Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na jihočeských silnicích zemřelo loni nejvíc lidí za posledních devět let

  12:54
Při dopravních nehodách v jižních Čechách zahynulo v uplynulém roce 72 lidí. Jejich počet meziročně už potřetí stoupl. MF DNES se zaměřila na pět nejrizikovějších úseků. Jsou u Písku, Volyně i Třeboně.
Tragická nehoda se stala u Mydlovarského rybníka nedaleko Zlivi na...

Tragická nehoda se stala u Mydlovarského rybníka nedaleko Zlivi na Českobudějovicku. | foto: Policie ČR

Čtyřiapadesátiletý řidič narazil do stromu, navíc nebyl připoutaný, a tak se i poslední den roku 2019 stala v Jihočeském kraji dopravní nehoda, která skončila smrtí.

V regionu bylo takovýchto tragických událostí meziročně zase více než o rok dříve. Podle neoficiálních statistik zahynulo na silnicích na jihu Čech 72 lidí. A ani nový rok začal dobře, osmnáctiletý spolujezdec v první lednovou sobotu nepřežil náraz Škody Fabie do stromu. Nehoda se stala v sobotu. 

„Příčiny se neustále opakují. Je to nepřizpůsobení jízdy podmínkám provozu, nedodržení rychlosti, porušení předpisů a podobně,“ konstatovala jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Navíc aut na silnicích je stále více a s tím pak logicky roste i počet nehod. Ten stoupá už od roku 2010 a denně se jich na území kraje stane v průměru dvanáct, což mimo jiné také znamená za rok kolem dvou tisíc lehce a 250 těžce zraněných.

Bourá se prakticky kdykoli a kdekoli. Přesto lze v regionu vybrat několik míst a označit je jako rizikovější než ostatní. Už devět let se na to zaměřuje jedna z pojišťoven, jež vydává přehled nejnebezpečnějších úseků na tuzemských silnicích.

Počet usmrcených při nehodách v kraji

rok 2019 72*
rok 2018 59
rok 2017 52
rok 2016 51
rok 2015 62
rok 2014 63
rok 2013 54
rok 2012 71
rok 2011 67
rok 201072
*Číslo je prozatím neoficiální a po zveřejnění kompletních celoročních statistik Policie ČR může ještě o něco klesnout.

Upozorňuje na místa s nejvyšší nehodovostí za poslední tři roky a motoristům radí, kde ještě více zpozornět. MF DNES představuje pět nejrizikovějších jihočeských lokalit.

Nejhůř je na tom křižovatka Zámecké ulice se silnicí první třídy I/20 v Protivíně na Písecku. Jen mezi lety 2016 až 2018 se tam stalo šest nehod, při kterých se tři lidé těžce zranili. V celorepublikovém srovnání je toto místo mezi dvaceti nejhoršími.

„Je to tam skutečně rizikové, to jsou ovšem i další křížení s hlavní silnicí na Písek, třeba u Myšence. Pravdou ale je, že křižovatka se Zámeckou u Normy je v tomto ohledu asi nejhorší. Dobrou zprávou je, že Ředitelství silnic a dálnic tam připravuje úpravu, která by měla zvýšit bezpečnost provozu. V místě má vzniknout mimoúrovňové křížení,“ upozornil starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Rekonstrukce by mohla začít v roce 2022. Na tomto tahu z Budějovic do Písku chystá ŘSD podobných opatření několik, na více než třech desítkách míst by například měly vzniknout další jízdní pruhy vždy v jednom směru pro bezpečnější předjíždění.

Druhé nejnebezpečnější místo v regionu obsadila křižovatka na konci dálnice D4 v katastru obce Předotice nedaleko Písku. Jde o sjezd a nájezd na silnici E49. Za stejné tříleté období se tam staly celkem čtyři nehody, z toho dvě vážné. Čtyři lidé při nich zemřeli a dva se těžce zranili.

„Na třetím místě v Jihočeském kraji skončila mírná zatáčka na silnici I/34 v katastru obce Štěpánovice. Zhruba v půli cesty mezi Štěpánovicemi a Třeboní došlo celkem ke čtyřem nehodám se dvěma smrtelnými a dvěma těžkými zraněními,“ upřesnil Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz, která nehodovost sleduje. Vychází přitom z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Zaměřuje se na dálnice a silnice I. třídy.

Do pětice rizikových úseků v regionu pak ještě patří místo na silnici I/4 poblíž Němětic na Strakonicku. V jedné ze zatáček se tam odehrálo od roku 2016 do 2019 dokonce devět bouraček, dva lidé tam zemřeli a dva se těžce zranili.

Na pátém místě v kraji pak skončila rovinka na silnici I/19 v katastru obce Opařany na Táborsku. Poblíž místní části Hodušín se v daném období odehrály dvě nehody, ale vyžádaly si jedno úmrtí a dvě těžká zranění.

Statistiku je třeba brát částečně s odstupem. Někdy stačí jedna tragická nehoda, aby úsek vystoupal do horních příček rizikovosti. Na druhou stranu, čísla u těch jihočeských ukazují, že u Protivína, Němětic, Předotic a Štěpánovic se bourá častěji než jinde. A po zásluze tak figurují jako nejvíce nebezpečné.

Zatímco Jihočeský kraj je v celorepublikové statistice dvaceti nejrizikovějších míst zastoupený dvakrát, třeba Karlovarský, Plzeňský a Vysočina ani jednou, Středočeský naopak pětkrát.

Podmínkou pro zařazení je, že se na dané komunikaci za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...