Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Následky covidu se mohou projevit po letech, říká primář lázní v Třeboni

  11:57
Špatná kondice, bolest svalů či nesoustředěnost. I takové potíže popisují lidé, kteří prodělali covid-19. Slatinné lázně Třeboň jim teď nabízí nový program. „Ukazuje se, že zdaleka nejde jen o problémy s dýcháním, ale mluví se i o častějších potížích s ledvinami či poruchách vnímání citlivosti,“ popisuje primář Karel Bajer.

Karel Bajer považuje za problém, že si někteří lidé koronavirus představovali jako slabší rýmičku ohrožující obézní, staré či nemocné osoby. „To už opravdu není pravda,“ zdůrazňuje. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když jsem na vás čekal, recepční zrovna volala s klientem, který měl do lázní přijet po prodělání nemoci covid-19. Kolik takových lidí teď máte?
Domnívám se, že jich v tuhle dobu není příliš. Je to celkem logické. Ti s horším průběhem jsou rádi, že jsou doma a vzpamatovávají se z toho, co prodělali. Řada zájemců navíc pobyt odkládá, čekají na lepší počasí. Myslím si, že hodně takových lidí máme teprve před sebou. Pokud bychom se bavili o tom novém programu zaměřeném právě na následky covidu-19, do něj už se zájemci postupně přihlašují.

Než probereme následky tohoto onemocnění, máte s koronavirem vy osobní zkušenost?
Neprodělal jsem ho. Měl jsem zatím štěstí, že se mi to vyhnulo a stejně tak i mé rodině. V lázních to však mělo několik desítek pracovníků, většina naštěstí bez výrazných následků. Bohužel tady však máme jednu tragickou zkušenost, nemoci podlehl jeden z našich dlouholetých zaměstnanců.

Kdy jste začal vnímat, že za sebou nemoc nechává i jiné následky než dušnost či kašel?
Chorobu jsem neprodělal, ale i díky dvaceti letům praxe v nemocnici mám řadu kamarádů či známých, takže určité informace dostávám. I jiné potíže než respirační se začaly ukazovat s vyšším počtem nemocných. To se podle mě týká posledních pár měsíců. I proto to teď vnímáme nejintenzivněji. Na podrobnější informace je potřeba časový odstup. Nicméně se ukazuje, že zdaleka nejde jen o problémy s dýcháním, ale mluví se i o častějších potížích s ledvinami či poruchách vnímání citlivosti.

Jaké následky jsou podle vás nejčastější?
Myslím si, že nyní nevíme zdaleka všechno. Tak jako se postupně objevují nejrůznější problémy přičítané covidu-19, tak si myslím, že bude takových věcí postupně přibývat. V tuto chvíli nikdo neví, co všechno to způsobí a s jakou intenzitou. Může se stát, že se některé věci začnou projevovat i po několika měsících, kdo ví, jestli to nebudou roky. Kolega kardiolog mi však popisoval, že pozorují častější výskyt některých poruch srdce. O takových věcech nyní víme, důsledky v podobě častějšího selhání srdce se však mohou projevit až za několik let.

Jde o kardiologické potíže, neurologické
problémy, objevují se i informace
o zatím nespecifických projevech,
jako jsou nesoustředěnost,
nespavost, bolesti hlavy a další.

primář Karel Bajer

S čím ještě se lidé po covidu-19 potýkají?
Jde o kardiologické potíže, neurologické problémy, objevují se i informace o zatím nespecifických projevech, jako jsou nesoustředěnost, nespavost, bolesti hlavy a další. Doktoři si postupně začínají dávat dohromady, co by mohlo být společným jmenovatelem. Má se za to, že by to mohla být porucha na úrovni kapilár (jemné cévy propojující tepny a žíly, pozn. autora), jež způsobují věci tohoto typu. Na jasnější informace si však zatím budeme muset počkat. Stále je brzo.

Prodělali jste covid? Respirační lázeňská péče ve Spa Resortu Sanssouci se slevou pro členy iDNES Premium

Mnohdy se zmiňují také psychické problémy po onemocnění. Máte takovou zkušenost?
Osobně jsem nic takového nezaznamenal. Nemocné jsem většinou viděl v tom akutním stadiu, kdy převažují hlavně respirační projevy. Mám jednoho kolegu, který to prodělal na podzim a dodnes má právě respirační potíže. Zároveň se mu projevila horší citlivost v prstech, pocit nejistoty při chůzi a zhoršení výkonnosti. Ještě mu nebylo padesát a nikdy se s ničím neléčil. Říkám to proto, že neplatí informace z jara, podle které se tyto trable měly týkat pouze obézních či starších osob.

Takže se nedá říct, že by následky trpěly určité věkové skupiny nebo třeba některé pohlaví?
Nevím o žádné statistice, která by něco takového hodnotila. Na studie tohoto typu bude podle mě čas za pár let, až bude možné utřídit informace, které se postupně objevují.

Setkáváte se s nějakými mýty, když se bavíme o následcích covidu19?
To bych ani neřekl. Já tam vidím jiný problém – věc medicínsky odborná se zbytečně zpolitizovala a bohužel se z toho vytratil ten nemocný člověk. Za další potíž považuji, že si to někteří lidé představovali jako slabší rýmičku ohrožující obézní, staré či nemocné osoby. To opravdu není pravda.

