Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

První básničku napsala oceněná autorka jako devítiletá po procházce lesem

  10:02
Píše povídky, romány, ale i filmové scénáře nebo divadelní hry. Spisovatelce Věře Noskové (73 let) není cizí žádný styl psaní. Za svoji dlouholetou tvorbu se dočkala dalšího ocenění. V prosinci získala Cenu starosty města Strakonic, kde vyrůstala a vystudovala gymnázium.

Úspěšná spisovatelka Věra Nosková v prosinci převzala za svou činnost od Břetislava Hrdličky Cenu starosty města Strakonic. Právě tam prožila své dětství. | foto: Město Strakonice

Významným dílem Věry Noskové byl autobiografický román Bereme, co je, který získal kladné ohlasy čtenářů i kritiků. V roce 2005 za něj byla nominována na cenu Magnesia Litera a čtenáři se dočkali i dvou pokračování. „Pro mě je lehčí psát o tom, co jsem prožila, než tvořit vymyšlené příběhy,“ myslí si.

„Jsem pro psaní autobiografií, podobně jako většina spisovatelů, vybavená dobrou dlouhodobou pamětí. Ale musela jsem si na začátku domluvit, že potlačím vlastní cenzuru, budu maximálně upřímná a k postavám nemilosrdná. Jen tak má kniha sílu, když postavy a situace pramení z reálného prožitku. To neznamená, že si nemůžu hrát s jazykem,“ vysvětluje.

Věra Nosková je na obálce své knihy Být básnířkou.

Věra Nosková se narodila v roce 1947 v Hroznětíně na Karlovarsku. Dětství ale prožila s rodinou právě ve Strakonicích.

„Narodila jsem se do poválečného chaosu. Už to bylo samo o sobě trochu zvláštní, že matka se do Strakonic brzy po válce přistěhovala z Vídně. Rodiče byli vídeňští Češi a vyšli vstříc výzvě prezidenta Edvarda Beneše, aby se Češi vrátili budovat svou vlast. Otec byl Slovák z podhorské obce Ochtiná,“ vzpomíná.

„Když jsem se narodila, bylo jim teprve 19 let. Do Hroznětína se přestěhovali, protože ve Strakonicích nesehnali byt, zatímco v pohraničí po odsunu Němců byty byly,“ vypráví spisovatelka.

Mladá rodina zůstala v Hroznětíně jen pár měsíců. „Město bylo vylidněné a nikde se nedala sehnat žádná práce. Tak šli zase zpátky do Strakonic, kde žili rodiče matky, do bytu o dvou malých tmavých místnostech bez příslušenství a bez vody,“ pokračuje.

Když bylo malé Věrce pět let, rodiče se rozvedli a dívka zůstala s rodinou ve Strakonicích. Vztah matky a dcery ale nebyl ideální, na vině byla hlavně matčina komplikovaná povaha. Čím byla Věra starší, tím víc své matce připomínala otce a rodinné vztahy vyústily v celoživotní odcizení.

Poté, co vystudovala strakonické gymnázium, od rodiny odešla a v roce 1974 zakotvila v Praze. Vystřídala víc různých zaměstnání od aranžérky po učitelku v mateřské škole. Od devadesátých let se ale věnuje žurnalistice.

K psaní totiž tíhla už od dětství. První básničku Věra Nosková napsala už ve svých devíti letech. „Vzala mě procházka podzimním listnatým lesem. Básnička nebyla nic moc, ale cítila jsem radost z nalézání slov, která vystihla mé okouzlení,“ usmívá se.

Nejvíce si cení románů

Své básně publikovala v 60. a 70. letech v časopisech. První sbírka ale byla těsně před vydáním v roce 1974 zakázána. „První sbírku Bach v pět hodin ráno jsem nabídla jihočeskému nakladatelství Růže. Nejdřív ji přijali bez smlouvy, pracovali na ní šest let. Už měla jít do tiskárny, když tam přišel nový šéfredaktor, který sám psal erotické příběhy z prostředí JZD. Chrlil jeden román za druhým,“ popisuje.

Tehdejší doba byla s tou dnešní v mnohém nesrovnatelná. „Příděly papíru byly nízké, a tak prý probral autory, kteří neměli smlouvy, a vyhodil je z edičního plánu, aby zbyl papír na jeho erotické fantazie zemědělců. Já mu tehdy zavolala a on mi vyčetl, že mám v té knížce verše o kříži či kostele. Proto ji prý nevydá,“ uvádí.

Věra Nosková dnes patří k nejprodávanějším spisovatelům v České republice a vydala již třiadvacet knih, ve kterých se často zabývá obhajobou mužů, sužovaných dramatickými okamžiky v rodinách. Napsala už ale i knihu pro děti Kamarád Jak.

Jak sama říká, nejlépe se jí píšou povídky. „Nejvíc si však cením románů. Vlastně jsem jich zatím napsala jen pět. Ten poslední, nedávno vydaný Rozkošný zákon, se od předchozích liší,“ líčí.

„Je to takzvaná antiutopie, tedy sarkasticky psaná sociální fikce z budoucnosti. Líčí stát, který by ovládaly bojovné ženy, kariéristky, většinou absolventky oboru genderová studia. Kamarádi mi říkají, že je to prý orwellovština,“ tvrdí.

A v práci hodlá pokračovat i nadále. „Píšu téměř denně, když nedělám na knížce, tak píšu fejetony, glosy, povídky, filmové scénáře. Napsala jsem nedávno i divadelní hru. A byla bych moc ráda, kdyby se někde hrála. Mohla by se líbit třeba ochotníkům,“ navrhuje.

Nosková pracovala pro pražské divadlo, které ale zkrachovalo. „Psaní mi pomáhá udržovat mozek v chodu. Je to práce a zároveň zábava,“ poodkrývá závěrem.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Katolické lesy chtějí obnovit těžbu kamene u Hosína, plánují i odstřely

Jihočeské katolické lesy plánují dobývat kámen v bývalém lomu v lesích na Budějovicku. Už mají souhlasná stanoviska od...

Cyklista zemřel po pádu z elektrokola, nejspíš se mu za jízdy udělalo špatně

U šumavské Bučiny zemřel v úterý cyklista na elektrokole. Spadl při sjezdu na štěrkové cestě. Je možné, že se mu...

Úbytek ptáků v lese má vážné dopady, zjistili jihočeští vědci na Papui

Les bez ptáků si u nás zřejmě nikdo nedokáže pořádně představit. Přesto jihočeští vědci pod vedením ekoložky Kateřiny...

V Budvar aréně chybí tělocvična i toalety, říká nový ředitel sportovišť

Nový šéf sportovních zařízení v Českých Budějovicích Jan Velikovský řeší vylepšení sportovišť i díry v ledu v Budvar...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...