Šest ježur v protivínské zoo dostane terária díky penězům z Unie

  10:31aktualizováno  10:31
Do Jihočeského a Plzeňského kraje míří 265 milionů z Evropské unie. V Jindřichově Hradci pomohou postavit rozhlednu, v Písku za ně opraví plovárnu, v Protivíně vylepší zoo.

Ošetřovatel Josef Kozák váží jednu z ježur, které budou k vidění v Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejstarší část protivínské Krokodýlí zoo je na hranici životnosti. Potřebuje kompletní rekonstrukci. Pro návštěvníky byla spodní část areálu na čas dokonce i zavřená.

I díky evropské dotaci se vyhledávanou atrakci, kterou minulý rok navštívilo 40 tisíc lidí, podaří opravit. Modernizace má stát 18,5 milionu, z toho dotace činí necelých 14 milionů korun.

"Když jsme první a druhou část zoo budovali, měli jsme málo zkušeností i peněz. Stavěli jsme svépomocí, takže nám prosakuje voda zdí, budeme muset sanovat fasádu. Prostředí je tu velmi tvrdé, všechno koroduje a podléhá zkáze mnohem rychleji," vysvětluje důvod rekonstrukce ředitel zoo Miroslav Procházka.

Teplota v celém objektu je 30 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 90 procent. Podle Procházky je už expozice navíc také vizuálně zastaralá a degraduje dojem návštěvníků z nových moderních prostor, které fungují od června 2012.

Navíc zvířata v teráriích dorostla a jejich "výběhy" jim začaly být těsné. Procházka předpokládá, že opravy začnou na konci sezony a před začátkem příští by mělo být hotovo. Prohlídky by tak rekonstrukce neměla narušit.

V zoo díky dotaci navíc přibude několik nových terárií, kde návštěvníci uvidí zvířata z doprovodné kolekce - ježury, varany nebo jedovaté hady.

Hlavním lákadlem budou bezpochyby ježury. Zvířátka podobná ježkovi s dlouhými bodlinami, drápky a čumákem svou roztomilostí kontrastují s nebezpečnými krokodýly.

"Máme jich šest a je to největší chov v Evropě. Jsou zajímavé tím, že jsou to savci, ale snášejí vejce. Matka své potomky odchovává ve vaku. Je to takový patvor, který přežil z třetihor," představil Procházka zvířátko, které se živí termity.

Oprava písecké plovárny U Svatého Václava bude stát 12,6 milionu korun. Dotace...

Oprava písecké plovárny U Svatého Václava bude stát 12,6 milionu korun. Dotace činí 4,8 milionu.

Úřad regionální rady ROP Jihozápad rozdělil mezi jihočeské a plzeňské žadatele v rámci 27. a 29. výzvy přes čtvrt miliardy korun. 265 milionů putuje na projekty cestovního ruchu a také do základních a středních škol.

Úspěšné bylo i město Písek, které získalo dotace na dva projekty. Evropských peněz se dočká plovárna U Svatého Václava, jejíž oprava bude stát 12,6 milionu. Dotace činí 4,8 milionu.

"Říční plovárna U Václava je neodmyslitelnou součástí Písku už od roku 1935 a dodnes je hojně využívána. Plovárna už rekonstrukci nutně potřebuje. Její provoz je dnes na samé hranici hygienických limitů. Projekt zahrnuje kompletní rekonstrukci dětského brouzdaliště, sprch a především nevyhovující technologie vodního hospodářství a úpravny vody," vysvětlil písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Skoro 10 milionů z Unie půjde také do Sladovny, kde ve čtvrtém patře vznikne interaktivní herna a expozice pro děti do šesti let. Celkové náklady na přestavbu činí 12,5 milionu.

V Jindřichově Hradci se mohou těšit na novou rozhlednu na Rýdově kopci. Její podobu si v minulém roce místní vybrali v anketě.

"O tom, že jsme byli úspěšní, jsme se dozvěděli teprve v pátek ráno, takže si nyní musíme říct, jaký bude postup. Jedna varianta je, že bychom rozhlednu postavili do poloviny listopadu, druhá, že bychom na podzim udělali jen terénní úpravy a pokračovali na jaře," uvedl místostarosta Hradce Bohumil Komínek (ČSSD). Rozhledna vyjde na 13 milionů bez DPH, dotace pokryje 85 procent nákladů.

Přes 70 milionů korun dostanou školy v jižních a západních Čechách. Hlavní část jde na modernizaci výuky přírodovědných předmětů. Cílem je zatraktivnit žákům chemii, fyziku, biologii, což jsou obory, o které je na trhu zájem a absolventů je nedostatek.

Mezi úspěšnými jihočeskými školami jsou například Gymnázium J. V. Jirsíka, Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická, České reálné gymnázium či Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni.

Autor:
  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dřív tam zpíval Matuška, teď je dům ostudou. Větřní zvažuje, že ho koupí

Město Větřní na Českokrumlovsku má šanci koupit Společenský dům, kde je nyní ubytovna, prázdný sál a samoobsluha....

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Odcházení Zimoly z ČSSD: bývalý místopředseda nevyloučil, že chystá změnu

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola nevylučuje, že se chystá opustit řady ČSSD a založit nový subjekt. O tom, že se podobná...

Motocyklista zemřel po nehodě na Strakonicku. Policisté našli svědka

Osmačtyřicetiletý motocyklista zemřel v sobotu odpoledne po nehodě na Strakonicku. Příčina nehody je zatím nejasná....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz