Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Písek najme PR agenturu za půl milionu. Vždyť máme mluvčí, diví se opozice

  8:26aktualizováno  8:26
Komunikace města s píseckými obyvateli podle radních vázne, tak najali agenturu, které bude Písek platit téměř půl milionu ročně. Opozice je však proti, nelíbí se jí ani provázanost šéfa firmy se senátorem Karlem Kratochvílem.

Zastupitelé schválili návrh rady města, že PR agentura bude pomáhat s komunikací mezi radnicí a obyvateli Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hned první letošní projednávaný bod píseckého zastupitelstva se proměnil ve vyostřenou debatu. Představitelé města se zabývali možnostmi, jak posílit propagaci práce radnice směrem k obyvatelům.

Část radních přiznávala neúspěchy v komunikaci s Píseckými a chtěla si pro tyto služby prosadit agenturu GBA. Opozice nápad tvrdě kritizovala i kvůli výběru společnosti nebo výsledné ceně služeb.

Zastupitelé nakonec i přes bouřlivou diskusi patnácti hlasy schválili návrh rady města vybrat PR agenturu jako prostředníka komunikace.

Téměř hodinová debata se točila hlavně okolo důvodů, proč by si město mělo najímat specializovanou firmu.

„V Písku máme tiskovou mluvčí i servisní kancelář destinačního managementu. Proč tedy poptáváme takovou službu, když ji můžeme zajistit vlastními silami?“ ptal se radních zastupitel opozičních Pirátů Zbyněk Konvička, jenž kritizoval i způsob výběru agentury.

Agentura nabízí propagaci, vlastní stránky nemá

Opozici také vadí, že zatím nikdo z radních nepřišel se seznamem služeb, které má agentura nabízet mimo jiné i pomocí sociálních sítí.

Písecký místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD) však výtky na nepotřebnost propagace vnímá jako pochvalu vedení města.

„Na druhou stranu ale takovou službu potřebujeme. Mám pocit, že se nám nedaří udržovat trvalou debatu s veřejností,“ vysvětlil Veselý a dodal, že komunikace vázla především v případě řešení problematiky lokality U Vodáka, kde měla vyrůst rekreační zóna.

Někteří zastupitelé vidí problém také v tom, že o společnosti se nedají dohledat téměř žádné informace. GBA totiž i přes své zaměření na propagaci nemá vlastní internetové stránky.

Vadí jim i částka, za kterou agentura své služby městu nabízí. Jen pro letošní rok mají být náklady radnice okolo 477 tisíc korun.

„Užitečnější by podle mě bylo zřídit místní výbory, které budou s vedením města jednat o potřebách lidí a zároveň budou mít všichni zpětnou vazbu. Na to ale prý ještě nedávno peníze nebyly,“ divil se Marek Anděl (Písek sobě) a dodal, že město má dost komunikačních kanálů, jen je naplno nevyužívá.

Problémem je pro řadu opozičních zastupitelů také to, že jednateli GBA jsou Jan Němec a Jiří Klokočka, kteří jsou v rejstříku firem uvedeni zároveň jako předsedové spolku Cohiba Musica. Ta pořádá Advent v Písku, ale podle opozičního zastupitele Josefa Soumara (Piráti) také v minulosti dělala kampaň senátorovi a řediteli píseckého hřebčince Karlu Kratochvílemu (ČSSD).

„Právě kvůli vazbám lidí z agentury na něho mám obavy, aby za město letos nepřestali komunikovat politici a nezačal jim systém spíše sloužit jako promyšlená propagace. Na dotazy místních by měli odpovídat konkrétní lidé, a ne proškolený personál takové agentury,“ vysvětlil Soumar důvody, proč pro něho není GBA vhodným kandidátem.

Takové tvrzení je ale podle Němce až příliš nadsazené. „Výhradním působištěm pro činnost spolku Cohiba Musica je kultura. S panem Kratochvílem ji spojuje jen spoluúčast na spolkem vyhlášeném projektu týkajícího se získání peněz mezi dárci pro vyřezávaný betlém do projektu Písecké betlémy,“ vysvětlil Němec a podotkl, že v takovém případě by spolek spolupracoval i s Piráty, protože stejným způsobem projekt veřejně podpořil i písecký zastupitel Michal Horák.

V Táboře si vystačí s mluvčím

Soumar dále poukázal na několik textů na serveru Písecký svět týkajících se aktivit senátora Kratochvíleho a podepsaných právě Němcem.

„Psal jsem je já, ale z vlastní iniciativy. Striktně odděluji své soukromé aktivity od těch vedených pod hlavičkou agentury GBA nebo spolku Cohiba Musica,“ uvedl Němec.

V otázce agentury GBA si je Němec taktéž jistý, že jsou vhodným kandidátem na posílení komunikace města Písek ke svým obyvatelům. „Oba jednatelé působíme na tomto poli už přes 20 let a máme za sebou činnost v rozhlasových i tištěných médiích,“ řekl Němec.

Místostarosta Veselý, který byl v tomto bodu z radních nejvíce slyšet, podle svých slov ví o provázanosti obou společností.

„Pro koho ale dělají další služby, to nevím, stejně tak jako o případu pana Kratochvíleho. Otázkou však zůstává, jestli chceme zlepšit komunikaci, nebo je tento stav v pořádku. Myslím si, že služby agentury potřebujeme,“ reagoval Veselý s tím, že GBA dostane zpočátku smlouvu jen na rok.

Zatímco písecké vedení je o potřebách takových služeb přesvědčené, ve srovnatelně velkém Táboře si vystačí s jedním tiskovým mluvčím.

„Situaci v Písku sleduji a o službách podobné agentury neuvažujeme. Ani od kolegů z vedení města nemám signály, že bychom potřebovali komunikaci s místními nějakým jiným způsobem posilovat,“ vysvětlil starosta Tábora Štěpán Pavlík.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Nakažení jsou pracovníci pošty v Krumlově. Může to zpozdit dodání balíků

Koronavirus může zkomplikovat doručování zásilek v Českém Krumlově. Nákaza nemocí COVID-19 se prokázala u několika...

Silničáři rozšíří kruhovou křižovatku u Budějovic, špunt na tahu od hranic

Řidiči ho pravidelně označují jako jedno z dopravně nejhorších míst na Českobudějovicku. Konečně se ale začíná měnit....

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Prodej, nájemní dům, 2357 m2, Horní…
Prodej, nájemní dům, 2357 m2, Horní…

Horní Stropnice - Rychnov u Nových Hradů, okres České Budějovice
2 600 000 Kč

Najdete na iDNES.cz