Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Oprava poutního místa v Římově měla být hotová letos, ale skončí za rok

  9:43
Rekonstrukce kostela s ambity a známé křížové cesty v Římově na Budějovicku se kvůli covidu zpozdila. Hotová má být příští rok. Vyjde na 100 milionů korun. Areál je památkově chráněný od roku 1958 a v roce 2018 se stal národní kulturní památkou.

Kostel, ambity a ohradní zeď budou mít zvenku okrovou barvu v kombinaci s bílou, jak se dochovalo na nejstarších vyobrazeních. Kostelní věž a vížka nad kostelem budou nově z mědi. K oltáři v Loretě navíc po padesáti letech znovu přibude stupeň. | foto: Biskupství českobudějovické

Lešení, hromady suti a zednické náčiní okamžitě značí staveniště. V poutním areálu v Římově na Českobudějovicku, který zažívá rozsáhlé opravy, jsou však nepostradatelní také výtvarníci s jemným náčiním.

Přestože řemeslníci nejsou ještě ani blízko konci, už teď je patrná velká proměna. Letos už mělo být vše dokončené, ale práce se zpozdily kvůli covidu. Hotovo tak bude asi až příští rok v září.

Celá rekonstrukce vyjde přibližně na 100 milionů korun, z toho 35 milionů budou stát restaurátorské práce. Nejvýraznější proměnou bude nová barevnost kapliček a loretánské chýše.

„Obnovíme původní červeno-bílé fasády, které podle odborného průzkumu nejspodnějších vrstev omítky měly kapličky a Loreta v době svého vzniku v 17. století,“ říká otec Jakub Václav Zentner, duchovní správce římovské farnosti.

Areál bude otevřený nonstop

Kostel, ambity a ohradní zeď budou mít zvenku okrovou barvu v kombinaci s bílou, jak se dochovalo na nejstarších vyobrazeních. Kostelní věž a vížka nad kostelem budou nově z mědi. K oltáři v Loretě navíc po padesáti letech znovu přibude stupeň.

„Cílem našeho snažení je, aby po opravě byl poutní areál po celý den přístupný všem návštěvníkům. Proto se počítá i s moderním zabezpečovacím systémem,“ doplňuje otec Zentner.

Řemeslníci nejprve začali pracovat na rekonstrukci 24 kaplí křížové cesty. Opravili krovy, střešní krytinu, vnější a vnitřní omítky, okna, dveře i podlahy. U některých kaplí bylo potřeba udělat drenáž kolem obvodových zdí proti zemní vlhkosti.

Poutní areál v Římově

Místo je specifickou památkou. Není zasvěcené jen jednomu světci nebo jedinému tajemství, ale jeho obsah je trojitý. Areál založený v roce 1648 byl do dnešní podoby dostavěný v roce 1697. Již v době svého vzniku získal velikou popularitu a každoročně jej navštěvovalo 40 až 80 tisíc poutníků. Římov dodnes patří mezi nejvýznamnější poutní místa v jižních Čechách. Areál na Českobudějovicku je památkově chráněný od roku 1958 a v roce 2018 se stal národní kulturní památkou.

Mnoho práce odvedli také restaurátoři. Ti se postarali o odbornou obnovu nástěnných maleb, kamenů, kamenných soch, ozdobných prvků na střechách, dřevěných plůtků i kovových mříží.

Do kaplí se po rekonstrukci vrátí také kopie původních soch, jejichž originály byly kvůli opakovaným krádežím již před lety uložené v ambitu poutního areálu a do depozitářů. „Bohužel ani tak se kvůli výrazně rostoucím cenám a omezenému rozpočtu asi nepodaří vytvořit kopie zcela všech soch v kaplích,“ dodává Zentner.

Práce na obnově pašijové cesty již pokročily a většina kapliček je stavebně dokončená. První a největší kaple křížové cesty „Loučení“ bude slavnostně otevřena a znovu vysvěcena na svátek Nanebevzetí Panny Marie, tedy v pondělí 15. srpna.

Od loňska firma opravuje také areál kostela. Všechny objekty tak zároveň získají novou střechu, opraví se fasády i vnitřky. Na jižní straně areálu nově vznikne meditační zahrada.

„Zrestaurují se i vybrané mobiliáře z kostela a ambitů, především oltáře, sochy, obrazy a varhany,“ přibližuje mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec. Nyní je hotová fasáda Lorety, střechy nad ní a nad ambity a také obnova obvodové zdi kolem kostela.

Restaurátoři pracují částečně v dílnách, ale větší kusy musí opravovat přímo na místě. „Již nyní můžeme vidět výsledky práce Hanuše Joži a jeho pomocníků, kteří zdařile zrestaurovali 32 barokních maleb mariánských poutních míst v klenbách ambitů. Kvůli obnově pak v květnu odvezli i celý mobiliář z loretánské chýše, včetně milostné sochy Panny Marie Římovské a soch andílků,“ doplňuje Samec.

Pod rukama restaurátorů získají všechna umělecká díla původní podobu, která se dochovala díky dobovým fotografiím z úvodu 20. století.

Práce však způsobily i řadu komplikací. Největší potíže byly s novou elektrifikací kaple „Loučení“, která by měla být v budoucnu celodenně otevřená pro návštěvníky. Současně se zjistilo, že dřevěnou konstrukci střechy napadla dřevomorka. Proto musela být její oprava rozsáhlejší. Stejná potíž se objevila také ve 22. kapli U Šimona Cyrenského.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

O učně je na jihu Čech velký zájem, firmy je lákají už na školách

Jen co zvládnou maturitu nebo závěrečné zkoušky, už mají práci jistou. Ve spoustě případů jim firmy navíc dávají...

Vnímání hasičů se za 30 let hodně proměnilo, říká jejich nový jihočeský šéf

Déle než třicet let slouží u jihočeských hasičů jejich nový šéf Martin Sviták. O svých plánech do budoucna zatím moc...

Na auto bývalého ředitele šumavského parku spadl za jízdy suchý strom

Na auto bývalého ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka spadl na Šumavě za jízdy suchý strom. Mánek z nehody...

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...