Vlakům z Tábora do Prahy zkrátí cestu další dva tunely, první se už razí

  16:12aktualizováno  16:12
Na železniční trati z Prahy na České Budějovice začala ražba tunelu Deboreč o délce 660 metrů. Proražen bude v červenci. Celý, skoro dvacetikilometrový úsek mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi bude po modernizaci za 7,2 miliardy korun dokončen na začátku roku 2022.

Teď nad novou stavbou bdí posvěcená soška svaté Barbory, patronky horníků. Když bude na pracovníky a stroje dobře dohlížet, už v létě příštího roku bude na místě začátek tunelu Deboreč.

Jím se později začnou prohánět rychlíky mezi Českými Budějovicemi a Prahou, které zkrátí a zrychlí cestu z Tábora do hlavního města na jednu hodinu. Dnes jim to trvá minimálně o 15 minut déle.

Tunel je jednou z hlavních staveb modernizace železnice mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi, která začala před půl rokem. Minulý čtvrtek ražbu slavnostně zahájila Správa železniční dopravní cesty.

Název Deboreč dostane podle vrchu, který se nachází nad ním. Bude to kratší ze dvou tunelů, které se stanou součástí čtvrtého železničního koridoru. Ražba začala na výjezdu blíže k Praze nedaleko hranic Středočeského a Jihočeského kraje.

„Proražení včetně primárního ostění předpokládáme v červenci příštího roku,“ potvrdila Radka Pistoriusová, mluvčí SŽDC. Modernizace trati Sudoměřice – Votice o délce téměř 20 kilometrů je jednou z posledních částí modernizací na čtvrtém koridoru, který spojuje Německo a Rakousko přes Děčín, Prahu a Budějovice.

Fotogalerie

Na dosud jednokolejném úseku přibude druhá kolej, dva tunely a také nová železniční stanice Červený Újezd. Stavební práce, které má na starosti společnost OHL ŽS, mají být dokončené v lednu roku 2022.

„Rychlost vlaků se pak zvýší na 160 km/h, což umožní snížit jízdní dobu expresů mezi Prahou a Táborem na jednu hodinu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Druhý tunel v úseku bude ještě delší, ponese jméno Mezno a měřit bude 840 metrů, jeho dokončení je naplánované o rok později. Od trasy dnešní trati se ta nová hodně odchýlí, což bude znamenat její zkrácení o dva kilometry, a proto také výrazné zkrácení doby jízdy.

Dosavadní stanice Střezimíř, Ješetice a Heřmaničky nahradí jediná s názvem Červený Újezd. Doplní ji zastávky Mezno, Střezimíř, Červený Újezd, Ješetice a Heřmaničky. V hlubokém údolí mezi zastávkami Ješetice a Heřmaničky vybudují stavbaři celkem tři dlouhé mosty. Nejdelší z nich dosáhne délky 244 metrů.

Červeně je vyznačeno, kudy povede zmodernizovaná trať mezi Sudoměřicemi u...

Červeně je vyznačeno, kudy povede zmodernizovaná trať mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi.

Tunel Deboreč budou stavbaři razit takzvanou novou rakouskou tunelovací metodou. Hned po ražbě se začíná umisťovat první ostění. Po prorážce se pak pomocí bednicí formy instaluje ještě druhá stěna. Firma prorazí 562 metrů, zbytek bude hloubený.

Společnost OHL ŽS má už s modernizací koridoru zkušenosti, prováděla i část Tábor – Sudoměřice se Sudoměřickým tunelem. Deboreč pro ni bude razit společnost Tubau.

„Úvodní desítky metrů tunelu budou práce probíhat v geologicky méně příznivých podmínkách. Ve střední části by měl masiv zpevnit a využijeme trhací práce, čímž se zefektivní postup výstavby,“ uvedl generální ředitel OHL ŽS Roman Kocúrek.

Celkové náklady na úsek Sudoměřice – Votice jsou 7,16 miliardy korun bez daně. V případě schválení žádosti z Operačního programu Doprava může příspěvek od Evropské unie činit až 5,2 miliardy korun.

Na koridoru mezi Budějovicemi a Prahou stále chybí zmodernizovat úsek Soběslav - Doubí na Táborsku a pak ještě jeden zásadní úsek, a to Nemanice - Ševětín na Českobudějovicku.

Jeho přípravu však provázejí komplikace a letité debaty o vedení trasy. Součástí má být i nejdelší železniční tunel v republice - Chotýčanský na Budějovicku, který by měl měřit až pět kilometrů. I proto se jedná o velmi nákladnou stavbu, odhady byly kolem 11 miliard korun.

Ve chvíli, kdy bude modernizace koridoru kompletně hotová, budou vlaky z Budějovic do Prahy jezdit hodinu a půl. Nyní se expresní spoje tlačí ke dvěma hodinám.

Autor:

Nejčtenější

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Dvěma cyklistkám sraženým do příkopu zůstalo zrcátko z audi, řidič ujel

Ilustrační snímek

Neomalený řidič srazil na Strakonicku dvě cyklistky a ujel. Ženy, které jely na frekventované silnici spojující Písek s...

Další z rubriky

Náměstek pro dopravu je v Budějovicích nepřítel, řekl nově zvolený Lavička

Viktor Lavička (ANO) je nový náměstek primátora pro dopravu.

Novým náměstkem budějovického primátora pro dopravu se stal Viktor Lavička (ANO). Nahradil odvolaného Františka...

Žena žaluje nemocnici v Písku, po operaci dělohy má poškozený močovod

Ilustrační snímek

Českobudějovický krajský soud se začal zabývat případem dvaapadesátileté pacientky, která kvůli operaci dělohy z roku...

Družba Jihočeského kraje s Ruskem? Turnaj pro hokejisty za milion korun

Na zápasech hokejové extraligy se v budějovické Budvar aréně bude zřejmě...

Každý rok absolvují zástupci kraje služební cesty do tisíce kilometrů vzdáleného Jekatěrinburgu. Podle svých slov...

Najdete na iDNES.cz