O budoucnosti kulturního domu Slavie rozhodne soutěžní dialog

  9:07aktualizováno  9:07
Jak bude za pár let vypadat Kulturní dům Slavie? Budějovická radnice se rozhodla vůbec poprvé využít soutěžní dialog. Na rozdíl od klasických soutěží, kde hodnoticí komise vybírá z hotových projektů, bude v tomto případě na začátku velká diskuse.

Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z Německého domu se stal Stalinův, ale také armády nebo osvěty. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

O novém způsobu, jak vyřešit budoucnost kulturního domu v centru krajského města, rozhodli radní, a potvrdili přidělení zakázky studiu, které bude mít administraci a řízení soutěžního dialogu na starosti.

„Celý proces spustíme na konci srpna či na začátku září. Odstartuje tak dialog s jednotlivými uchazeči o dodání projektu na oživení Slavie. Co přesně v něm bude, vzejde právě z debaty. Povedeme intenzivní jednání s různými uchazeči, kteří se přihlásí. Úkolem nebude jen navrhnout stavební úpravu domu, ale popsat i společenskou a ekonomickou udržitelnost projektu pro další roky. Nehledáme jen někoho, kdo nakreslí okenice, ale i někoho, kdo přijde s funkčním konceptem,“ přeje si náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

V Česku podle Igora Kovačeviće, spoluzakladatele ateliéru CCEA MOBA, byly doposud celkem čtyři soutěžní dialogy. Právě pražský ateliér tři z nich vedl a čtvrtý koordinoval. Teď se pustí do dalšího na jihu Čech.

„V otevřené soutěži o návrhu se soutěžícími nejednáte. Je anonymní a hodí se, když děláte novostavbu, protože máte jasné požadavky a víte, že dostanete nejkvalitnější projekt. U rekonstrukcí je to jinak, potřebujete s architekty jednat osobně, abyste se dostali k nejlepšímu řešení. Když architekt navrhne sál o 800 místech a město řekne, že chce 20, tak je to možné korigovat,“ popisuje.

Před vyhlášením dialogu vznikne sedmičlenná komise. V ní kromě čtyř nezávislých odborníků zasednou i tři takzvaní závislí zástupci města.

Fotogalerie

„Je důležité, že vedle těchto tří řádných členů budou jednání přítomni delegáti všech zastupitelských klubů a mohou tak aktivně mluvit do průběhu soutěže od začátku až do konce,“ dodává Thoma.

S tímto postupem souhlasí i opoziční zastupitelé. „Hodnotím kladně to, že se koalice snaží s opozicí spolupracovat, aby se neopakoval stejný příběh jako u sportovní haly. Doufám, že to bude opravdu otevřené řízení, a ne šité na míru jednomu ateliéru,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti).

Součástí řešení bude i okolí kulturního domu s letní scénou i přilehlým nábřežím, kde má vzniknout přístup k vodě.

Předběžné náklady jsou pět milionů korun na soutěžní dialog včetně skicovného v celkové výši dva miliony pro pět vybraných soutěžících a necelého milionu korun spojeného s činností komise. Konečná výše investice by neměla přesáhnout 400 milionů korun.

Vítězný koncept a architektonický návrh budou známé na konci letošního roku, nejdéle počátkem roku příštího. Pak by se podle Thomy mělo projektovat. V roce 2021 může mít radnice projektovou dokumentaci a potřebná razítka.

Stavět by se pak mohlo v letech 2022 a 2023. V současnosti je v pravém křídle hudební klub, kterému ke konci června končí smlouva. Provozovatel má ale zájem pokračovat. Kromě toho město prostory nabízí ke krátkodobým pronájmům.

Chátrající Slavie je dlouhodobým problémem radnice. Před časem v ní skončily dva oblíbené kluby a v hlavním sále už se neodehrávají skoro žádné významné akce. Minulé vedení města zvažovalo takzvané koncesní řízení.

Autor:

Nejčtenější

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Hokejista Hanzal zvažuje předčasný konec kariéry. Byť má v NHL smlouvu

Martin Hanzal v Českých Budějovicích.

Nedá se říct, že by už neměl na NHL. Dokonce v ní má ještě smlouvu, která mu zaručuje v nadcházející sezoně příjem 4,75...

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Černé jezero na Šumavě

Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Další z rubriky

Policista obžalovaný z mučení a nadávek při výslechu jde před soud

Ilustrační snímek

Podle obžaloby nutili násilím k přiznání 32letého recidivistu. Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Zámek Červená Lhota se opět odráží ve vodě, hráz ale potřebuje opravit

Červená Lhota na Jindřichohradecku je jedním ze symbolů jižních Čech a patří k...

Zámecký rybník na Červené Lhotě je po devíti měsících odbahněný a plní se vodou. Příští rok se však možná bude znovu...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz