„Chceme jít formou koncesního řízení. Odhadované náklady na rekonstrukci jsou kolem 140 až 150 milionů korun. Teď nás čekají tržní konzultace, abychom zjistili, jaký je zájem mezi potenciálními investory,“ sdělil náměstek primátora Petr Podhola.
Představa radnice je taková, že by nějaká firma nebo konkrétní člověk Slavii po opravě dostal pro nadcházejících 15 let do provozu a Budějovice by pak každý rok splácely část investice tak, aby ji do 15 let splatily.
„Stav Slavie nemůže nechat nikoho chladným. Už u ní ani nemůžeme říkat, že je v dobrém stavu. Doufáme, že díky celému procesu se podaří objekt opravit a zároveň získá provozovatele,“ pokračoval Podhola.
Město představí svůj záměr dodavatelům a bude s nimi připravené diskutovat o podmínkách akce při konzultaci, která se uskuteční 15. prosince od 11 hodin v zasedací místnosti zastupitelstva města.
„Registrace zájemců o účast je otevřena do 4. prosince. Podrobnější informace získají zájemci na webových stránkách města www.c-budejovice.cz nebo na adrese vokrojp@c-budejovice.cz,“ informovala mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.
Slavii i její fungování dobře zná například produkční Jiří Grauer. V minulosti se na oživování kulturního domu výrazně podílel.
„Život Slavie souvisí především s tím, jestli bude dobře a plnohodnotně využitý hlavní sál, což se dnes neděje. Myslím, že by se nějaký investor mohl přihlásit. Je však důležité, aby měl připravený kvalitní koncept,“ domnívá se Grauer.
I on vnímá, že se Slavie už několik let nijak neposouvá kupředu. „Když bude hezký hlavní sál, tak bude lákavý pro spoustu akcí, a tím celý objekt poskočí mnohem dál. K tomu třeba dobrá hospoda a klubová scéna, která tam funguje, a o Slavii může být postaráno,“ říká Grauer.
S velkolepou opravou za 400 milionů už se nepočítá
Právě v pravém křídle Slavie úspěšně funguje stejnojmenný hudební klub. Jeden z jeho majitelů Otta Kovařík je přesvědčený, že rekonstrukce může celému domu jen prospět.
„Na druhé straně pochybuji o tom, že se vložená investice vrátí. Kulturní projekty tohoto typu dlouhodobě nejsou ziskové a je potřeba je dotovat. Slavie by si ale obnovu rozhodně zasloužila. Když nebudeme mít klub v budově my, těžko tam bude radnice hledat někoho s takovým nadšením, aby prostor fungoval,“ reaguje Kovařík. Budějovice by tím pak podle něj ztratily prostor, kde se pořádá velké množství koncertů.
Kromě Klubu Slavie byla několik let v levém křídle budovy otevřená další hudební scéna Highway 61, později změnila provozovatele a jméno na River Music Club. Ten však oficiálně ukončil svou činnost k 15. listopadu letošního roku.
S dříve plánovanou velkolepou obnovou budovy a jejího okolí za odhadem 400 milionů korun už radnice vůbec nepočítá. Náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř loni zmínil v souvislosti s možným investorem jméno podnikatele Jana Nedvěda a společnost Mane.
„Slavie je moje srdeční záležitost, chodil jsem tam do tanečních. Pokud se město rozhodne, že chce se Slavií něco dělat, tak jsem připravený. Není ale na místě, abych teď sám mluvil o nějakých plánech,“ sdělil Nedvěd v květnu 2016. Jeho aktuální vyjádření k situaci se MF DNES nepodařilo sehnat.
Minulý týden však náměstek Podhola uvedl, že se dosud žádný oficiální zájemce na radnici nepředstavil. O zásahu se v uplynulých letech mluvilo mnohokrát.
Opravy se budova dočkala až v roce 2013, když už to bylo nevyhnutelné. V krovu řádila dřevomorka, do střechy zatékalo a opadávaly kusy římsy. Slavie je v Budějovicích od roku 1872, kdy vyrostla jako kulturně-společenské a politické středisko budějovických Němců.