První básničku napsala oceněná autorka jako devítiletá po procházce lesem

  10:02
Píše povídky, romány, ale i filmové scénáře nebo divadelní hry. Spisovatelce Věře Noskové (73 let) není cizí žádný styl psaní. Za svoji dlouholetou tvorbu se dočkala dalšího ocenění. V prosinci získala Cenu starosty města Strakonic, kde vyrůstala a vystudovala gymnázium.

Úspěšná spisovatelka Věra Nosková v prosinci převzala za svou činnost od Břetislava Hrdličky Cenu starosty města Strakonic. Právě tam prožila své dětství. | foto: Město Strakonice

Významným dílem Věry Noskové byl autobiografický román Bereme, co je, který získal kladné ohlasy čtenářů i kritiků. V roce 2005 za něj byla nominována na cenu Magnesia Litera a čtenáři se dočkali i dvou pokračování. „Pro mě je lehčí psát o tom, co jsem prožila, než tvořit vymyšlené příběhy,“ myslí si.

„Jsem pro psaní autobiografií, podobně jako většina spisovatelů, vybavená dobrou dlouhodobou pamětí. Ale musela jsem si na začátku domluvit, že potlačím vlastní cenzuru, budu maximálně upřímná a k postavám nemilosrdná. Jen tak má kniha sílu, když postavy a situace pramení z reálného prožitku. To neznamená, že si nemůžu hrát s jazykem,“ vysvětluje.

Věra Nosková je na obálce své knihy Být básnířkou.

Věra Nosková se narodila v roce 1947 v Hroznětíně na Karlovarsku. Dětství ale prožila s rodinou právě ve Strakonicích.

„Narodila jsem se do poválečného chaosu. Už to bylo samo o sobě trochu zvláštní, že matka se do Strakonic brzy po válce přistěhovala z Vídně. Rodiče byli vídeňští Češi a vyšli vstříc výzvě prezidenta Edvarda Beneše, aby se Češi vrátili budovat svou vlast. Otec byl Slovák z podhorské obce Ochtiná,“ vzpomíná.

„Když jsem se narodila, bylo jim teprve 19 let. Do Hroznětína se přestěhovali, protože ve Strakonicích nesehnali byt, zatímco v pohraničí po odsunu Němců byty byly,“ vypráví spisovatelka.

Mladá rodina zůstala v Hroznětíně jen pár měsíců. „Město bylo vylidněné a nikde se nedala sehnat žádná práce. Tak šli zase zpátky do Strakonic, kde žili rodiče matky, do bytu o dvou malých tmavých místnostech bez příslušenství a bez vody,“ pokračuje.

Když bylo malé Věrce pět let, rodiče se rozvedli a dívka zůstala s rodinou ve Strakonicích. Vztah matky a dcery ale nebyl ideální, na vině byla hlavně matčina komplikovaná povaha. Čím byla Věra starší, tím víc své matce připomínala otce a rodinné vztahy vyústily v celoživotní odcizení.

Poté, co vystudovala strakonické gymnázium, od rodiny odešla a v roce 1974 zakotvila v Praze. Vystřídala víc různých zaměstnání od aranžérky po učitelku v mateřské škole. Od devadesátých let se ale věnuje žurnalistice.

K psaní totiž tíhla už od dětství. První básničku Věra Nosková napsala už ve svých devíti letech. „Vzala mě procházka podzimním listnatým lesem. Básnička nebyla nic moc, ale cítila jsem radost z nalézání slov, která vystihla mé okouzlení,“ usmívá se.

Nejvíce si cení románů

Své básně publikovala v 60. a 70. letech v časopisech. První sbírka ale byla těsně před vydáním v roce 1974 zakázána. „První sbírku Bach v pět hodin ráno jsem nabídla jihočeskému nakladatelství Růže. Nejdřív ji přijali bez smlouvy, pracovali na ní šest let. Už měla jít do tiskárny, když tam přišel nový šéfredaktor, který sám psal erotické příběhy z prostředí JZD. Chrlil jeden román za druhým,“ popisuje.

Tehdejší doba byla s tou dnešní v mnohém nesrovnatelná. „Příděly papíru byly nízké, a tak prý probral autory, kteří neměli smlouvy, a vyhodil je z edičního plánu, aby zbyl papír na jeho erotické fantazie zemědělců. Já mu tehdy zavolala a on mi vyčetl, že mám v té knížce verše o kříži či kostele. Proto ji prý nevydá,“ uvádí.

Věra Nosková dnes patří k nejprodávanějším spisovatelům v České republice a vydala již třiadvacet knih, ve kterých se často zabývá obhajobou mužů, sužovaných dramatickými okamžiky v rodinách. Napsala už ale i knihu pro děti Kamarád Jak.

Jak sama říká, nejlépe se jí píšou povídky. „Nejvíc si však cením románů. Vlastně jsem jich zatím napsala jen pět. Ten poslední, nedávno vydaný Rozkošný zákon, se od předchozích liší,“ líčí.

„Je to takzvaná antiutopie, tedy sarkasticky psaná sociální fikce z budoucnosti. Líčí stát, který by ovládaly bojovné ženy, kariéristky, většinou absolventky oboru genderová studia. Kamarádi mi říkají, že je to prý orwellovština,“ tvrdí.

A v práci hodlá pokračovat i nadále. „Píšu téměř denně, když nedělám na knížce, tak píšu fejetony, glosy, povídky, filmové scénáře. Napsala jsem nedávno i divadelní hru. A byla bych moc ráda, kdyby se někde hrála. Mohla by se líbit třeba ochotníkům,“ navrhuje.

Nosková pracovala pro pražské divadlo, které ale zkrachovalo. „Psaní mi pomáhá udržovat mozek v chodu. Je to práce a zároveň zábava,“ poodkrývá závěrem.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...