Jižní Čechy mají nového hejtmana, zastupitelé zvolili Martina Kubu

  11:19aktualizováno  13:00
Martin Kuba z ODS je oficiálně novým jihočeským hejtmanem. Na ustavujícím zasedání ho zvolili zastupitelé, kteří se kvůli pandemii koronaviru sešli mimořádně v pavilonu T1 na českobudějovickém výstavišti.
Martin Kuba je novým jihočeským hejtmanem.

Martin Kuba je novým jihočeským hejtmanem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Úterní jednání nejprve vedl první jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) jako nejstarší člen. Na úvod poděkoval dosavadní hejtmance Ivaně Stráské (ČSSD) za její práci a vyzdvihl nasazení v době pandemie, za což jí zastupitelé zatleskali.

Po složení slibů a schválení programu jednání přišla na řadu volba hejtmana. Kandidát Martin Kuba v ní získal 30 hlasů, 25 zastupitelů se zdrželo.

Martin Kuba (47)

Od roku 2002 byl lékařem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a anesteziologem na oddělení kardiochirurgie ARO Nemocnice České Budějovice. Od roku 2003 je členem ODS. V roce 2006 byl poprvé zvolen do zastupitelstva Českých Budějovic, v říjnu 2008 byl zvolen do krajského zastupitelstva a stal se prvním náměstkem hejtmana. Krajské funkce opustil, když se stal ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Petra Nečase (ODS), kterým byl od listopadu 2011 do července 2013. Od listopadu 2012 do ledna 2014 byl prvním místopředsedou ODS, po Nečasově demisi a odchodu z čela strany v červnu 2013 byl i úřadujícím předsedou strany. Nyní je zastupitelem Budějovic a předsedou jihočeské krajské organizace ODS. Věnuje se i podnikání. Založil například firmu OIG Power, která se věnuje vývoji a výrobě úložišť energie a spolupracuje s ČEZ.

„Troufnu si říct, že se hejtman nikdy nevolil za situace, v jaké jsme dnes, kdy v celém světě probíhá pandemie koronaviru. My poslední dny a týdny neřešíme nic jiného, než jestli a kdy dosáhneme kapacity v jihočeských nemocnicích, jestli budou ventilátory či zdravotní personál. Krize dopadla na firmy, školy a další odvětví. Je jasné, že toto období zanechá stopy, s kterými se musíme vypořádat. Jsem si jistý, že to začátek tohoto volebního období poznamená,“ řekl při svém projevu Martin Kuba.

Zároveň upozornil, že kvůli druhé vlně zatím krajský úřad neví, s jakým rozpočtem bude pracovat. „Všichni budeme společně řešit nové věci a budeme nucení hledat nejlepší řešení, abychom tímto obdobím provedli kraj i Jihočechy. Prosím, abychom táhli za jeden provaz,“ požádal Kuba. Ten také poděkoval hejtmance, které předal květinu a ocenil její nasazení.

Dodal, že chce také zjistit, zda na úřadu Jihočeského kraje není přebytek zaměstnanců a případně jejich počet snížit. „Chci být také víc v terénu a víc se bavit s lidmi a posouvat krajské peníze do projektů, které chybí,“ uvedl Kuba.

Plánuje, že by se zastupitelé scházeli častěji. Ideální je podle něj jednou měsíčně. „Nepřijde mi ideální mít zasedání po dvou měsících a pak tu řešit během pár hodin tři stovky různých bodů,“ řekl Kuba.

Jihočeskému kraji po říjnových krajských volbách nově vládnou zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši 2012. V 55členném zastupitelstvu drží koalice většinu 29 mandátů. Vítězné hnutí ANO 2011 skončilo v opozici.

Placených pozic radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období. V placených funkcích radních budou vedle Martina Kuby Lucie Kozlová (ODS), František Talíř z KDU-ČSL, Antonín Krák z ČSSD, Pavel Klíma z TOP 09 a Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012.

Zbylými členy rady budou za ODS Tomáš Hajdušek, za ČSSD Miroslav Joch a Olga Bastlová, Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jiří Fišer za hnutí Jihočeši 2012.

Kuba se budě věnovat zdravotnictví, záchranné službě, krizovému řízení a vnější komunikaci. Kozlová dostane na starost sociální věci, IT, vědu a výzkum, Hajduška čekají finance, ekonomika a investice. První náměstek František Talíř se bude věnovat cestovnímu ruchu, regionálnímu rozvoji a životnímu prostředí. Krajský zastupitel Pavel Klíma má školství, sport a veřejné zakázky.

Ve vedení kraje bude dál starosta Větřní a dosavadní uvolněný radní Antonín Krák. Starat se bude o dopravu a dopravní obslužnost či správu krajského majetku.

Stávajícímu náměstkovi Pavlu Hrochovi zůstává zemědělství, kultura, venkov a památková péče. V radě by měli být také Miroslav Joch a Olga Bastlová (oba ČSSD), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jiří Fišer (Jihočeši 2012).

Aktuálně bude nové vedení kraje řešit všechny věci spojené s covidem, ale v programu má například výstavbu domu pro osoby s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, který hodlá vybudovat v Českých Budějovicích.

U dopravních staveb vytvoří speciální web, kde bude přesně vidět, jak jednotlivé práce nebo jejich příprava postupuje. „Mohli bychom ho zřídit zhruba do tří měsíců,“ doplnil hejtman Martin Kuba.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Kraj teď vedla koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. ANO i ODS byly v opozici.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dva tisíce školáků vytvořily na náměstí v Budějovicích olympijské kruhy

14. června 2024  13:13

Žlutá, červená, zelená, modrá a černá barva se v pátek dopoledne mísily na českobudějovickém...

Budějovice chtějí dálniční obchvat zdarma, výjimky teď ale ministerstvo nedává

18. června 2024  16:55

Schyluje se k zajímavému boji o to, zda bude dálnice D3 kolem Českých Budějovic po zprovoznění bez...

V Kovosvitu nedostává výplaty ani divize Management. Také chtějí skončit

18. června 2024  15:23

Většina zaměstnanců divize Machine Tools společnosti Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na Táborsku dala...

Během deseti dnů hořely hned tři elektrokoloběžky, vždy za to mohla baterie

18. června 2024  11:50

Tři elektrokoloběžky během deseti dnů vzplály na jihu Čech. Ve všech případech o šlo o technickou...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...