Jak s těmi nejrůznějšími následky pomůže nový program lázní v Třeboni, určený pro osoby po nemoci covid-19?
Z portfolia našich procedur jsme se snažili vybrat ty, které je možné použít právě třeba na poruchy citlivosti. To je například oxygenoterapie (léčba pomocí inhalace kyslíku, pozn. autora). Nabízíme také procedury zaměřené na oxid uhličitý, ty zlepšují prokrvení a rozšiřují periferní cévy. Dokonce se má za to, že při delším užívání oxidu uhličitého by se mohly vytvářet ty již zmíněné drobné cévičky, tedy kapiláry.

Asi bylo složité připravit program pro klienty po covidu s ohledem na to, jak široké je spektrum možných následků.
U svalových potíží jsme se zaměřili na zlepšení prokrvení a zásobování tkání kyslíkem. S ohledem na dýchací problémy jsme tam zařadili i inhalaci a zmíněnou oxygenoterapii. Přispívat mají ke zlepšení dýchacích funkcí. Pak je tady otázka nesoustředěnosti či nespavosti. Na to procedury neexistují. Obecně se však má za to, že lázeňství přináší pozitivní dopady na psychiku. Mozek se tady i díky novému prostředí zjednodušeně restartuje.

Co bude čekat člověka, který bude mít zájem o váš nový program?
Na začátku je prohlídka u lékaře, jenž slouží jako určitý filtr, abychom lidem nedávali proceduru, která by jim mohla škodit. Budeme se snažit skladbu procedur nastavit podle problémů. Myslím, že 95 procent z nich bude univerzálních a pak tam bude určitá část, kde bude nutné něco změnit.

Očekáváte velký zájem?
To se uvidí. Spustili jsme to v pátek 5. února a v úterý už bylo přihlášených devět lidí. To je poměrně slušné. Otázkou je, jaký bude vývoj. Někdo nebude mít zájem kvůli silným následkům, pobyt v lázních by dotyčný nezvládl. Bude to pro určitou skupinu lidí, kteří potíže měli, ale nejsou na tom tak špatně, aby tady nemohli být. Podmínkou pro pobyt v lázních totiž je, že klient musí být soběstačný.

Jak v současné době provoz lázní vypadá?
Má to několik úrovní. Sám jste se setkal na recepci s tím, že provádíme testy, aby se sem něco nezaneslo. Snažím se chránit pracovníky i klienty. Jednou týdně všem provádíme test, aby bylo prostředí co nejbezpečnější.

Změnila se skladba pacientů?
Ta je dost podobná tomu, co bývá normálně, ale máme tu tak třetinu běžné návštěvnosti. Souvisí to i s tím, že se ortopedická oddělení v nemocnicích mění na covidové jednotky. To znamená, že se řada zákroků odkládá. Nedávno jsem registroval, že loni odoperovala tato oddělení asi o dvacet procent méně endoprotéz. I proto je tady méně klientů.

Vy jste se při praxi v nemocnici věnoval ortopedii. Myslíte si, že tento pokles bude mít i nějaké dlouhodobější dopady na stav pacientů, jejichž zákroky se odkládaly?
Nelze to vyloučit. Když se budeme bavit o těch kloubech, záleží na tom, jak moc je poškozený, ale jde také i o subjektivní vnímání bolesti. Pokud zákroky posunete, nemusí to u některých lidí znamenat velký problém, ale bude tu i řada těch s velkými bolestmi. Zahánět ji budou prášky a mohou přijít k žaludečním vředům nebo poruchám jater či ledvin. U každého to bude jinak. Nicméně je možné, že to takové komplikace způsobí.

Autor:
  • Nejčtenější

Doslova samoobsluha. Ve Strakonicích lidé nakoupí i v noci a bez prodavačů

Přes den s obsluhou, v noci bez. S myšlenkou na obchod budoucnosti fungující 24 hodin sedm dní v týdnu přichází síť...

Gretzky se mě ptal: Máte doma kartáček a záchod? Pouzar nejen o legendě

Premium Vyhnul se vojně. Proslavil se v domácí soutěži, reprezentaci i NHL, kde se ho zvídavý spoluhráč Gretzky ptal: Máte doma...

Za zastřelení muže při zásahu policistu obžalovali, hrozí mu deset let

Policista, který v srpnu 2020 při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku zastřelil muže, je obžalovaný ze zabití...

Žena otevřela opuštěnou krabici od bot na zastávce, byla v ní krajta

Nečekaný obsah ukrývala krabice od bot, kterou někdo odložil na autobusové zastávce v Husově ulici ve Strakonicích....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Strakonicku hledají 44letého muže. Policie žádá o pomoc svědky

Lidé na Strakonicku hledají čtyřiačtyřicetiletého sidecarcrossaře Pavla Lišku, který ve středu záhadně zmizel. Mladý...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Spor o nátěr rozhledny vyřeší smírem. Firma zaplatí radnici 650 tisíc

Vedení Jindřichova Hradce nejdřív požadovalo po firmě, která vyhlídkovou věž na Rýdově kopci postavila, téměř tři...

Hra v mobilu přiblíží život ptáků na Vrbenských rybnících

Procházku k Vrbenským rybníkům na okraji Českých Budějovic si mohou výletníci zpestřit díky nové aplikaci. Ta je hravou...

Na Strakonicku hledají 44letého muže. Policie žádá o pomoc svědky

Lidé na Strakonicku hledají čtyřiačtyřicetiletého sidecarcrossaře Pavla Lišku, který ve středu záhadně zmizel. Mladý...

Mladý čtyřkolkář neudržel stroj na cestě, zemřel po nárazu do pařezu

Při havárii čtyřkolky zemřel v pátek odpoledne u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku mladý muž. Dostal se mimo cestu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...