ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hygienici nařídili devíti Jihočechům být po návratu z ciziny dva týdny doma

  • 109
Jihočeští hygienici nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu zhruba dvěma desítkám lidí, kteří se vrátili z oblastí s nákazou koronavirem. V 11 případech od počátku února, v dalších devíti nyní. Nejnovější várka cestovatelů dorazila většinou ze severní Itálie.

U nikoho na jihu Čech se podezření na nemoc neobjevilo. Lidé v karanténě by neměli opouštět své domovy. Z devíti nejnovějších případů podezření jich šest přijelo z Benátek, dva z Milána a jeden z Íránu.

„Jde o algoritmus od ministerstva zdravotnictví. Každý člověk, který se vrátí ze zasažených oblastí by se měl nahlásit,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Květoslava Kotrbová.

Hygienici nabádají všechny, kdo se vrátí z míst zasažených koronavirem, aby se přihlásili. „Rovněž zjišťujeme u poboček cestovních kanceláří, zda jejich zájezdy nebyly v těchto dnech v rizikových oblastech,“ uvedla za jihočeské hygieniky Jitka Luňáčková.

„Lidé, kteří jsou v domácí karanténě, si denně měří teplotu. Dostali pokyny, že pokud by se jejich zdravotní stav zhoršil, mají rovnou volat záchrannou službu, která je převeze na vyšetření. Rozhodně by neměli chodit k praktickému lékaři, aby tím zbytečně nezvyšovali možné riziko nákazy,“ uvedla Luňáčková.

Dodala, že v případě zhoršení zdravotního stavu by se domácí karanténa zřejmě změnila v hospitalizaci na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice.

Dvacítka osob, která má nařízenou domácí karanténu, se podle dostupných informací vrátila ze severu Itálie. „Je to z míst, kde už je možný takzvaný komunitní přenos, tedy z osoby na osobu. Proto jsme přistoupili k takovému opatření,“ vysvětlila Luňáčková. Nechtěla upřesnit, jestli se jednalo o kompaktní skupinu, nebo několik na sobě nezávislých jedinců.

Stejně tak ani neřekla, jestli se lidé přihlásili sami. Je ovšem pravděpodobné, že se tak stalo na základě komunikace s některou z cestovních kanceláří, která přivezla klienty z Itálie.

Domácí izolace má trvat dva týdny. Hygienici jsou samozřejmě v kontaktu i se zmíněným infekčním oddělením nemocnice.

Lze předpokládat, že s tím, jak se budou lidé vracet z míst, kam už koronavirus dorazil, poroste i počet domácích karantén v Česku. „Ano, můžeme to očekávat,“ dodala Luňáčková.

Mluvčí Nemocnice České Budějovice Iva Nováková potvrdila, že je infekční oddělení v kontaktu s hygieniky. „V domácí karanténě jsou zatím zdraví jedinci, kteří nemají žádné příznaky, takže naše infekční oddělení funguje v běžném režimu,“ doplnila mluvčí.

Nový koronavirus v Česku zatím nebyl zaznamenán, ale existuje riziko, že by se mohl objevit. Nemocnice jsou na jeho případný výskyt připraveny, uvedl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2660 lidí, naprostou většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří v Itálii, dnes ohlásilo první dva případy Rakousko a první případ Chorvatsko. 

Domácí karanténu má i jeden člověk na severu Moravy

V Moravskoslezském kraji je aktuálně podle záznamů hygieniků v karanténě jeden člověk, který se vrátil z Itálie. Po Číně a Jiní Koreji je momentálně zemí s třetím nejvyšším počtem lidí nakažených novým typem koronaviru. Uvedla to krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Podle ní se hygienici řídí doporučením ministerstva zdravotnictví. Speciálně postupují právě u občanů, kteří se vracejí z Číny, Jižní Koreje a také dvou italských oblastí, konkrétně z Lombardie a Benátska.

„Pokud se tito lidé vrátí, nemají žádné klinické příznaky, tak jim doporučujeme, ať si vezmou home office a sledují si zdravotní stav. Hodnotíme ale také to, co ten člověk dělá. Pokud se jedná o člověka, který má ve své profesi úzký kontakt s lidmi jako například fyzioterapeut, masér či kadeřník, tak jim vystavujeme karanténu,“ popsala Svrčinová.

,