Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nadšenec obnovuje kříže v okolí rodné obce, jeden vyměnil za basu piv

  10:13
Josef Zeman, rodák z Radětic na Táborsku, vrací kříže a svaté obrazy na místa, kde dříve stávaly. „Jsou součástí naší krajiny. V každém kraji vypadají jinak. Chtěl bych, aby po mně něco zbylo. Proto to dělám,“ vysvětluje.

Ve volném čase rád cestuje po jižních Čechách, zajímá se o historii a pátrá po předcích ze svého rodokmenu.

„Moje babička pochází od Albrechtic nad Vltavou, kde už několik let obnovují kříže, které tam dříve stávaly. V Ševětíně jsem byl zas v kontaktu s kronikářem, jenž v okolních lesích také obnovuje kříže a svaté obrázky. Podobných míst je hodně,“ hodnotí 49letý Josef Zeman.

V jeho rodných Raděticích na Táborsku nic takového nebylo. Na svatých obrázcích se podepsal čas a rozpadly se. Kříže poničili vandalové. Proto se inspiroval u ostatních obcí a začal s jejich obnovou.

„Jediný nepoškozený kříž, který si pamatuji, spadá pod Bechyni a stojí v zatáčce směrem na Radětice,“ popisuje Zeman, jenž přes 20 let pracuje u kamaráda ve firmě, kde pomáhá vyrábět keramické kachle.

Zároveň vysvětlil, že se místu říká u Šimákova kříže. A to podle doktora Šimáka, který tam žil v druhé polovině 19. století. „Byl zapsán u všech úmrtí v matrikách. Když jsem bádal, proč je na kříži rok 1869, zjistil jsem, že v tom samém roce mu zemřelo dvouměsíční dítě. To by mohlo mít souvislost,“ domnívá se.

V době, kdy ještě nebyla současná hlavní silnice, museli lidé z vesnice chodit do Bechyně svatojánskou cestou, pak přes les nazvaný Poušť a vyjít u Šimákova kříže. Jeden kříž stál na začátku této trasy, druhý na konci a oba měly stejné kamenné podstavce.

„Radětický kříž zde býval už v 17. století. Nejdřív byl rodiny Lebedů a pak Kamenických,“ vysvětluje. Na místě už dnes stojí nový.

To, že se kolem obce nenachází žádné podobné památky, si Zeman uvědomil v době, kdy ho požádali, aby spolupracoval s přípravou knihy o Raděticích, kterou zpracoval publicista Alois Sassmann.

„On nebyl místní a nevěděl, kde má co hledat. Proto jsem mu posílal fotografie,“ vypráví. To odstartovalo jeho bádání a fotografování mezních kamenů, božích muk, křížů a kapliček.

Tragický příběh v rodině Bendů

Když poprvé přišel s nápadem obnovy pro obec historicky významných míst, nikdo ze zastupitelstva se v tom podle jeho slov nechtěl moc angažovat. Pak ale přišly volby a do zastupitelstva se dostal Milan Fuka, který sdílel se Zemanem podobné zájmy. „Ještě než jsem nadhodil svůj nápad, měl jsem už připravené svaté obrázky, které jsem chtěl usadit na původní místa,“ vzpomíná.

První obnovený obrázek byl Bendův. K němu se váže tragický příběh. V obci byli dva bratři, kteří šli z Chrášťan se zlodějnou. To ale viděl myslivec Benda, který seděl na posedu a udal je četníkům. Když si pro ně přišli, tak prohlásili, že pomsta bude krutá. Před Vánocemi 1897 šel v tu dobu sedmnáctiletý syn Bendy na procházku lesem a ti bratři ho zastřelili. Vše měli naplánované a utekli do Ameriky. Pak už o nich nikdo neslyšel. Zemanovi se podařilo najít příbuzné zavražděného, kteří mu příběh potvrdili.

Další tragédie se stala poblíž hájovny na Soví. „Z vyprávění vím, že pan Zelenka z Borovan chodil řezat jedlové větve. Spadl ze stromu a probodl se nožem,“ líčí.

V těchto končinách ale nedocházelo jen k tragédiím. „Blízko hájovny je místo zázračné záchrany. V roce 1942 jel cestou traktorista a selhaly mu brzdy. Najel do strouhy, ale nic se mu nestalo. Proto zázračné zachránění,“ vysvětluje. V 70. letech obrázek už jednou obnovila Marie Hronová.

Souběžně s obnovou svatých obrázků, přišly na řadu i kříže. „Kameny jsme posbírali po stokách. Byly zlámané, tak jsem je musel opracovat a dát zpět na své místo. S tím mi pomáhali pánové Kratochvíl, Fuka a Havlíček. Mají traktory a bez nich by nebyla manipulace možná,“ cení si. Materiál buď našel, nebo ho darovali lidé. Barvy mu proplatila obec. „Jeden kříž jsme dokonce vyměnili za basu piv,“ směje se.

