Prezident bude tři dny křižovat kraj. Zavítá i k rybníku Rožmberk

  10:49aktualizováno  10:49
Setká se s lidmi na náměstích, navštíví několik firem. Ve Větřní bude mluvit s odborníky na sociálně vyloučené skupiny. Prezidenta Miloše Zemana čeká třídenní návštěva Jihočeského kraje. V pondělí přijede do Českých Budějovic i s manželkou.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě jaderné elektrárny Temelín. S předsedkyní Úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou zavzpomínal na staré časy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když přijel Miloš Zeman na jih Čech loni, zamířil mimo jiné do podniku Farmtec v Jistebnici, který dodává zemědělské technologie na mléčné farmy v Rusku ve Sverdlovské oblasti. Tam se sešel i s ruskými podnikateli a sliboval, že až pojede do Ruska, pokusí se za obchodní zájmy lobbovat, i když ví, že to podnik nepotřebuje.

A výsledek? „Těžko se to dá vyhodnotit, protože současný stav v obchodu v ruské federaci je složitý. Je narušená ekonomickou situací a kvůli velké inflaci je zboží za eura v Rusku drahé. Obchod se tak neuskutečnil. Není to rozhodně nějaká chyba Miloše Zemana, ale současné situace tam,“ uvedl generální ředitel společnosti a předseda představenstva Bohumil Belada, který ale říká, že pro každý podnik je návštěva jakéhokoliv ústavního činitele pozitivní a motivující do další práce.

Plán cesty Miloše Zemana po jihu Čech

Pondělí 1. června
10:30 Prezidentský pár přijede na krajský úřad do Českých Budějovic, kde se setká s hejtmanem, krajskými zastupiteli i starosty obcí. Sejde se zde i s řediteli příspěvkových organizací kraje a úředníky.
14:35 Na břehu rybníka Rožmberk se setká se zástupci integrovaného záchranného systému, Armády ČR a Povodí Vltavy, kde budou hovořit o problému povodní.
15:30 Přijede do Veselí nad Lužnicí, kde bude mít od 16:10 hodin setkání s občany.
17:15 V Budějovickém Budvaru se setká s vedením společnosti a zaměstnanci.

Úterý 2. června
10:00 Druhý den návštěvy začne prezident v novém operačním středisku policie na Lannově třídě v Českých Budějovicích.
11:15 Ve Větřní na Českokrumlovsku má naplánovanou debatu s vedením města a odborníky na sociální tematiku vztahující se právě k sociálně vyloučeným lokalitám.
14:00 V Loučovicích se sejde se starosty obcí Lipenska a ve 14:30 pak s občany.
15:45 Prezidentská kolona přijede na náměstí ve Velešíně ke kavárně Jakub, i zde se sejde s představiteli města a občany.
17:00 V Jihostroji ve Velešíně se sejde s vedením společnosti a zaměstnanci.

Středa 3. června
10:45 Ve společnosti Kovosvit MAS v Sezimově Ústí na Táborsku se setká s představiteli podniku a zaměstnanci.
11:55 Příjezd do Tábora na Vyšší odbornou a střední zemědělskou školu na náměstí T. G. Masaryka. Tam se setká s vedením města a před budovou školy od 12:30 s občany.
15:30 Tisková konference v Hotelu Dvořák v Táboře.
16:05 Prezidentský pár ukončí návštěvu Jihočeského kraje.

Miloš Zeman při své návštěvě sliboval také podporu dostavby dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín. Už vláda pod jeho vedením prosazovala dokončení a v roce 2000 Temelín spouštěla.

„Podpora lidí i politiků pro jadernou energetiku je velmi důležitá. Bez ní si nelze představit její další rozvoj kdekoliv ve světě. Proto je důležitá podpora i hlav států. To platí bez ohledu na současnou ekonomickou situaci, kdy je stavba jakéhokoli nedotovaného energetického zdroje kvůli pokřivenému trhu velmi složitá,“ říká o návštěvě prezidenta mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Nyní se prezident podívá při své návštěvě například na Lipensko do Loučovic. Tam mu chce starosta obce, která byla dříve známá papírenským průmyslem a dnes skomírá a snaží se dostat ze dna, představit ambiciózní rozvojové plány. „Například na splouvání vltavských Čertových proudů nebo na propojení se Skiareálem Lipno,“ vyjmenoval starosta Loučovic Jan Kubík.

Kromě schůzek s politiky ani tentokrát prezident nevynechá návštěvy firem. Jeho manželka Ivana bude mít většinou jiný program.

Miloš Zeman zavítá například do Budějovického Budvaru, velešínského Jihostroje nebo do Kovosvitu MAS v Sezimově Ústí. 

Ve městech a obcích ho většinou uvítají starostové. Pak bude obvykle následovat setkání s občany.

Prezidenta můžete tentokrát potkat i na méně tradičním místě - na břehu Rožmberka, největšího českého rybníka. Tam bude se zástupci integrovaného záchranného systému, Armády ČR a Povodí Vltavy hovořit o problému povodní. 

Podniky, do kterých Miloš Zeman zavítá, jsou zatím opatrné, než aby veřejně hlásaly, co od návštěvy prezidenta očekávají. „Připravujeme se na návštěvu, ale debata o tom, co si podnik slibuje, je předčasná,“ uvedl mluvčí státního podniku Budvar Petr Samec.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz