Boj o otvírací dobu zahrady zámku Hluboká končí. Lidé tam mohou i v noci

  9:06aktualizováno  9:06
Památkáři prohráli spor s městem Hluboká nad Vltavou o provoz Dolní zámecké zahrady. Kvůli vandalům ji před časem začali navečer zamykat. Radnice si ale nyní prosadila otevření až do noci. Za tmy budou správci areál zavírat pouze v zimě.

Dolní zahrada zámku v Hluboké nad Vltavou je v noci zavřená. Přes den se v ní fotí turisté. | foto: David Peltán, MAFRA

S nástupem prázdnin se znovu změní provozní doba Dolní zahrady hlubockého zámku. Návštěvníci v ní mohou od začátku července pobývat až do 23 hodin, což je oproti současné, už kompromisní úpravě správy zámku o další dvě hodiny déle.

Dolní zahrada se má nově hodinu před půlnocí zamykat od dubna do října a od listopadu do března ve 20 hodin. Přesně taková otevírací doba je v novém společném prohlášení památkářů a města.

„Národní památkový ústav a město Hluboká nad Vltavou se dohodly na kompromisním řešení ve věci večerního a nočního zamykání Dolní zahrady na zámku Hluboká. Ráno se bude zahrada po celý rok odemykat v osm hodin,“ stojí v prohlášení.

Správa zámku má během následujícího období vyhodnocovat dopad tohoto režimu na stav zahrady a bezpečnost zámku. „Jsme přesvědčeni, že tato dohoda přispěje ke spokojenosti návštěvníků zámeckého parku, občanů města i péči o zámeckou zahradu,“ končí společné strohé stanovisko.

Pro památkáře, kteří tuto zimu radikálně změnili provoz v Dolní zahradě kvůli řádění vandalů a ochraně vzácných stromů, je to porážka.

Město se hned postavilo proti zamykání zahrady, místní podepisovali petici a našli zastání i u hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské (ČSSD). Správa zámku proto přišla v půlce dubna s kompromisním delším provozem, ani s ním však neuspěla.

Fotogalerie

„Novou dohodu považuji za dobrou. Jsme připraveni správě zámku pomoci s ostrahou,“ řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa (ODS).

Aktuální stav si pochvaluje také organizátorka petice Olga Trčková: „Toto řešení je pěkné, jsem spokojená. Třiadvacátá hodina umožňuje lidem se v zahradě večer projít.“

Památkáři, kteří mají zámek i se zahradami na starosti a na odstraňování následků po řádění vandalů musí vynakládat spoustu času i peněz, mohou jen vyhlížet, jak tento jejich totální ústupek zvaný kompromis skončí.

„Národní památkový ústav se dohodl s městem na kompromisním řešení, a že budeme tu situaci sledovat a uvidíme, jak se to vyvine,“ podotkl šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Hlubocký kastelán Martin Slaba potvrdil, že dohodu respektuje a bude ji naplňovat. „Ale zároveň si dál stojím za svým názorem, že Dolní zahradu je třeba před vandaly radikálně chránit. Dělali to už Schwarzenbergové, kteří komplex přetvořili do současné podoby a usilovali o jeho ochranu. Již v 19. století byly obě zámecké zahrady odděleny ploty a brankami od okolního anglického parku,“ konstatoval Slaba, který nyní jedná s městem o jeho finanční spoluúčasti na ochraně Dolní zahrady.

Zamykání je ve světě běžné

Návštěvníci přitom mají nonstop k dispozici celou rozlehlou Horní zahradu s parkem. Naopak je běžné, že na většině historických objektů je vstup do zahrad omezený. Na noc se zamyká v centru Třeboně, přes zimu je uzavřený zámecký park v Českém Krumlově.

„V létě si zahradu zavírají divadelníci v 19 hodin kvůli provozu na otáčivém hledišti. Kdyby to záleželo na nás, necháme ji otevřenou do půl deváté, aby si ji návštěvníci mohli užít i večer. Většinou máme nastavenou otvírací dobu od rozbřesku do soumraku,“ popsal českokrumlovský zámecký zahradník Jiří Olšan.

V zimě nechává zahradu bez návštěvníků. „Máme ji zavřenou, protože by nám lidé padali na schodištích. A abychom schody, rampy a cesty pořád solili, mi přijde zbytečné. Areál si také potřebuje odpočinout a zároveň lépe ochráníme květinové záhony, které tam jsou přes zimu,“ vysvětlil Olšan.

Podle zahradní architektky Ivany Popelové je v pořádku, když se cenné parky večer zamykají.

„Kvůli tomu, že to bylo zestátněné, si lidé zvykli, že si můžou všude chodit, ale ve světě to běžné není. Ve 30. letech minulého století se dokonce zamykal i budějovický park Na Sadech, který byl tehdy lépe vybavený a osázený. Už naši předkové se běžně bránili proti vandalům a ignorantům,“ srovnala Popelová.

Jediný důvod pro nonstop provoz je podle ní tehdy, pokud je zahrada vysloveně průchozí a lidé si tudy krátí cestu.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz