Pískovny lákají ve vedrech k osvěžení, do některých chodí lidé i nelegálně

  • 2
Skočit po parném dni do řeky, nebo se svlažit v rybníku a pak se opalovat na jeho hrázi. To je letní pohoda. Přírodní vodní hladiny na jihu Čech jsou už příjemně prohřáté a lákají ke koupání. Velmi dobrou kvalitu vody podle posledního testování krajských hygieniků nabízí například Lipno v Černé v Pošumaví. Jedničku získala i voda v Orlické nádrži u rekreačního areálu Radava.

Naopak na Orlíku u Podolska platil od 22. června dočasný zákaz koupání, jejž hygienici po posledním rozboru povrchové vody koncem minulého týdne zrušili. Voda už sice není tak nebezpečná, odborníci ji však ani nadále k rekreaci nedoporučují.

„Podle aktuálního rozboru neodpovídá hygienickým požadavkům, byly překročené hodnoty pro klíčové ukazatele sinice, dále zde byla překročená hodnota ukazatele chlorofyl-a, vodní květ a zjistili jsme sníženou průhlednost,“ uvádí ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Citliví jedinci, alergici nebo těhotné ženy by do koupališť s vyšším obsahem sinic vůbec vstupovat neměli. „Hrozí jim vyrážky a zažívací obtíže. V akutních případech může dojít k sepsi organismu,“ varuje hygienička Zuzana Šalandová.

Po koupání ve vodě se zhoršenou kvalitou by se lidé proto měli vždy osprchovat čistou vodou. Jakost vody v přírodních koupalištích ovlivňují hlavně sinice a mikrobiologické ukazatele.

Stav vody ve sledovaných nádržích či rybnících

Orlík, Radava – vhodné ke koupání
Orlík, Podolsko – nevhodné ke koupání
Rybník Hejtman – mírně zhoršené vlastnosti vody
Staňkovský rybník, jižní břeh – zhoršená jakost vody
Lipno, pláž Černá v Pošumaví – voda vhodná ke koupání
Lipno, pláž Horní Planá – zhoršená jakost vody
Lipno, pláž Lipno nad Vltavou – mírně zhoršené vlastnosti vody
Borovany, Lazna – vhodné ke koupání
Sezimovo Ústí, areál Kozský potok – vhodné ke koupání

Pozn.: Údaje vyplývají z měření Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje

„Sinice mají velkou rozmnožovací schopnost, kterou podporuje teplo. Většinou se voda přes horka rychle kazí, záleží ale i na nočních teplotách nebo na tom, zda udeří přívalové deště. Ty vodu pročišťují,“ vysvětluje Šalandová.

Za čistou vodou a písečnými plážemi Jihočeši míří třeba k Suchdolu nad Lužnicí na Třeboňsku. Možnost k osvěžení nabízí pískovna Tušť, kde je koupání oficiálně povolené.

„Letos jsme tu s partnerkou už poněkolikáté. Voda je zatím studenější, ale zato opravdu čistá,“ pochvaloval si minulý týden Josef, jenž za koupáním na tušťskou pískovnu jezdí řadu let.

„Je tu fajn zázemí. Auto necháváme na parkovišti a po koupání si můžeme dát v kiosku nanuk. Hodně lidí využívá i půjčovnu paddleboardů,“ pozoruje rekreant.

Půjčovna sportovního vybavení se nachází rovněž na cepských pískovnách, tam je ovšem jakákoli rekreační aktivita zapovězená. Protože se jedná o dobývací prostor, kde se aktivně těží písek a štěrk, lidé do vody nesmějí. Pískovny se navíc nacházejí v CHKO Třeboňsko a jsou zdrojem pitné vody. Přesto se o letních prázdninách v Cepu koupou stovky lidí denně.

Nechávají po sobě nepořádek

„Štve nás to. Po lidech zůstává na pískovně nepořádek, který potom musíme uklízet. Obrací se na nás i rybářský svaz, který má na Cepu I oficiální revír. Pokud rybáři přijdou na místo a chtějí lovit, musí si to tam nejprve uklidit,“ popisuje Jan Vobejda, starosta obce Cep, kam pískovny Cep I a Cep II katastrálně spadají.

„Musela by tam být hlídací služba, aby se ten tlak lidí zastavil,“ myslí si starosta. Dodává, že pohyb na pískovnách by měla regulovat společnost Českomoravský štěrk, která u Suchdola těží.

Po těžbě štěrkopísku vzniklo pět samostatných jezer také u Veselí nad Lužnicí. Na veselské pískovny navíc láká i kulturní program. Po celé léto v tamějším prostředí vystupují čeští umělci při hudebních koncertech i divadelních představeních. Každou prázdninovou středu provozovatelé promítají filmy v letním kině. Pískovny jsou snadno přístupné pěšky a na kole přímo z Veselí nad Lužnicí.

Za přírodním koupáním nemusí cestovat daleko ani lidé žijící ve městech. V parných dnech zaručeně osvěží také říční proudy. Aby mohli plavci pohodlně vstoupit do vody, rozmisťují města na koupací sezonu dřevěná plovoucí mola se schůdky. Oblíbili si je například v Českých Budějovicích pro přístup do Malše a Vltavy.