Ze starého lomu bude jezero, firma chce těžbu posunout dál od Ševětína

  • 1
Společnost Kámen a písek upravila plány na stavbu výrobní linky nedaleko Ševětína na Českobudějovicku. Změny se týkají také rekultivace dosluhujícího lomu. Poslední slovo ale budou mít místní obyvatelé v referendu, které radnice uspořádala v souběžném termínu s parlamentními volbami.

Povolení pro těžbu kamene mají maximálně na příštích 15 let. Z pohledu člověka významná doba, pro společnost Kámen a písek provozující kamenolom v těsném sousedství městyse Ševětín nejvyšší čas k hledání dalších možností, jak surovinu dále dobývat.

Plánuje proto těžbu přemístit na novou lokalitu v katastru osady Kolný spadající pod Lišov.

Z tohoto důvodu už loni firma představila plán přesunutí těžby i zpracování kamene o několik set metrů dále od Ševětína. Jejich plány však začala napadat skupina odpůrců s anketou, z níž vzešla řada připomínek.

Společnost některé z nich do nového projektu zapracovala, tou nejvýznamnější je přesunutí technologické linky o 700 metrů dál od centra Ševětína proti původnímu plánu.

„Nyní by měla být odtud vzdálená 1 400 metrů a měla by být obklopená lesem, stejně jako nově plánovaný lom. Navíc snížíme zábor pro potřeby těžby o jednu třetinu na necelých 48 hektarů a výrobní technologie bude mít místo 25 metrů na výšku pouhých 15. Nebude tedy tolik narušovat vzhled krajiny,“ vysvětluje ředitel společnosti Kámen a písek Pavel Fučík.

Vedení firmy také počítá s tím, že nebude mít v provozu linky v obou lomech současně. Nová těžba by tedy měla plynule nahradit tu starou.

Kamenolom v číslech

  • Ročně tam vytěží okolo 850 tisíc tun kamene.
  • Novou výrobní linku začnou stavět v roce 2025.
  • Stát bude 1 400 metrů od centra Ševětína.
  • Rekultivace starého těžebního prostoru začne nejdříve v roce 2026. Vyjde na 35 milionů.
  • Nový těžební prostor zabere 47,7 hektaru plochy.
  • Výstavba nové linky bude stát okolo 300 milionů korun.
  • Areál má společnost Kámen a písek pronajatý až do roku 2059.
  • Jezero v místě bývalého lomu bude mít plochu devět hektarů a hloubku 50 metrů.

„Ve stávajícím kamenolomu by se pouze dotěžily zbylé zásoby, ale upravovaly by se na novém místě. Tím pádem bychom mohli ihned začít s rekultivací,“ doplňuje Fučík.

I když anketa ukázala, že většina lidí nemá s posunutím lomu dál od Ševětína problémy, stále se najdou odpůrci jakékoliv těžby v okolí.

„Jsou to dvě skupiny. Jedna chce těžbu zastavit mávnutím ruky, v druhém případě námitky podporují konstruktivními argumenty a návrhy. Jakékoliv zdržování a házení klacků pod nohy firmě odsouvají začátek rekultivace stávajícího prostoru těžby,“ upozorňuje radní Ševětína Přemysl Částa s tím, že rychlá rekultivace je pro něj prioritou.

V tuto chvíli odhaduje vedení společnosti začátek obnovy krajiny na přelom roků 2026 a 2027 s tím, že na výstavbě nové linky by se v případě kladného výsledku referenda, které rozhodne o budoucnosti těžby, mohlo začít pracovat už v roce 2025.

„Pak bychom zahájili proces EIA už příští rok. Bohužel jsme kvůli vyhlášení referenda přišli o rok příprav,“ podotýká ředitel Fučík.

„Současný kamenolom se změní na devítihektarové jezero hluboké až 50 metrů. Bude tedy vhodné pro rekreaci i potápění. Počítáme s plážemi a součástí bude také biotop se smíšenou výsadbou a mokřady. Dovezeme sem i vápenec, aby zde byla větší diverzita, na čemž chceme pracovat s vědci z Jihočeské univerzity zabývajícími se rekultivací,“ doplňuje dále Fučík.

Řada místních v lomu pracuje

Veškeré plány se ale budou odvíjet od výsledků referenda, které se bude konat současně s parlamentními volbami. Jeho smysl ale zpochybňuje i samotné vedení města.

„Otázky v něm jsou navíc formulované tak nešťastně, že na ně lze odpovědět jedenácti způsoby. Sám jsem zvědavý, jak budou jeho výsledky vypadat,“ říká radní Částa.

Vzhledem k tomu, že umístění třídicí linky bude hlavní otázkou v referendu, dá se očekávat, že požadavky petičního výboru nebudou vyslyšeny. Myslí si to i řada obyvatel Ševětína, kteří nesouhlasí s podobnými snahami o komplikaci těžby.

„Nic proti ní nemám, hodně místních je v lomu zaměstnaných a většině z nás dobývání kamene nijak nevadí. Firma udělala maximum pro to, aby se budoucí těžba co nejméně dotkla života v obci,“ vysvětluje David Šerý, který v Ševětíně strávil většinu života.

Za pravdu mu dává Andrea Hendrichová, která se podivuje, že se provozem a přesunutím kamenolomu lidé začali zabývat až v posledních letech.

„Vedle obce se kámen těží snad už 50 let a nikomu to donedávna nevadilo. Nová linka bude dál od domů, tím pádem se tu ani nebude tolik prášit,“ vysvětluje obyvatelka Ševětína.

Členové petičního výboru se k novým plánům společnosti v tuto chvíli vyjadřovat nechtějí.

„Pro mě je to nová informace a zatím k ní nemám co říci. Bohužel se takové věci v poslední době od firmy vůbec nedozvídáme. S reakcí počkáme, až se seznámíme se všemi změnami, které se nového lomu a výrobní linky týkají,“ říká člen petičního výboru a přípravného výboru referenda Roman Mašek.

Podle informací České geologické služby ukončí těžbu do deseti let na jihu Čech 16 z 29 kamenolomů. Ševětínský lom zásobuje stavebním kamenem České Budějovice a okolí, dále pak Soběslav, Veselí nad Lužnicí či Třeboň. Jen loni se ho tam vytěžilo 880 tisíc tun. Stejnou kapacitu by měl mít i nově otevřený lom.