Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přírodní materiály jsou na zateplení domu ideální. Ochrání i vaši kapsu

Izolační materiály na čistě přírodní bázi jsou pro své vynikající vlastnosti a široké pole uplatnění stále více využívány při stavbě nových domů i rekonstrukci těch starších. Investice do nich vám výrazně sníží náklady na vytápění, ale i za klimatizaci.
Další velkou výhodou foukané celulózy  je rychlá a stavebně nenáročná aplikace...

Další velkou výhodou foukané celulózy je rychlá a stavebně nenáročná aplikace doslova během několika hodin. Po skončení životnosti (záruka je velmi dlouhá) lze izolaci použít jako hnojivo či uložit na kompost. | foto: Archiv autora

Už samotné zjištění rozsahu využití přírodních zdrojů izolací je pro mnohé často překvapující. Nehledě na to, že některé z nich rostou přímo za humny. V dnešní složité době je to však dobré zjištění, protože jde nejen o mantru přírodního, ale také o dostupnost v místě a množství.

Co je přírodní a co ekologická izolace

S pojmem přírodní izolace bývá spojována kategorie ekologického produktu. Obě kategorie se mnohdy překrývají jak v oblasti materiálové, tak ve způsobu použití. Poměrně zásadní odlišnosti jsou však ve způsobu výroby a z něho pak vyplývající možnosti recyklace čili návratu zpět do přírody.

Izolaci z ovčí vlny lze použít všude tam, kde se používají také konvenční izolace: šikmé i rovné střechy, stropy, podlahy, spáry srubů a roubenek, nadkrokevní izolace, sloupkové konstrukce dřevostaveb apod.

Například skelná vata vzniká z písku či recyklovaného skla, surovinou pro čedičovou minerální vatu je čedič. V obou případech se tyto přírodní vstupní suroviny taví za vysoké teploty v peci, ze které vytéká láva na rozvlákňovací stroje.

Desky z lisovaného technického konopí, které neplesniví a odpuzují škůdce, mohou vycházet cenově o něco výše než desky z minerální vaty, které v řadě případů splní stejné požadavky při stejných či podobných užitných vlastnostech. Jejich výhodou je, že odolávají vysokým teplotám.

Oba typy izolací jsou zahrnuté do škatulky přírodní a bývají často vedené jako ekologické. Ale kolik energie spotřebujete pro získání konečného produktu minerální vaty? Po sběru lnu zůstane pole, po těžbě písku díra v zemi. Zkuste také srovnat, kromě ceny, jejich rozložitelnost v čase. Zatímco u skelné minerální vaty zaplatíte za uložení na smetišti, konopnou desku můžete hodit na kompost. Takže i zdánlivě výhodnější cena minerální vaty se může prizmatem „ekologické“ likvidace jevit podstatně vyšší.

Zateplení fasády něco stojí, ale za topení pak ušetříte mnohem víc

Konopí a len

Podívejme se tedy na konkrétní případy. Izolace z technického konopí a lnu mají výborné akumulační schopnosti. Konopné izolace jsou schopny přijmout téměř dvojnásobné množství tepla, čímž až dvakrát efektivněji ovlivňují tepelnou pohodu v interiéru. Fázový posun prostupu tepla u izolantu z technického konopí a lnu je delší než u domů izolovaných standardními typy izolací, jakými jsou minerální vata, polystyren atd…

Díky své vysoké měrné tepelné kapacitě - 1550 J·kg-1·K-1(rohože), tak dokážou delší dobu udržet požadovanou vnitřní teplotu. Jsou schopny pojmout až 20 % vlhkosti. Po nasáknutí a odčerpání vlhkosti z izolace zůstává tvarově stálá a neplstnatí. Není tedy nutné se obávat případných tepelných mostů či drobných netěsností v konstrukci stěn a krovů.

Izolace z vlny se aplikuje snadno a rychle.

Tyto vlastnosti se uplatní zejména při rekonstrukci starších domů, které mají problém s vlhkostí a ocení ji i stavebníci srubů, roubenek a dřevostaveb. Lněné izolační desky, srovnatelné v téměř všech výše uvedených bodech s konopím, jsou cenově příznivější než konopné.

Použití v obou případech můžeme shrnout do oblastí na nadkrokevní izolace, mezikrokevní izolace, izolace vnějších a vnitřních stěn v roštech, fasádní izolace, stropní a podlahové izolace.

Zpracování slámy

Desky ze slámy se vyznačují naprostou zdravotní nezávadností, vysokou měrnou tepelnou kapacitou, prodyšností, nenasákavostí a schopností neabsorbovat vodu, zvukoizolační schopností a dalšími přednostmi. Výroba je šetrná k životnímu prostředí díky použití patentované technologie DefibraTech 1.0. firmy VestaEco, jejíž výhodou je využití zemědělské biomasy pro výrobu suchých lisovaných desek.

Desky mohou sloužit jako izolační materiál, i pro vnější tepelnou izolaci domů. Specifické vlastnosti umožňují ochranu budov proti nadměrnému přehřívání v létě a proti chladu v zimě. Materiál desky účinně pohlcuje a tlumí hluk z vnějšího prostředí. Pronikání vysokých tónů skrz obvodové konstrukce tak bude výrazně nižší.

Použitím lignocelulózových vláken získaných z jednoletých rostlin s přidáním celulózových vláken se zlepšuje soudržnost, která je prospěšná pro fyzikální a mechanické vlastnosti získaných desek. Hydrotermické zpracování lignocelulózových a celulózových vláken při nízkých teplotách je proces mnohem méně energeticky náročný než rozvlákňování dřeva nebo minerálních surovin, což se promítá do nižší spotřeby energie, a tím i nákladů na výrobu.

