Obchod s fotovoltaikou pražské firmy H Power trval jen několik měsíců, převážně v roce 2010, zato se v něm točily stamiliony korun. Hlavní žalovaný skutek spočíval v tom, že manažeři firmy vykupovali od dovozců z Tchaj-wanu laciná zařízení, jejichž výkon i cenu navyšovali falešnými štítky a doklady o testování.
Nové údaje na panely nalepovali v provozovně v Bechyni na Táborsku a pozměněné zboží prodali 22 zákazníkům, vesměs velkým společnostem.
Kromě toho falšovali faktury pro daňová přiznání a odpočet DPH. Firma navíc neplatila faktury dopravcům. Skončila v insolvenčním řízení s pohledávkami za více než 180 milionů korun. Od falšování solárních panelů se pak vyšetřovatelé dostali po roce 2012 k daňovým podvodům.
K soudním jednáním, která začala v roce 2017, docházeli jen dva z obžalovaných. Třetí, několikrát soudně trestaný Petr Adamčík, se skrývá neznámo kde a pátrá po něm mezinárodní policie. Ostatní dva vinu odmítají.
„Jediné, co z ní přiznávám, je používání padělaného vysokoškolského diplomu. Byla to moje chyba. Štítky na panelech jsme přelepovali na pokyn čínského dodavatele a s vědomím odběratelů,“ hájil se obžalovaný Tomáš Nebeský, kterého vyšetřovatelé označili za hlavu skupiny.
Druhý z přítomných obžalovaných Tibor Házi zase k daňovým podvodům uvedl, že pouze nosil daňová přiznání na finanční úřad a sám za ně neručil.
Stresy kolem obchodu vysvětlovali tím, že chvátali se stavbou fotovoltaické elektrárny v Bechyni.
Mužům hrozily až desetileté tresty
Na celé kauze je neobvyklé, že se o nároky na úhradu škody nepřipojila většina odběratelů desítek tisíců solárních panelů, ačkoli ve skutečnosti kupovali za drahé peníze nekvalitní zboží bez záruky. V konečné instalaci solární elektrárny vybavené těmito panely nedosahovaly předpokládaného výkonu.
Podle znalců za podobný divoký obchod se solární energetikou může nastavení státních dotací. Největší podporu dostali provozovatelé elektráren spuštěných do roku 2010. Na to reagoval ve zdůvodnění rozsudku, jehož vynesení trvalo tři a půl hodiny, i předseda senátu Michal Kubánek.
„Obžalovaní přelepovali panely skoro školáckým způsobem a odběratelé si mohli jejich parametry zjistit. Nikdo z nich se neozval, že mají nižší výkon. To ale obžalované nevyviňuje,“ uvedl předseda senátu.
Mužům hrozilo vězení až 10 let. Nebeský a uprchlý Adamčík dostali po sedmi a půl roku, Házi sedm let, všichni ve věznici s ostrahou. Žalobcem Radomírem Klimešem navržený dodatkový peněžitý trest senát neudělil se zdůvodněním, že bez toho musí splácet milionové pohledávky a škodu.