Vlakům z Tábora do Prahy zkrátí cestu další dva tunely, první se už razí

  16:12aktualizováno  16:12
Na železniční trati z Prahy na České Budějovice začala ražba tunelu Deboreč o délce 660 metrů. Proražen bude v červenci. Celý, skoro dvacetikilometrový úsek mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi bude po modernizaci za 7,2 miliardy korun dokončen na začátku roku 2022.

Teď nad novou stavbou bdí posvěcená soška svaté Barbory, patronky horníků. Když bude na pracovníky a stroje dobře dohlížet, už v létě příštího roku bude na místě začátek tunelu Deboreč.

Jím se později začnou prohánět rychlíky mezi Českými Budějovicemi a Prahou, které zkrátí a zrychlí cestu z Tábora do hlavního města na jednu hodinu. Dnes jim to trvá minimálně o 15 minut déle.

Tunel je jednou z hlavních staveb modernizace železnice mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi, která začala před půl rokem. Minulý čtvrtek ražbu slavnostně zahájila Správa železniční dopravní cesty.

Název Deboreč dostane podle vrchu, který se nachází nad ním. Bude to kratší ze dvou tunelů, které se stanou součástí čtvrtého železničního koridoru. Ražba začala na výjezdu blíže k Praze nedaleko hranic Středočeského a Jihočeského kraje.

„Proražení včetně primárního ostění předpokládáme v červenci příštího roku,“ potvrdila Radka Pistoriusová, mluvčí SŽDC. Modernizace trati Sudoměřice – Votice o délce téměř 20 kilometrů je jednou z posledních částí modernizací na čtvrtém koridoru, který spojuje Německo a Rakousko přes Děčín, Prahu a Budějovice.

Fotogalerie

Na dosud jednokolejném úseku přibude druhá kolej, dva tunely a také nová železniční stanice Červený Újezd. Stavební práce, které má na starosti společnost OHL ŽS, mají být dokončené v lednu roku 2022.

„Rychlost vlaků se pak zvýší na 160 km/h, což umožní snížit jízdní dobu expresů mezi Prahou a Táborem na jednu hodinu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Druhý tunel v úseku bude ještě delší, ponese jméno Mezno a měřit bude 840 metrů, jeho dokončení je naplánované o rok později. Od trasy dnešní trati se ta nová hodně odchýlí, což bude znamenat její zkrácení o dva kilometry, a proto také výrazné zkrácení doby jízdy.

Dosavadní stanice Střezimíř, Ješetice a Heřmaničky nahradí jediná s názvem Červený Újezd. Doplní ji zastávky Mezno, Střezimíř, Červený Újezd, Ješetice a Heřmaničky. V hlubokém údolí mezi zastávkami Ješetice a Heřmaničky vybudují stavbaři celkem tři dlouhé mosty. Nejdelší z nich dosáhne délky 244 metrů.

Červeně je vyznačeno, kudy povede zmodernizovaná trať mezi Sudoměřicemi u...

Červeně je vyznačeno, kudy povede zmodernizovaná trať mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi.

Tunel Deboreč budou stavbaři razit takzvanou novou rakouskou tunelovací metodou. Hned po ražbě se začíná umisťovat první ostění. Po prorážce se pak pomocí bednicí formy instaluje ještě druhá stěna. Firma prorazí 562 metrů, zbytek bude hloubený.

Společnost OHL ŽS má už s modernizací koridoru zkušenosti, prováděla i část Tábor – Sudoměřice se Sudoměřickým tunelem. Deboreč pro ni bude razit společnost Tubau.

„Úvodní desítky metrů tunelu budou práce probíhat v geologicky méně příznivých podmínkách. Ve střední části by měl masiv zpevnit a využijeme trhací práce, čímž se zefektivní postup výstavby,“ uvedl generální ředitel OHL ŽS Roman Kocúrek.

Celkové náklady na úsek Sudoměřice – Votice jsou 7,16 miliardy korun bez daně. V případě schválení žádosti z Operačního programu Doprava může příspěvek od Evropské unie činit až 5,2 miliardy korun.

Na koridoru mezi Budějovicemi a Prahou stále chybí zmodernizovat úsek Soběslav - Doubí na Táborsku a pak ještě jeden zásadní úsek, a to Nemanice - Ševětín na Českobudějovicku.

Jeho přípravu však provázejí komplikace a letité debaty o vedení trasy. Součástí má být i nejdelší železniční tunel v republice - Chotýčanský na Budějovicku, který by měl měřit až pět kilometrů. I proto se jedná o velmi nákladnou stavbu, odhady byly kolem 11 miliard korun.

Ve chvíli, kdy bude modernizace koridoru kompletně hotová, budou vlaky z Budějovic do Prahy jezdit hodinu a půl. Nyní se expresní spoje tlačí ke dvěma hodinám.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Vymýšlení fórů občas leze na mozek, říká stand-up komik

Osmadvacetiletého komika Jiřího Jakimu už vystupování před publikem živí.

Stand-up comedy poznal před lety na videu, teď s vystoupeními objíždí česká města. Okolí bavil už na základní škole,...

Budoucí podnikatelé vyhráli na veletrhu s fiktivním botelem na Vltavě

Na snímku jsou zleva učitelka Olga Tupá, Veronika Bayerová, Adriana...

Studenti Střední školy obchodní a Vyšší odborné školy v Českých Budějovicích uspěli se svým podnikatelským plánem na...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Najdete na iDNES.cz