bylo zjištěno úmyslné porušení pravidel vedoucí ke kontaminaci látkou dle zákona nepovolenou v ekologické produkci, hrozí producentovi postih až 250 tisíc korun,“ dodal Bílý.

DDT se používal v 50. a 60. letech minulého století, v Československu ho stát zakázal v roce 1974. Ještě několik let se ale chemikálie používala k hubení vší.

DDT se hromadí v tkáních, je schopen procházet placentou a přechází také do mateřského mléka. U lidí může poškodit nervový systém a při delším vystavení přispět ke vzniku rakoviny jater nebo poruch vývoje plodu.


Témata: Jihočeský kraj