Vysoké odměny manažerů řeší v prachatické nemocnici personál i pacienti

  9:36aktualizováno  9:36
Milionové odměny vrcholových manažerů vadí zaměstnancům v Nemocnici Prachatice. Podle lékařů a sester by měli krajští politici výši odměn přehodnotit. Michala Čarvaše však ve funkci ředitele podporují.

Ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš | foto: Marek Podhora, MAFRA

Musíte zatnout zuby, šetřit a zvyšovat výkon. Na odměny nemáme. I to slyšeli loni na podzim lékaři, zdravotní sestry a další personál od vedení Nemocnice Prachatice. Ta na tom v tu chvíli nebyla finančně nejlépe. A když pak letos v lednu požadovali zvýšení platů o deset procent, nakonec se dohodli jen na sedmi.

Jako rozbuška za takové situace zapůsobila informace o tom, na kolik si přijdou ročně vrcholoví manažeři jihočeských nemocnic. Za práci pro holding si jeho šéf Martin Bláha přišel za dva roky na 14,6 milionu korun, ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš pak na 11,8 milionu. Mnozí zaměstnanci to vnímají jako nepřiměřené (více o odměnách čtěte zde).

„Zklamání je asi to nejvhodnější slovo. Chápu, že někdo nemocnici musí vést a že si za to zaslouží odměnu, přece jen je štítem pro 350 zaměstnanců v nemocnici. Jenže tohle je pro spoustu lidí demotivující,“ říká zdravotní sestra Hana Pěstová, která je předsedkyní Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví v Nemocnici Prachatice.

Podle ní se výše odměn u manažerů stala v posledních dnech v nemocnici silným tématem mezi personálem, přímo se k němu ale rozhodli vyjádřit právě jen členové odborů.

„Není to tak dávno, co jsme se přeli o tři procenta pro zaměstnance, a potom vyjde najevo, že si nahoře rozdělují odměny, které jsou, mírně řečeno, nadstandardní. Lidé nekritizují přímo vedení, nemocnice funguje dobře. Ale vždycky nám říkali, že investice do infrastruktury a našich mezd jsou různé hromádky,“ podotýká Pěstová s tím, že někteří zaměstnanci se jí vyptávají, jak budou odbory situaci řešit.

Že by se však organizoval nějaký protest, Pěstová nepotvrdila. „Kdybychom si to nepřečetli v novinách, tak by to ani nikdo nevěděl. Všechno tohle se odehrává na kraji a my to jako zaměstnanci rozhodně neovlivníme,“ míní.

Ředitel si napětí v nemocnici uvědomuje

Ředitel nemocnice Michal Čarvaš potvrdil MF DNES, že o jistém napětí v nemocnici ví.

„Informace tu kolují, to je pravda. Nepovažoval jsem ale za nutné k věci vydávat nějaké vlastní stanovisko. Ze zaměstnanců se mě až na jednoho lékaře nikdo na nic neptal. Myslím si, že 120 tisíc korun za vedení nemocnice není zase o tolik více, než mají třeba naši primáři. Ani těm nikdo nebrání, aby uzavírali další úvazky. A já mám na té samé bázi další práci u holdingu,“ vysvětluje ředitel.

Připouští také, že konec loňského roku nebyl pro nemocnici úplně vydařený.

„Celé představenstvo se ale právě kvůli tomu vzdalo svých odměn, a to ještě předtím, než tahle kauza vypukla. Věděli jsme, že ani u nás nebyl pro odměny prostor,“ podotýká Čarvaš.

Že by se měl způsob odměňování manažerů změnit, si myslí lékař interního oddělení Pavel Lipták. Zároveň se však vedení nemocnice zastal.

„Je to můj osobní názor a nechci prvoplánově někoho hájit. Ale myslím si, že po vzniku holdingu nemocnice udělala ohromné pokroky, a byl bych rád, kdyby tenhle trend pokračoval. Plně chápu, že některým zaměstnancům se situace nelíbí, ovšem co se týče fungování nemocnice, nedošlo k žádnému pochybení,“ říká lékař.

Měli by to řešit lidé na kraji, říká lékař

Způsob odměňování manažerů podle něj navíc funguje už dlouhou dobu.

„Chybou je, že zatím zřejmě neprošel žádnou revizí, ale zároveň ho nikdo ani nenapadl. Otázku, zda je taková výše odměn adekvátní, by si měli položit lidé na kraji. Vidím to ale také z trochu jiného úhlu pohledu a myslím si, že výše odměn je takto nastavena i proto, aby byl člověk ve vedení nezkorumpovatelný,“ uvažuje Lipták.

Nemocnici Prachatice hodnotí jako mnohem silnější, když je součástí holdingu dalších jihočeských nemocnic, což jí umožňuje často i mnohem výhodnější podmínky při jednání s dodavateli.

„Tím spíše mám teď pocit, že si nemocnice berou politici znovu jako rukojmí, což se mi vůbec nelíbí. Takové vtahování není košer. Nikdo si nevšímá toho, že zdravotní sestry dělají tolik a takové práce, jaké by nikdo jiný nechtěl dělat, mnoho věcí se opomíjí. Nakonec se debata smrskne na řeč o platech manažerů, a to je málo,“ upozorňuje.

Ani Liptákův názor ale nic nemění na faktu, že i řada pacientů nemocnice považuje výši odměn, které platí i daňoví poplatníci, za nemorální. „Kauzy si povšimli a sledují ji i naši pacienti. V ambulanci se ptají na naše názory, ale sami nevíme, jak jim odpovědět,“ uzavírá Pěstová.

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz