Muž z Táborska dostal jako první Čech nejmenší srdeční defibrilátor

  18:11aktualizováno  18:11
Lékař Alan Bulava z kardiocentra v českobudějovické nemocnici voperoval pacientovi nejmenší srdeční defibrilátor na světě. Petr Tkáč je prvním člověkem v Česku, který ho dostal. Přístroj je tenký jen deset milimetrů a stojí 300 tisíc korun.

Kardiolog Alan Bulava představuje ultratenký přístroj, který hlídá srdce čtyřiapadesátiletého Petra Tkáče. | foto: David Peltán, MAFRA

„Jsem za to moc rád. Opravdu cítím velkou změnu. Můžu v noci spát, nepotím se, nemám závratě, dušnost trochu ustoupila, cítím se daleko lépe. Dokonce už zvládnu i krátké procházky,“ říká čtyřiapadesátiletý Petr Tkáč z Borotína, který se před nemocí živil jako bagrista, jeřábník a řidič nákladních aut.

Nový defibrilátor by měl výrazně zvýšit věk dožití pacienta a snížit jeho případné srdeční potíže. A při srovnání s dosavadními přístroji má podle lékařů řadu bonusů.

„Je menší a lehčí. Obrovskou devizou je dvojnásobná životnost defibrilátoru oproti standardním přístrojům a mnohá technická vylepšení,“ srovnává lékař Alan Bulava z kardiocentra v budějovické nemocnici.

S tímto nejmenším defibrilačním přístrojem na světě mohou také pacienti podstoupit kompletní magnetickou rezonanci, což dosud nešlo. Jeho životnost dosahuje až patnáct let.

„Prodloužená životnost znamená méně reoperací kvůli nutnosti výměny přístroje. Každá obnáší větší riziko možných komplikací pro pacienta včetně rizika hojení ran. A zároveň to snižuje náklady,“ popisuje kardiolog Bulava.

Když drží v ruce implantát, který měří jen několik centimetrů a váží jen 82 gramů, neubrání se srovnání s prvními defibrilátory. „Byly velké jako moje dlaň a vážily přes čtvrt kilogramu,“ přibližuje Bulava, který stál před 11 lety u zrodu pracoviště arytmologie a kardiostimulace v uznávaném kardiocentru na jihu Čech.

Fotogalerie

Hlavní funkcí defibrilátoru je zrušení závažných poruch srdečního rytmu pomocí elektrických impulsů.

Lékaři kardiocentra v budějovické nemocnici ročně implantují 250 těchto přístrojů a kondici pacientů nepřetržitě sledují pomocí dálkového monitoringu přímo v jejich domácím prostředí.

V současnosti jich budějovičtí kardiologové na dálku hlídají 1 500. „Vedení nemocnice nám umožňuje používat hi-tech medicínu a jít s dobou tak, abychom byli na špici nejen v evropském, ale i ve světovém kontextu. Chceme se takto starat o všechny své pacienty s implantovanými defibrilátory, protože víme, že to zlepšuje jejich prognózu, a to je pro nás podstatné. Přitom to není léčba a způsob sledování, který je v Česku zcela běžný,“ konstatuje Bulava.

Při průzkumu, který si budějovičtí kardiologové dělali před dvěma lety, zjistili, že v České republice se dálkově sleduje necelá polovina pacientů se srdeční resynchronizační léčbou.

Kůže je hladká, po zákroku není ani stopy

V celé zemi podstoupí každoročně implantaci defibrilátoru přibližně 4 500 lidí. Údaje o tom, kolik Čechů celkem by tento zákrok v současnosti potřebovalo, však nemají lékaři k dispozici.

„Pacienti v nemocnici se mě ptali, ty do toho půjdeš? Opáčil jsem, že okamžitě. Proč do sebe cpát denně deset silných prášků, které zabírají jen krátkodobě, když mi lékaři nabídli tohle, co mi umožní žít lépe,“ vypráví Petr Tkáč.

Zároveň si rozepíná košili a ukazuje místo na hrudi, kde mu kardiolog zavedl přístroj hlídající jeho srdce. Kůže je hladká, po zákroku není ani stopy.

„Je super, že to není vůbec vidět. A hlavně je příjemné, že do nemocnice nemusím za pět let znovu na výměnu, ale nejdřív za devět let. A doktoři mě mají pod kontrolou touto krabičkou připomínající mobil, kterou mám pořád u sebe. Prodlouží mi to život a jsem jistější. Kdyby se projevila arytmie, přístroj mě nakopne,“ chválí budějovické lékaře pacient.

Patří mezi špičku v republice

Kardiocentrum v budějovické nemocnici patří k nejvýkonnějším v zemi. Péčí čtyřicítky zdejších lékařů a 150 sester projde ročně 5,5 tisíce hospitalizovaných pacientů.

„Nejčastějším zákrokem je angioplastika koronárních tepen se zavedením stentu. Děláme ji lidem, kteří mají zúžené tepny, nebo je rovnou přivezou s infarktem. Těchto pacientů ošetřujeme 2 100 ročně,“ vysvětluje ředitel kardiocentra v budějovické nemocnici Ladislav Pešl.

Kromě transplantací tu odborníci poskytují plný rozsah dostupné léčby o pacienty s postižením srdce. Z hlediska přístrojové vybavenosti a kvality péče se zdejší kardiocentrum řadí mezi tři nejlépe hodnocená pracoviště svého druhu v Česku.

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

Michael Krmenčík z Plzně (vpravo) se společně s Janem Kopicem raduje ze svého...

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

Další z rubriky

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Silnice z Dačic do Slavonic nestačí. Obce chtějí rozšíření

Úzká silnice mezi Albrechticemi a Týništěm vede mezi loukami, které každoročně...

Když na cestě mezi Dačicemi a Slavonicemi doženete nákladní auto, není to nic příjemného. Krajská silnice není v dobré...

Policejní silák se těšil do Číny na pálivé jídlo. Pak tam zhubl, ale vyhrál

Policista Jan Pinc vyhrává v silovém trojboji všude ve světě.

Když se jihočeský policista Jan Pinc dozvěděl, že Světové policejní a hasičské hry chystá čínská provincie Sečuán, byl...

V Budějovicích zbrzdí řidiče další semafory, jsou na opravené Mánesově

Semafor u přechodu pro chodce přibyl na vyžádání některých rodičů dětí, které...

Od rána je opět průjezdná rušná Mánesova ulice v Budějovicích. Rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun se...

Najdete na iDNES.cz