Cesty v třeboňském zámeckém parku jsou zbavené asfaltu i většiny bytelného betonového podkladu. Původní materiál z parku odváží nákladní vůz k recyklaci a drcení, poté ho naveze zpátky a stane se součástí nových cest.
„Připravujeme se na vyzdívání kamenných obrubníků a zároveň vyrábíme dřevěné dubové lavičky podle dochovaných historických předchůdkyň z hradu Rožmberk, které budou více ladit s renesanční a barokní fasádou zahradních zámeckých křídel,“ popisuje třeboňský kastelán Vít Pávek.
Zámecký park zavřeli památkáři pro veřejnost od září, protože před samotnou rekonstrukcí více než dvou kilometrů jeho cest širokých 2,5 metru museli nechat vyčistit zcela ucpaný původní vodní příkop, který dnes slouží jako městská kanalizace.
Ta hlavně v létě přetékala do okrasných keřů a ničila je. Ani po vyčištění kanalizace však neměli správci vyhráno, protože na několika místech zjistili špatnou statiku vrchních desek kanalizace.
Revitalizace zámeckého parku s naplánovanými náklady více než 4,5 milionu korun má částečně navrátit šestihektarovému areálu, který je národní kulturní památkou, podobu z konce 19. století.
Jenže některým lidem vadí, že oblíbený park na dohled od náměstí má být zavřený příliš dlouho. Třeboní se nesou také fámy, že chystané mlatové povrchy chodníků povedou k uzavření parku v zimě.
Lidé si také stěžují, že památkáři měli s místními o plánu rekonstrukce mluvit předem. To vše se odráží v petici zveřejněné v městském infocentru, knihovně a na radnici.
„Dělám to proto, že nás to hodně trápí,“ podotkla organizátorka petice Jana Ondráčková.
Petice s názvem „Rekonstrukce zámeckého parku v Třeboni“ je neobvykle obsáhlá. Zmiňuje řadu citací nejen z webových stránek památkářů, ale i Mezinárodní chartu o památkovém turismu z Mexika a zprávy z médií.
Cílem petice je zachování celoročního přístupu veřejnosti do zámeckého parku, urychlení jeho otevření a zapojení veřejnosti do diskuse o plánech rekonstrukce.
Podle smlouvy památkářů s dodavatelskou firmou mají být práce na obnově cest v třeboňském zámeckém parku hotové do konce května, zatímco petenti požadují jeho otevření o dva měsíce dřív. Navrhují, že na pomocné práce přizvou dobrovolníky.
„Délka rekonstrukce závisí na počasí, nikdo nemohl vědět, jaká bude zima. V tuto chvíli nám počasí přeje, ale práce zkomplikovalo odstraňování silných betonů prošpikovaných ocelovými dráty. Někde jsme se dostali až přes hranice třiceti centimetrů betonových podkladů, původní sondy to neodhalily. Za mrazu nelze vyzdívat. Když se tu pohybuje těžká technika a také kvůli bezpečnosti práce sem nemůžeme nahnat studenty ani jiné dobrovolníky,“ vysvětluje kastelán.
Třeboňský starosta Jan Váňa připomíná, že parku u zámku se lidově říká panská zahrada. „A když v zimě napadne sníh, je tam svah, kde se sáňkovalo a bobovalo. Děti se v parku učí jezdit na kole a senioři z domů s pečovatelskou službou podél stoky tam chodí bezpečnou zkratkou do centra,“ líčí.
Chystá se další etapa oživení
Ačkoli se starosta nechce vyjadřovat k věcem, které patří památkářům, doufá, že nové cesty budou udělané dobře.
„Uvidíme, jak to dopadne. Jde o celoroční přístupnost parku. Trnem v oku Třeboňáků je, že se park zavřel v září, ale nic se tam nedělo. Lidé jsou kritičtí a mají obavy z toho, že v zimě tam bude těžká údržba, a když napadne sníh, park zůstane zavřený,“ říká Váňa.
Jenže podle kastelána jsou všechny obavy okolo zavírání parku jen fámou. „Vybíráme takový povrch, aby byl v každém ročním období odolný a přitom citlivý k parku. Neplánujeme ani jeho uzavírání mimo sezonu, ani zpoplatňování, nebo rušení některých vstupů,“ vzkazuje Pávek.
Zdůrazňuje, že uzavírání zámeckého parku není možné ani kvůli cukrárně a městskému Domu přírody Třeboňska se vstupy právě z parku. „Jsou v zámeckém areálu v nájmu a nehodláme jim bránit v celoročním provozu,“ upřesňuje.
Památkáři už připravují další etapu revitalizace parku se zaměřením na obnovu květinových záhonů i původní výsadby listnatých stromů. Ty budou nahrazovat dřeviny, které jsou ve špatné kondici kvůli dlouhodobému podmáčení parku, kdy se voda kvůli dosavadním nepropustným cestám nemohla samovolně v podzemí přelévat.
Loni čelili památkáři petici kvůli večernímu omezení provozu v Dolní zahradě hlubockého zámku, k němuž přistoupili kvůli vandalům. Radnice však prosadila otevření až do noci. Za tmy správci areál zavírají pouze v zimě.
Zámecký park v Třeboni má rozlohu šest hektarů.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz