V rakouském Gmündu vyroste lékařský dům, v ordinacích ošetří i Čechy

  9:06aktualizováno  9:06
U česko-rakouské hranice v Gmündu začala stavba nové polikliniky za 65 milionů korun. Ordinace mají sloužit obyvatelům Gmündu, Českých Velenic a okolí, ale i turistům. Češi zatím budou muset za úkony platit.

Českoveleničtí už jsou vítanými pacienty v Zemské nemocnici v Gmündu, kde pracují i české sestřičky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dnes se starají o zdraví lidí v příhraničních Českých Velenicích jen dva praktičtí lékaři pro dospělé, jeden dětský lékař, dva zubaři a gynekolog. Ten však už z města za pár týdnů odejde a radnice za něj zatím marně shání náhradu.

Posílení ambulantní lékařské péče v regionu u česko-rakouské hranice může přinést nové zdravotnické centrum v Gmündu, které se právě staví. Rakušané ho budují na zelené louce tak blízko u společné hranice, že Českoveleničtí to tam mají mnohem blíž než obyvatelé z centra Gmündu.

„V novém zdravotnickém zařízení má sídlit praktický lékař pro dospělé, chirurgie, interna, ortopedie, pediatrie, gynekologie, geriatrie, dietologie a logopedie. Je to docela široký záběr odborností, snad se jim podaří do moderních ordinací najít i personál,“ sdělil starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Dolnorakouský zdravotnický holding sehnal na polikliniku peníze z přeshraničního projektu Health a Cross, jeho partnerem na druhé straně hranice je Jihočeský kraj. Plánované náklady jsou 2,5 milionu eur, což je bezmála 65 milionů korun.

Rakušané chtějí dokončit lékařský dům příští rok v listopadu a sloužit má lidem z regionu Gmünd a České Velenice i turistům z obou zemí, jejichž počet se v této oblasti každoročně zvyšuje.

Je to další krok k pozvolnému vylepšování zdravotnické péče o lidi v této oblasti. Českoveleničtí už jsou vítanými pacienty v Zemské nemocnici v Gmündu, kde pracují i české sestřičky a případně je k dispozici i český tlumočník.

Třetím rokem už mohou přejíždět hranice i záchranáři s pacienty. V minulosti nemohla česká záchranka s pacientem zamířit na ošetření v gmündské nemocnici, kterou mají Veleničtí vzdálenou půl kilometru, zatímco do Jindřichova Hradce nebo do Českých Budějovic to mají hodinu cesty.

Šéf jihočeské záchranky Marek Slabý proto vítá i současnou stavbu. „Pokud bude na hranici malá poliklinika, pro každého, ať už Rakušana, nebo Čecha, bude dobré, že ho nebudeme muset vláčet daleko. Samozřejmě tam nenecháme pacienta, který patří do kardiocentra, nebo traumacentra,“ řekl Slabý.

Starosta: Je to další typ zdravotních služeb v pěším dosahu

Rakouští organizátoři stavby počítají s tím, že zdravotnické zařízení obsadí svými lékaři, kteří budou mít prostory i pro ošetřování českých pacientů. Ti by si však museli za současného stavu péči hradit z vlastní kapsy.

„Je to dobrá myšlenka pro posílení zdravotní péče na Českovelenicku, ale pokud se nezmění legislativa, nebudou to moci čeští občané plně využívat. Ceny jsou v obou zemích rozdílné a české pojišťovny jim ošetření v Rakousku neuhradí,“ podotkl vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petr Studenovský.

Na odstranění finančního handicapu Čechů ve využívání lékařské péče ve společném unijním prostoru už ministerstvo zdravotnictví pracuje.

„Touto otázkou se zabýváme. Možnost realizovat smluvní vztahy mezi zdravotními pojišťovnami a zahraničním poskytovatelem v prostředí Evropské unie je předmětem přezkumu při přípravě věcného záměru zákona o zdravotních pojišťovnách,“ potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pro velenického starostu Slívu je podpora ministerstva zdravotnictví důležitá, protože změna legislativy může naplno otevřít cestu místních do ordinací v těsném sousedství. „Je to další typ zdravotních služeb, který budeme mít v pěším dosahu. Navíc, když se na spoustu vyšetření v pro nás vzdálených jihočeských nemocnicích musí čekat,“ sdělil Slíva.

Zdůraznil, že připravovanou polikliniku u rakouských sousedů osobně vnímá jako jeden z užitečných projektů, pro které stojí za to být v Evropské unii.

Otázka, zda chystaný lékařský dům přímo v zádech nevnímá jako konkurenci, velenického praktického lékaře a internistu Kamila Jandu pobavila.

„Naopak to vnímám jako pomoc, aby nás někdo zastoupil, když máme volno a zároveň jsme mohli pacienty nasměrovat jen kousek ke specialistům. Není tu prakticky nic a jakékoli spektrum ambulancí vítáme. Nejblíž posíláme pacienty do Třeboně, to je od nás 37 kilometrů,“ objasnil praktik.

Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Hokejista Hanzal zvažuje předčasný konec kariéry. Byť má v NHL smlouvu

Martin Hanzal v Českých Budějovicích.

Nedá se říct, že by už neměl na NHL. Dokonce v ní má ještě smlouvu, která mu zaručuje v nadcházející sezoně příjem 4,75...

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Černé jezero na Šumavě

Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na opravené silnici pojedou auta rychleji a ohrozí losy, varují ekologové

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Ekologické Hnutí Duha dalo podnět k přezkumnému řízení ohledně zmodernizovaného úseku silnice na Šumavě u státní...

Další z rubriky

Farmář přišel po útocích už o 57 ovcí. Nechci vlky krmit, říká

Na svažité a podmáčené louky u říčky Fryšávky ve Vříšti se dobře hodí původně...

Na jihu Čech v posledních měsících přibývá útoků vlků na ovčí stáda. Škody hlásí především chovatelé z okolí Šumavy a...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Ostudná místa v Budějovicích po roce. Tribunu opravili za 56 milionů

Opravená tribuna stadionu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích (červenec...

Před rokem vybrala redakce MF DNES pět objektů v Českých Budějovicích, které dělají krajskému městu špatnou vizitku....

Adecco spol. s r.o.
IZOLATÉR FÓLIOVÝCH SYSTÉMŮ

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz