Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Spor nekončí, i se smlouvou ve Strakonicích hrozí další omezení tepla

  14:57
Kvůli sporu mezi Teplárnou Strakonice a distributorem tepla, společností Energo Strakonice, zůstali o víkendu obyvatelé sídliště Šumavská bez tepla a teplé vody. V pondělí večer podepsaly firmy mezi sebou smlouvu.

Teplárna Strakonice. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vodu ohřát v hrnci na sporáku a pak nalít do vany a vykoupat děti. I tak vypadal víkend obyvatel sídliště Šumavská. 

Přerušením dodávek tepla a teplé vody do jejich domácností vyvrcholil vleklý spor mezi společnostmi Teplárna Strakonice a distributorem tepla Energo Strakonice, které se navzájem obviňují z toho, že jedna druhé dluží milionové částky.

Problém měli o víkendu lidé ve 14 bytových domech. „Teplá voda přestala téct v pátek večer a znovu ji pustili až v neděli dopoledne. My ale přece za spor nemůžeme. Doufám, že už se to stalo naposledy,“ konstatovala jedna z obyvatelek sídliště Veronika Nejedlá.

Naráží tak na fakt, že teplárna přerušila dodávky tepla na sídliště už v lednu. Tehdy svůj krok odůvodnila tím, že nemá se společností Energo uzavřenou smlouvu. 

Energetický regulační úřad (ERÚ) přitom už loni v září vydal předběžné opatření, které nařizovalo teplárně poskytovat dodávky tepla a distributorovi ukládalo za ně platit. 

Začátkem května ERÚ spor pravomocně rozhodl a namísto dočasného předběžného opatření uložil oběma stranám přímo uzavřít smlouvy o dodávce tepelné energie. K tomu ale do pátku nedošlo.

„Z naší strany byla smlouva podepsána včas, do datové schránky jsme ji dostali ve čtvrtek 20. května, což můžeme dokázat a v pátek jsme ji podepsali a poslali zpět. Jediný, kdo ji nepodepsal je teplárna,“ tvrdí jednatel společnosti Energo Roman Němeček s tím, že do smlouvy, která přišla od teplárny nepodepsaná, společnost doplnila nad rámec rozhodnutí stanovené teplárně regulačním úřadem ujednání o možnosti výpovědi ze smlouvy z obou stran.

„Tam není výhoda pro nás ani teplárnu a ujednání, na jak dlouho se smlouva uzavírá, což v původní zcela chybělo. Jsou to standardní právní náležitosti, které by měla obsahovat každá smlouva, a v této nebyly,“ vysvětlil Němeček.

Jenže ředitel teplárny Pavel Hřídel poznamenal, že Energo smlouvu dostalo o týden dřív. 

„Panu Němečkovi jsme ji poslali sice ve čtvrtek, ale 13., a ne 20. května. S podpisem přispěchal, až když jsme avizovali omezení dodávky tepla,“ upřesnil Hřídel a dodal, že i původní návrh smlouvy schválil ERÚ a byl v pořádku.

„Nevidím důvod, proč bychom měli měnit něco, co určí ERÚ, který jasně stanovil parametry smlouvy. Proto jsme vyzvali pana Němečka, aby původní smlouvu bez jeho úprav přišel v pondělí podepsat, což neudělal. Tak jsme mu ji poslali přes datovou schránku a e-mailem. Teď čekáme, jak se k tomu postaví,“ uvedl v pondělí odpoledne Hřídel.

V pondělí tak existovaly smlouvy dvě. Na jedné z nich byl podpis Energa, na druhé podpis teplárny. 

„Domníváme se, že správná je ta, kterou určil ERÚ a nevidím jediný důvod na ní cokoliv upravovat. Bylo by to možné, pokud by byla vůle obou stran, ale my právě proto, že se na smlouvách dlouhodobě nedokážeme domluvit, nechali parametry nastavit ERÚ, abychom se nehádali,“ upozorňuje Hřídel.

Situace se posunula v pondělních večerních hodinách. „Pan Němeček naší verzi smlouvy podepsal a poslal nám ji e-mailem ve 21 hodin,“ informoval Hřídel. Současně ani tak v úterý ráno nevyloučil, že by se díky podpisu smlouvy v budoucnu nemohlo stát, že teplárna neomezí znovu dodávky na sídliště Šumavská. 