Ekopanel je 100% přírodní, plně recyklovatelný, pevný a difúzně otevřený stavební materiál.

Další zajímavé možnosti nabízí Ekopanel vyráběný firmou Ekopanely, což je ekologická, difúzně otevřená stavební deska lisovaná za vysoké teploty a tlaku z obilné slámy bez použití pojiv, polepená recyklovanou lepenkou. Ekopanel je 100% přírodní, plně recyklovatelný, pevný a difúzně otevřený stavební materiál, vhodný pro trvalé zabudování do staveb, a to opláštění z venkovní i vnitřní strany, příčky, podlahy, šikminy atd.

Ovčí vlna

Výborné vlastnosti tohoto materiálu se ve stavebnictví uplatňují stále častěji. Z ovčí vlny se vyrábí izolace ve formě plstí, pásů a rouna. Tyto tepelné izolace u nás vyrábí firmou Isolena už zhruba 30 let.

Výhodou ovčí vlny je její hygroskopičnost. Ovčí vlna reguluje vlhkost vzduchu v místnosti, díky schopnosti navázat na sebe vodu. Uvádí se množství vody 30 až 35 % vlastní váhy bez ztráty izolačních vlastností. Vlhkost je vstřebána přímo vlákny a následně uvolňována.

Součinitel tepelné vodivosti, který uvádí výrobce, se pohybuje od 0,035 do 0,045 Wm−1K−1 objemové hmotnosti materiálu. Podle typu zpracování se může pohybovat od 13 kg.m−3 do 30 kg.m−3, resp. 18 kg.m−3 až 100 kg.m−3 (údaje Isolena). Čím je izolace hustší, tím je lambda nižší a tepelně izolační schopnost stoupá.

Z ovčí vlny se vyrábějí izolace ve formě plstí, pásů a rouna.

Izolaci z ovčí vlny lze použít všude tam, kde se používají také konvenční izolace: šikmé i rovné střechy, stropy, podlahy, spáry srubů a roubenek, nadkrokevní izolace, sloupkové konstrukce dřevostaveb apod. Specifickým odvětvím k použití vlněných izolací je akustika, například do akustických stropů a podhledů.

Dřevovlákno

Ve srovnání s běžnými izolačními materiály mají dřevovláknité desky řadu výhod: naprostou zdravotní nezávadnost, vysoké tepelně akumulační schopnosti, vynikající tepelně izolační vlastnosti, značnou požární odolnost, zvukoizolační schopnosti a další.

Například dřevovláknitá deska Ultra vyráběná s největší objemovou hmotností je vhodná pro vnější opláštění stěn dřevostaveb a dodatečné zateplení budov. Také se používá pro zateplení střech jako nadkrokevní izolace. Své místo nalezne i v interiérech na obklady stropů stěn a příček.

Obvyklá povrchová úprava u dřevovláknitých desek Ultra je tenkovrstvá omítka. Podobné jsou desky Pavatex, Steico, Hofatex apod.

Dřevovláknitou deskou Multi lze „obalit“ celou konstrukci dřevostavby od úrovně hydroizolace na základové desce až po hřeben, kde všude zásadně ovlivňuje tepelnou izolaci jak proti chladu, tak i teplu.

Díky technologii zpracování celulózových vláken odolává foukaná celulóza Climatizer Plus, plísním, biologickým škůdcům, myším, vosám apod.

Lze ji použít na obvodovém plášti pod libovolný obkladový materiál na provětrávané vzduchové mezeře. Na střeše pak nad krokvemi jako doplněk izolace mezi krokvemi nebo ve větší tloušťce, například v kombinaci s deskou KOMBI. Je vhodná i při jakékoliv rekonstrukci podkroví do interiéru s omítkou.

Foukaná celulóza

Climatizer Plus, vyráběný firmou Ciur od roku 1990, dokáže pomocí technologie tlakového zafoukávání dokonale vyplnit rekonstruovaný i nový půdní prostor „až za roh“. Tím zcela odstraní tepelné mosty. Funguje na principu mikroprostorů vyplněných vzduchem, který je uzavřený mezi vlákny.

Díky technologii zpracování celulózových vláken odolává plísním, biologickým škůdcům, myším, vosám apod. Garantovaná je i dlouhodobá životnost při nezměněných izolačních a fyzikálních vlastnostech. Výsledná izolace se součinitelem tepelné vodivosti: λD = 0,038 W/m.K je ekologická, zdravotně nezávadná a zcela přírodní. Bezproblémově se snáší s jakýmkoli stavebním materiálem staršího data i moderní výroby.

Foukaná celulóza funguje na principu mikroprostorů vyplněných vzduchem, který je uzavřený mezi vlákny.

Foukaná izolace z celulózy nabízí vysokou hodnotu tepelné setrvačnosti: dokáže naakumulovat denní dávku přibližně sedmi hodin sluneční energie. Výhodou tohoto typu izolace je tedy mj. vysoká měrná tepelná kapacita, to znamená Cd = 1919 až 2142 J/kg.K, díky které výborně funguje v létě i zimě a s dostatečnou tepelnou setrvačností.

Další velkou výhodou je rychlá a stavebně nenáročná aplikace doslova během několika hodin. Po skončení životnosti (záruka je velmi dlouhá) lze izolaci použít jako hnojivo či uložit na kompost.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...