Momentálně je obnovených osm křížů. Všechny jsou na místech, kde dříve nějaký stál. Tedy až na ten, který Zeman obnovoval jako poslední. Ten je v lese poblíž hájenky na Soví, kde zemřel poslední nadlesní z éry Paarů, jenž dostal infarkt. Tam byl vždy jen dřevěný kříž a svatý obrázek. Nově je tam litinový s kamenným podstavcem.

Nejvíce vzpomíná na obnovu kříže u mlýna Na Prádle. Podle jeho slov jde o nejpovedenější počin, díky němuž získal nejvíce zkušeností, ale zároveň přinesl spoustu komplikací.

„Když jsme ho zabetonovali, tak přišel nějaký záškodník a narval pod něj klacek tak, aby byl nakřivo. Museli jsme tedy na místo přivézt elektrocentrálu a všechno odvrtat a znovu zabetonovat,“ hněvá se.

Dopis a setkání

Podobnou zkušenost má i s nově vysazenou lípou u jednoho obnoveného kříže, které někdo ostříhal větve. Sám tedy neví, jestli z ní někdy vyroste hezký zdravý strom. Jeden dub daroval Milan Fuka. Devět let ho pěstoval doma ze žaludu a pak zasadil u kříže. Lípu dostali od místního hajného. Zbytek vykopali z náletů po okolních lesích.

Na kameni, který má dnes své místo Na Prádle, si Zeman vyzkoušel i kamenickou práci při tvoření letopočtu. Dnes už by si prý troufl na cokoli. Co přišlo po dokončení kříže, však nečekal. Do práce mu přišel děkovný dopis od paní Haškovcové z Bechyně, které je přes 85 let. Její otec vlastnil mlýn Na Prádle a ona se tam narodila.

„Příběh kříže je takový, že ho založila mlynářská rodina Honsů v roce 1856. S tím, že každý, kdo na mlýně bude bydlet, tak se o něj bude muset starat,“ objasňuje.

S paní Haškovcovou se po přečtení dopisu sešel a pověděla mu o prvním zničení kříže v roce 1948. „To ho ještě její rodina opravila. Když se to opakovalo v 80. letech, už ho nikdo neopravil. Byla tedy nadšená, když se dozvěděla o jeho obnově. Setkat se s ní byl nezapomenutelný zážitek,“ přemítá.

Zeman už v Raděticích nebydlí, ale o vztah k obci nepřišel. „Nikde jinde bych kořeny mít nechtěl,“ poznamenává. „Věřící lidé mají ke křížům hlubší vztah. Já to beru tak, že jsou součástí naší krajiny. V každém kraji vypadají jinak. Chtěl bych, aby po mně něco zbylo. Proto to dělám,“ vysvětluje.

  • Nejčtenější

Cyklista na Táborsku nedostal přednost. Střet s autem nepřežil

12. května 2024  19:25

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vyjížděli jihočeští policisté, hasiči i záchranáři....

Parkovací dům za 145 milionů nabízí pětistovku míst, využitý bývá sotva z poloviny

9. května 2024  9:21

Řidiči v Českých Budějovicích dlouho upozorňovali, jak moc chybí místa pro auta v centru. Teď je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyškov i Táborsko mají baráž o první ligu jistou, Kroměříž sestupuje

11. května 2024  20:17

Fotbalisté Vyškova a Táborska mají jistotu, že si zahrají nejhůře baráž o nejvyšší soutěž. Oba...

Kvůli nehodě kamionu u Vimperku je neprůjezdná silnice do Německa

11. května 2024  13:21

Kvůli nehodě kamionu je neprůjezdná silnice I/4 u Vimperku na Prachaticku. Jedná se o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapec zavřel chůvu na balkoně, nechtěl do školky. Ženu vysvobodili strážníci

10. května 2024  12:29

Kuriózní případ zaměstnal strážníky v Táboře. Přivolali je k jednomu panelovému domu, kde chlapec...

Rallye Český Krumlov č. 51. Kopecký obhajuje, myslí na devátý triumf

16. května 2024  10:53

Druhou padesátku ročníků zahájí Rallye Český Krumlov. Tradiční podnik mistrovství republiky se...

Těžbě písku má ustoupit půda, dobývání kamene zase les. Plány posoudí znalci

16. května 2024  9:15

Dva velké projekty dobývání nerostných surovin posoudí pro kraj nezávislí znalci. Hejtmanství bude...

Na Šumavě si někdo rozdělal oheň, správa národního parku je zděšená

15. května 2024  15:13

Správce Národního parku Šumava šokoval nález čerstvého ohniště na jednom z vrcholů nedaleko jezera...

Festival Jižní Svéráz oživí náplavku Vltavy, propojí nezvyklá místa s uměním

15. května 2024  12:53

Multižánrový festival Jižní Svéráz odstartuje v pátek 17. května na budějovické náplavce pod...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...