„Je tam mnoho vlivů, které se mohou stát, stačí, aby přestalo Energo teplárně platit a v tom okamžiku porušuje smlouvu a dostáváme se do stejné situace,“ míní Hřídel.

Roman Němeček ale říká, že platí teplárně celou dobu. „Teplárna nám dluží mnoho milionů korun za to, že dva a půl roku využívá naše tepelné hospodářství a nic nám za to neplatí. Na druhou stranu nám dodává teplo, za které my teplárně platíme zápočtem, což je v České republice právoplatná platba. Máme všechny faktury vůči teplárně uhrazené,“ vysvětluje Němeček.

Omezení dodávek do domácností na sídlišti Šumavská kritizuje i regulační úřad. 

„Rada Energetického regulačního úřadu odsuzuje postup, který nebere ohled na spotřebitele nebo je vědomě používá jako rukojmí. V tuto chvíli nemůžeme říct, kdo je viníkem. Přednější je nalézt řešení, o což se celou dobu snažíme. Demonstrativní odpojení lidí od tepla a teplé vody však nemělo žádný přínos. Náš úřad se případu skutečně věnuje i bez takovýchto akcí a ani ty nás nemohou přimět k nezákonnému postupu, jestliže to mělo být jejich cílem,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Energetický regulační úřad vychází z toho, že obě strany v uplynulém týdnu prokazatelně projevily vůli uzavřít smlouvu o dodávce tepelné energie minimálně v rozsahu, který určil svým rozhodnutím úřad. 

„Za této situace má však úřad za to, že pokud ani jedna ze stran uzavření smlouvy neodmítá, bylo možné se současnému přerušení dodávek při existenci dobré vůle stran vyhnout. Stále také platí naše nabídka dalšího trojstranného jednání,“ doplnil mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Pomoc nabízí i ministerstvo

Situaci ve Strakonicích sleduje i ministerstvo průmyslu a obchodu. Vicepremiér Karel Havlíček se účastnil jednání teplárny a Energa už na začátku roku. 

„Ministerstvo průmyslu a obchodu situaci ve Strakonicích monitoruje a je připravené sehrát i v budoucnu roli moderátora, pokud by se to ukázalo jako nutné. Klíčové samozřejmě je, aby lidé měli teplo a teplou vodu,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Kvůli víkendovému omezení dodávek tepla a teplé vody už padlo i trestní oznámení. „Policie se případem zabývá. Více informací ale v tuto chvíli poskytnout nemůžu,“ potvrdila strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

Budějovice - Sparta 0:2, hosté si pomohli rychlými góly, dál hru kontrolovali

Sparťanští fotbalisté mají první vítězství v novém ročníku, v druhém kole Fortuna ligy uspěli 2:0 v Českých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec v Budějovicích? Nedostal jsem ani kompot, vzpomíná brankář Kučera

Už je to dvanáct let, co Budějovice naposledy doma porazily ve fotbalové lize pražskou Spartu. K velkému triumfu 1:0...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kouč Priske: Důležitá výhra, jsem šťastný. Hráči vidí, že dřina se vyplácí

Teprve ve čtvrtém zápase se trenér sparťanských fotbalistů Brian Priske dočkal vítězství. „Je důležité. Někdy je...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Fraška kolem stavby bazénu v Písku, zastupitelé zrušili výběrové řízení

Bod nula, žádné konkrétní plány. Písečtí zastupitelé ve čtvrtek opět zamítli referendum o stavbě nového bazénu, záhy...

Hráz už prokopat nestihli, voda z rybníka v Metlách zničila 13 domů

Středem obce se vine kameny dlážděné koryto potoka. Nyní v něm teče sotva pramínek vody. Přesně před dvaceti lety však...

V Písku hledají nájemce skiareálu, kde se natáčel Diskopříběh

Po čtyřech letech komplikací vypověděli zástupci písecké radnice společnosti Ski Kory nájemní smlouvu na tamní...

Oprava poutního místa v Římově měla být hotová letos, ale skončí za rok

Rekonstrukce kostela s ambity a známé křížové cesty v Římově na Budějovicku se kvůli covidu zpozdila. Hotová má být...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...