Vědec zkoumá kovy v rostlinách. Chce je využít na čištění zamořené půdy

  8:41
Německý biolog Hendrik Küpper získá na svůj výzkum Kovy, rostliny a lidé na Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích grant 131,7 milionu korun. Tým vědců chce dosáhnout výsledků, které v budoucnu pomohou odhadovat ekologická rizika či vylepšit způsoby hnojení.

Hendrik Küpper působí v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Celou svou vědeckou kariéru se německý biolog Hendrik Küpper specializuje na výzkum kovů v rostlinách a ve svém oboru patří ke světové špičce. Před dvěma lety se přestěhoval z Kostnice do Českých Budějovic a nastoupil do Biologického centra Akademie věd ČR, kde měl od ministerstva školství získat 60 milionů korun na svůj projekt Kovy, rostliny a lidé.

Jeho žádost o grant procházela schvalovacím procesem dobře, rozhodnutí mělo padnout v květnu 2014 a projekt začít v červnu, a tak německý profesor zahájil přesun do Česka.

Ukončil své působení na univerzitě v Kostnici, koupil dům v Budějovicích, vypsal mezinárodní konkurz na členy týmu, pozval a vybral kandidáty, připravoval výběrová řízení na nákup přístrojů, objednal stěhování laboratoře do Čech.

A pak ministerstvo program na přitáhnutí špičkových vědců na česká pracoviště stoplo a v souvislosti s českou vědou padaly výrazy jako mezinárodní blamáž či banánová republika. Německý vědec si však odřízl cestu zpět a v červnu 2014 dorazil do Budějovic i s kamionem speciálních laboratorních přístrojů a vybavení za 27 milionů korun.

Po dvou letech v omezených finančních podmínkách se konečně může radovat – na svůj výzkum nyní získal štědrý grant ve výši 131,7 milionu korun z Operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání, a tak může bádání rozjet naplno.

„Začátek byl velmi náročný. Měli jsme velmi omezené finance a mohli se věnovat jen malé části výzkumu, který jsme původně plánovali,“ vzpomíná 42letý Küpper, který s využitím laboratorních přístrojů přivezených z kostnické univerzity založil na Ústavu molekulární biologie rostlin nové Oddělení biofyziky a biochemie rostlin.

Měď, chrom, kadmium, železo, mangan, zinek

V novém výzkumu se se svým mezinárodním týmem zaměřuje na to, jak kovy působí na rostliny. Měď, chrom, kadmium, železo, mangan, zinek a další kovy přijímají rostliny z prostředí, protože mnoho z nich potřebují pro správné fungování buněk.

Tyto prvky potřebují také zvířata včetně lidí, takže obsah kovů v rostlinách je nezbytný pro správnou výživu člověka. Ten je přijímá v potravě, když jí rostliny nebo zvířata.

Při výzkumu metabolismu kovů v rostlinách chce tým vědců dosáhnout takových výsledků, které v budoucnu pomohou například odhadovat ekologická rizika, vylepšit způsoby hnojení či šlechtění zemědělských plodin nebo využívat rostliny k odstraňování toxických kovů ze zamořené půdy a vody.

„Rostliny si vybíráme podle toho, co právě zkoumáme. Pro některé projekty se používají zemědělské plodiny jako sojové boby nebo rýže, pracujeme ale také třeba s řasami, sinicemi či bakteriemi,“ vysvětluje Küpper v místnosti připomínající skleník s několika truhlíky rostlin, které vypadají na pohled docela obyčejně a v přírodě člověka ničím neuchvátí.

Ale vědci s nimi pracují doslova v rukavičkách – například zelené podlouhlé lístky vyrůstající v přízemních růžicích opatřené latinským názvem Noccaea Caerulescens, s českým názvem penízek modravý, jsou nejlepším pohlcovačem kadmia.

„Spousta rostlin je známých, že absorbují nikl. V Africe používají tyto rostliny pro těžbu kovů. To znamená, že je nechají narůst, pak je usuší, spálí a dostanou z toho kovy,“ popisuje německý profesor, k jehož zálibám patří fotografování přírody, klasická hudba a zahradničení.

Nový grant mu zajistí peníze na výzkum až do ukončení projektu v roce 2022. Z celkové částky 131,7 milionu korun padne přibližně 60 milionů na nákup speciálních přístrojů. Jeden z nejdražších – spektrometr pro měření ultranízkých koncentrací kovů za 15 milionů korun – se stane srdcem nové laboratoře ultrastopové analýzy.

Pro tak citlivé přístroje tu musí nyní udělat stavební úpravy laboratoře s nastolením enormně čistých podmínek. Nesmí tam být prach ani kovové nádoby či součásti oblečení. Otázku, jak naloží se svými brýlemi, už má šéf vědeckého týmu vyřešenou. „Obroučky mám z titanu a titan zkoumat nebudeme, takže nám vzorky kontaminovat nebudu,“ říká Küpper s úsměvem.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Popsané zdi a špína. Chatka byla odříznutá od města, o dětech v ní nikdo nevěděl

23. dubna 2024

Popsané zdi a napůl rozbitá okna, pár matrací na spaní a jedna malá kamna s hrncem na plotně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

25. dubna 2024  15:11

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech...

Lidé křičeli, ať nám naloží víc, vzpomínaly „máničky“ na masakr v Rudolfově

23. dubna 2024  5:38

V Českých Budějovicích uspořádali akci, která připomněla, že uplynulo 50 let od brutálního zásahu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Školy, sportoviště i přípojka. Investiční fond rozdělí rekordních 351 milionů

29. dubna 2024  16:24

Jihočeští zastupitelé schválili rekordní částku pro investiční fond. Obce získají 351 milionů...

Náraz do stromu odmrštil auto přes silnici, řidička nadýchala více než promile

29. dubna 2024  14:03

Opilá řidička havarovala v sobotu nad ránem na Jindřichohradecku. Po několika nárazech do stromů...

Policie zasáhla proti agresivnímu mladíkovi. Zaklekli ho a bili, píše svědkyně

29. dubna 2024  10:39

Na sociálních sítích se šíří video ze zákroku policistů, kteří o víkendu v Českém Krumlově...

Bída na hřištích soupeřů, trenérské změny. Co poslalo Budějovice na dno?

29. dubna 2024  8:49

Budějovičtí fotbalisté jdou do boje u udržení mezi elitou z poslední šestnácté příčky. Ta by po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...