Nová Slavie má nabídnout kavárnu, dva sály i opravenou letní scénu

  12:56aktualizováno  12:56
Zatímco po přilehlém nábřeží Malše projdou denně tisíce lidí, v rozlehlých prostorách kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích je ticho. To se má za pár let změnit. Život sedm dní v týdnu, klubovny pro spolky, velký a malý sál nebo třeba kavárna. Tak si radnice představuje jeho podobu na konci takzvaného soutěžního dialogu.

KD Slavie stojí na břehu Malše v centru Českých Budějovic. | foto: David Peltán, MAFRA

Odstartoval v těchto dnech, kdy magistrát zveřejnil materiál, který popisuje základní představy rekonstrukce.

„Slavie je výzvou pro město, jak se stát významnou křižovatkou kultury v celoevropském měřítku,“ stojí ambiciózně v dokumentu.

Jak toho dosáhnout? MF DNES vybrala nejzajímavější body, jimiž se budou architekti zabývat. Čas na přihlašování mají do 4. listopadu.

Hlavním multifunkčním prostorem má být velký sál s kapacitou 450 míst k sezení v přízemí. Hostit bude koncerty, plesy i další kulturní akce. Stávající územní plán umožňuje jeho rozšíření o osm metrů směrem k Jihočeskému muzeu, což přispěje k většímu komfortu diváků i účinkujících.

„Dalším cílem je vytvořit malý sál, který nyní v objektu není. Ideálně by měl mít podobu black boxu či jiného multifunkčního prostoru. Kromě toho budou ve Slavii klubovny, salonky či ateliéry,“ popsal architekt Igor Kovačević z organizace CCEA Moba, jenž pro město soutěžní dialog organizuje.

Fotogalerie

Právě to, aby se do Slavie znovu vrátili lidé, je jedním z hlavních cílů. „Musí plnit roli spolkového a kulturního domu. Prostory, kde se budou scházet nejrůznější skupiny lidí, by měly neustále žít,“ sdělil primátor Jiří Svoboda (ANO).

Přispět mají i restaurace či kavárna. V ideálním případě by měly přitáhnout ty, kteří by se obvykle podívat nepřišli. To je jen jeden z důvodů.

„Tyhle podniky budou také přispívat na provoz objektu. Kultura a spolková činnosti je dotační záležitostí, s čímž počítáme. Chceme ale dotovat téměř dokonalý projekt,“ zmínil Svoboda.

Ten předešlý plánovalo minulé vedení radnice, kde byl Svoboda rovněž primátorem. Byla to takzvaná koncese, kdy měl opravu a následný provoz Slavie zajistit soukromý investor, jemuž by město jeho vklad postupně splácelo. Z plánu však nakonec sešlo.

Součástí rekonstrukce nebude jen vnitřek Slavie, která vznikla v 70. letech 19. století. Změní se i okolí. Zmizí parkovací místa u řeky i ta v těsné blízkosti kulturního domu. Plány počítají i s revitalizací letní scény, kde jsou dnes například venkovní koncerty. Ta teď nevypadá moc reprezentativně. Často se tady schází lidé bez domova.

„Je skvělé, že je součástí rekonstrukce park u Slavie. V současné podobě není moc hezkým místem,“ potvrdila 22letá Iva Ziková, která Slavii v nedávné minulosti navštěvovala hlavně kvůli koncertům. Její opravu proto vítá.

„Mohli bychom dostat místo, kde se budou setkávat mladší i starší generace a užívat si kulturního dění. Takových je málo a město je potřebuje jako sůl. Dovedu si Slavii představit jako prostor pro přednášky, koncerty, taneční, nebo třeba jen pro posezení u dobrého jídla a pití,“ doplnila.

V hodnotící komisi bude i držitel ceny Architekt roku 2019

Po přihlášení uchazečů vybere hodnotící komise na základě odevzdaných dokumentů šest nejvhodnějších. Autoři pak dodají návrhy mimo jiné na základě diskuse s komisí. Slavii také osobně navštíví. V hodnotící komisi jsou odborníci, jako například držitel ceny Architekt roku 2019 Stanislav Fiala, i zástupci z řad opozičních politiků.

„Jsme rádi, že máme možnost u toho procesu být a zapojit se. Je to skvělý příklad přibližování koalice a opozice. Je na místě o velkých věcech diskutovat pečlivě,“ ocenil předseda opozičního zastupitelského klubu Pirátů Lukáš Mareš.

Radnice teď předpokládá investiční náklady v hodnotě 400 milionů korun s daní. Z toho má jít více než polovina na rekonstrukci a dostavbu Slavie, další desítky milionů korun pak na interiér a přilehlé veřejné prostory včetně úpravy nábřeží Malše.

Autor:
  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dřív tam zpíval Matuška, teď je ostudou města. Větřní zvažuje, že dům koupí

Město Větřní na Českokrumlovsku má šanci koupit Společenský dům, kde je nyní ubytovna, prázdný sál a samoobsluha....

Motocyklista zemřel po nehodě na Strakonicku. Policisté našli svědka

Osmačtyřicetiletý motocyklista zemřel v sobotu odpoledne po nehodě na Strakonicku. Příčina nehody je zatím nejasná....

Hejtmanství chce sázet stromy s hasiči. Je to chabá pomoc, zní z obcí

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská vyzvala obce, aby při boji proti kůrovci sázely stromy s dobrovolnými hasiči....

Senior na Táborsku zemřel po nehodě. Možná ho zradilo zdraví

Osmašedesátiletý muž zemřel v sobotu odpoledne po nehodě na Táborsku u obce Řípec. S autem Škoda Octavia sjel ze...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, +-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz