Letos je dostatek všech druhů stromků, v příštích letech to není zdaleka jisté. Některým pěstitelům totiž uškodilo letní sucho, kvůli kterému přišli o většinu sazenic. Týká se to i Tomáše Koklara, který provozuje poblíž Vrábče na Českobudějovicku vlastní plantáže. Tvrdí, že přišel přibližně o 70 procent všech sazenic jedlí.
„Letošní výsadba se neujala tak, jak bych si představoval. Pro tyto Vánoce ale máme jedlí dostatek, stejně jako smrčků. Méně je jen borovic, u nichž je výtěžnost menší. Zabírá nám zkrátka dost plochy na to, kolik se jí podaří vypěstovat,“ vysvětluje Koklar.
První zákazníky přivítal už předminulou sobotu a podle jeho slov právě na začátku prodeje jezdí nejvíce zájemců. „Lidé se ale nemusejí bát, že by stromky došly. V případě velkého zájmu jsme schopni je připravit i na dny před Štědrým dnem. Potom ale musejí počítat, že kvalita bude o něco nižší,“ pokračuje.
Drobné komplikace při přípravě na adventní prodeje mají například v Lesích města Písku, kde těžbu stromků znesnadnily přívaly sněhu, které zasypaly jih Čech na začátku prosince. „Ale určitě budeme mít na prodej dostatek stromků. Snažíme se je připravovat na poslední chvíli, aby vydržely co nejdéle čerstvé,“ ujišťuje jednatel společnosti Václav Zámečník a dodává, že kvalita by letos měla být dobrá.
Prodej stromkůLesy města Tábora Lesy města Č. Krumlov Lesy m. Prachatice Sepekov, LŠ Burda Chlumany, U Předotů |
Na jihu Čech jsou mezi stromky nejvíce žádané kavkazské jedle, což platí i o Písecku. Jejich cena je ale na rozdíl od drobných smrčků o poznání vyšší.
„Stále více lidí poptává právě smrčky, a to hlavně z prořezávek. Ty totiž stojí jen něco málo přes stovku. Zdá se mi, že se lidé snaží poslední roky šetřit i v tomto ohledu,“ připomíná Zámečník zajímavost.
Ceny pro letošní rok zde ale nijak nenavyšovali, stejně jako v případě Lesů města Český Krumlov, kde se dá malý smrček pořídit od stokoruny za kus. V případě vyšších jedlí se cena vyšplhá až na šest set korun. V nabídce mají také borovice, které podle výšky stojí 300 nebo 400 korun.
„Letos jsme stromků připravili stejně jako v minulých letech. Lidé ale chtějí spíše ty z prořezávek, kde za ně zaplatí podstatně méně. I tak se ale najde dost těch, kteří koupí kvalitnější stromek z plantáže. Tam ale musí pochopitelně počítat s vyšší cenou,“ upozorňuje jednatel Lesů města Český Krumlov Michal Ficek.
Pěstitel Martin Lang prodává stromky na pobočkách ve Žďáru u Protivína nebo v Českých Budějovicích. V nabídce má šest druhů dřevin, pro něž si lidé jezdí už od 1. prosince.
„Ceny jsme pro letošní rok navýšili o pět procent, a to hlavně kvůli vyšším vstupům a ceně práce,“ říká největší jihočeský pěstitel vánočních stromků Martin Lang.
Drží ceny, aby lidé nechodili krást do lesů
Zároveň také připomíná, že zájem o přírodní stromky v posledních letech pozvolna roste. Nejoblíbenější jsou u něj, stejně jako na jiných plantážích, kavkazské jedle.
„Ta u nás tvoří přibližně 80 procent všech prodaných stromků. Obecně mám ale pocit, že se lidé od umělohmotných stromků obracejí k těm živým,“ doplňuje Lang.
14. prosince 2020 |
V Městských lesích města Prachatice každoročně řežou okolo pěti set stromků. „Nemáme ani důvody číslo jakkoliv navyšovat. Pokud s nimi náhodou nevycházíme, jsme schopni operativně ještě nějaké přiříznout,“ vysvětluje jednatel Jan Pěsta. Společnost letos nabídne pouze kavkazské jedle a v omezeném množství i smrky.
„Nechceme kvůli nim zbytečně vysekávat v lesích paseky. V případě vánočních stromků vybíráme vždy ty nejlepší kusy, které tu máme. Zároveň se ale snažíme držet stále stejnou cenu. Děláme to hlavně kvůli tomu, aby nám lidé nechodili krást dřevo do lesa,“ podotýká Pěsta.