Kvůli nedostatku pracovních příležitostí nyní lidé musejí často dojíždět za zaměstnáním jinam. Jen za loňský rok se podle dat statistiků odstěhovalo 169 obyvatel.
„V mikroregionu Milevsko jsme ke konci loňského roku evidovali 365 uchazečů o zaměstnání, teď ke konci dubna jich bylo 362. Přímo ve městě je ke konci dubna na úřadu práce 156 lidí,“ potvrzuje ředitel odboru zaměstnanosti českobudějovického úřadu práce Jiří Beran.
Situaci by mohl změnit právě podnikatelský park, který vzniká v lokalitě Dukelská. Starosta města Ivan Radosta věří, že tato novinka mladé v Milevsku udrží.
„Doufám, že areál zaplní dobré firmy, které přinesou nabídku zaměstnání, aby nemuseli obyvatelé odcházet. A naopak se k nám budou vracet. To byl také hlavní důvod, pro který jsme projekt dělali. Současně bychom tak měli oživit podnikání. Prostě se snažíme, aby se u nás lidem dobře žilo,“ říká Radosta.
Podnikatelský park je součástí projektu Živé Milevsko – Smart region. „Už pojem podnikatelský park naznačuje, že míříme na ekologii, alternativní zdroje energií a zeleň. S budoucími investory jednáme o naší představě a zatím všichni souhlasí. Chtějí využívat solární panely, tepelná čerpadla, mít v okolí trávníky, stromy, retenční nádrže, co nejméně dopravy,“ vysvětluje za Živé Milevsko Vít Král.
V současnosti radnice připravuje v lokalitě infrastrukturu. Celá akce vyjde na zhruba 21 milionů korun. Město získalo na projekt, který už mělo připravený, dotaci z ministerstva průmyslu a obchodu ve výši necelých 15 milionů korun z programu Smart Parks for the Future. Ten byl zaměřený mimo jiné právě na přípravu menších podnikatelských parků, kde převažuje celospolečenský význam pro jejich vytvoření.
Když všechno půjde podle plánu, mohli by investoři v lokalitě začít stavět své haly ještě letos. A zájem společností je značný. „Už teď bychom potřebovali asi o čtyři hektary víc. Kupodivu se hlásí spíš střední firmy. Mají zájem o jedenapůl- až dvouhektarové pozemky,“ naznačuje Král.
Společnosti, které budou nakonec v lokalitě působit, by v průběhu tří let měly nabídnout desítky pracovních míst – od dělnických po vysokoškolské profese.
Cena pozemků je podle znaleckého posudku stanovená na 500 korun za metr čtvereční. „Protože jsme dostali dotaci, nemůže město vydělávat na prodeji, rádi bychom proto peníze navíc znovu vraceli do projektu a území modernizovali. Čekáme teď na vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, za jakých podmínek a do čeho bychom je mohli investovat,“ vysvětluje Král.
Záměrem Živého Milevska je z lokality vytvořit nejen místo, kde lidé najdou zaměstnání a investoři dobrou adresu pro rozšíření svého podnikání, ale i klidovou zónu pro ostatní obyvatele.
Spolupracují s vysokou školou
„Jednou z myšlenek je, že když uděláme dobré povrchy silnic, po pracovní době nebo o víkendech by tam mohli například lidé jezdit na bruslích. Plánujeme propojit lokalitu s životem ve městě. Proto je to park, aby mohla maminka s kočárkem vyrazit na procházku a věděla, že si tam její dítě může bezpečně pohrát, lidé si odpočinuli na lavičkách a podobně,“ naznačuje Král.
Živé Milevsko spolupracuje také s českobudějovickou Vysokou školou technickou a ekonomickou. „V tuto chvíli společně řešíme projekt Bezpečná města pro chodce a seniory. Snažíme se v něm analyzovat dopravu a další otázky, které jsou pro občany a zejména seniory důležité. Na základě poznatků chceme udělat výstupy a doporučení, aby mělo město věci podložené analýzami a podobně,“ říká rektor VŠTE Vojtěch Stehel.
„Řada těchto věcí se bezprostředně dotýká právě i podnikatelského parku. Milevsko je v tomto směru skvělé, je aktivní při získávání projektů i komunikaci s vysokými školami,“ pochvaluje si rektor.