Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co dělat, když teplo mizí střechou. Izolace se dá udělat i směrem ven

  1:00
Přes střechu a střešní krytinu uniká v zimě spousta tepla. To majitele nutí k rekonstrukcím a zateplení střechy. Po léta používanou podkrokevní izolaci dnes nahrazuje stále častěji nadkrokevní. Přináší totiž řadu výhod.
Práce při izolaci šikmé střechy pomocí PIR nadkrokevní izolace

Práce při izolaci šikmé střechy pomocí PIR nadkrokevní izolace | foto: Archiv autora

Masivní zateplování střech začalo v okamžiku, kdy se začaly výrazně zdražovat energie na vytápění. Přispělo k tomu i hojné využívání půd a jejich přestavování na obytná podkroví. Jako nejjednodušší varianta se nabízelo instalovat tepelnou izolaci mezi krokve a trámy, používala se skleněná nebo čedičová vata, případně polystyren.

Nadkrokevní izolace

Nadkrokevní izolace znamená, že je instalována nahoře nad krokvemi. Mohou se pro ni používat všechny dostupné tepelné izolanty, skleněné a kamenné vlny, polystyreny nebo moderní tepelné izolace na bázi PIR, PUR nebo fenolické pěny.

Jenže časem se zjistilo, že takto zateplená střecha nepřispívá k potřebnému snížení nákladů na vytápění, ale přináší s sebou nové problémy. Hlavně se tvořila plíseň v místech, kde vata navazovala na stěnu nebo trámy.

Docházelo zde ke styku studeného a teplého vzduchu a k tvorbě vlhkosti, ve které se plísním dobře daří. Začalo se tedy používat i dodatečné zateplení pod krokvemi. To bylo přichyceno různými skobami a profily a instalovalo se pod krokve směrem do vnitřního prostoru podkroví.

Ale problém tak byl vyřešený pouze částečně. „Mizel“ tolik potřebný prostor v šikminách podkroví. Dodatečné příslušenství také celou instalaci značně prodražovalo. A tak přišly ke slovu nadkrokevní izolace.

Přechod k nadkrokevním izolacím

Nadkrokevní izolace na bázi PIR s lambdou 0,022W/mK., výrobce IKO Enertherm

Logickým vyústěním řešení se stala instalace tepelné izolace nad krokve, tedy směrem ven z obytného podkroví. Vznikl pojem a fenomén nadkrokevní izolace.

U tohoto způsobu zateplení je možné zachovat a využít prostor mezi krokvemi pro vnitřní využití v případě, kdy se instaluje tepelný izolant na bednění, například z pohledových palubek. Nebo naopak je možné nechat zateplený prostor mezi krokvemi a dodělat zateplení nad krokvemi.

Tento způsob je však vhodný jen u tepelných izolantů stejného typu, není vhodné kombinovat různé typy zateplení. Hlavní výhodu představuje možnost zateplit celou střechu bez tepelných mostů a přerušení. Navíc neexistuje prostorové omezení.

Proto je možné zateplit střechu takovým množstvím tepelného izolantu, jaké přinese výrazné úspory za energie a vytápění a umožní dosáhnout nízkoenergetických nebo pasivních standardů. To je při izolaci mezi a pod krokvemi téměř nemožné.

Kdy se vyplatí

Pokud stavíte nový dům nebo rekonstruujete střechu a odstraňujete střešní krytinu, vůbec neváhejte a rovnou vytvořte zateplení střechy pomocí nadkrokevního systému.

Vytvoříte si tak zateplenou střechu podle vlastních představ a nebudete muset někdy v budoucnu řešit problémy s plísní a úniky tepla.

Když střechu nestavíte ani nerekonstruujete, ale máte pocit, že máte v podkroví zimu a velké účty za topení, zateplete si podkroví zespodu. Můžete případně i pomocí nadkrokevního zateplení, ale počítejte s vyššími náklady kvůli nutnosti sundání střešní krytiny, montáže izolace a opětovné instalace střešní krytiny.

Jestliže máte plíseň v podkroví či mokré mapy na stropech a zdech, je na čase střechu předělat. V takovém případě se nadkrokevní zateplení určitě vyplatí. Důvodem vlhkosti v podkroví totiž může být jak protékající střecha, tak i nevhodně navržená a špatně zhotovená tepelná izolace.

Vhodné materiály

Instalace PIR desek je možná na bednění nebo na krokve.

Tepelné izolanty pro nadkrokevní zateplení šikmé střechy se rozdělují na materiály, které se k zateplení střech mezi a pod krokvemi používají již léta, a na ty, které jsou relativně nové a používají se častěji právě ve spojení s nadkrokevním zateplením.

„Staré“ tepelně izolační materiály a jejich použití v nadkrokevním systému:

Skleněná a kamenná vlna: jde o měkké nebo tlakem deformatovatelné izolace s vysokou paropropustností ze skleněných nebo kamenných vláken. Tyto izolanty je nutné instalovat vždy na bednění. Výhoda vln? Možnost kombinovat mezikrokevní a nadkrokevní izolaci. Výhodou je také nízká cena izolantu.

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4 Blok - nadčasové bydlení v novostavbě s uzavřenou zahradou pro rezidenty.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz

Deformovatelnost vat a jejich neúnosnost střešní krytiny na krokvích řeší výrobci různými způsoby: na krokve instalují XPS (extrudovaný polystyren), EPS (střešní polystyren), dřevěné rámy nebo železné háky, které vynášejí laťování pro střešní krytiny nad vatu.

Pro nadkrokevní zateplení skleněnou nebo kamennou vlnou je nutné zajistit dokonalé parotěsné a difúzní uzavření izolantu do střechy, aby nedošlo k jejich zvlhnutí. To by s sebou neslo omezení funkčnosti a snížení tepelného výkonu.

Pro dosažení nízkoenergetického standardu (lambda vat standardně 0,039 W/mK) je nutné použít tloušťku izolantu kolem 30 cm, pro pasivní ještě více. Tím bude střecha vyšší a v případě kamenných vln i těžší.

Hlavní výrobci skleněných vln: Isover, Knauf Insulation, Ursa
Hlavní výrobci kamenných vln: Isover, Rockwool

Polystyren EPS: výhodou je velmi nízká cena a snadná instalace. Naopak zásadní nevýhodou, kvůli které není pro zateplení šikmin střechy používaný, je jeho rozměrová nestabilita. Z tohoto důvodu může docházet k tepelným mostům, tedy unikání tepla z místnosti. Polystyren je navíc velmi hořlavý materiál. Ze všech těchto důvodů by neměl být pro zateplení šikmých střech používán.

Instalace nadkrokevní tepelné izolace na bázi PIR. Přes kontralatě se proušroubovává vrut až do krokve. Izolace tak dokonale drží na svém místě, nijak nepracuje ani se nepohybuje.

„Nové“ tepelně izolační materiály v nadkrokevním zateplení:

PIR izolace: velkoformátové desky z vytvrdlé PIR pěny patří mezi vůbec nejlepších tepelné izolanty, které jsou známy. Lambda se pohybuje na úrovni 0,022 W/mK. To je skoro o polovinu lepší výkon než mohou nabídnout vlny či polystyren.

Tento údaj znamená, že je nutné pro stejné zateplení použít přibližně o polovinu menší tloušťku, než by tomu bylo nutné v případě vln.
PIR desky jsou rozměrově stabilní a odolávají i velkým tlakům bez výraznějších deformací (při tlaku 15 tun nebo i více se deformují o pouhých 10 %). Při instalaci na krokve tak udrží bez problémů střešní krytinu i případné přívaly sněhu.

Desky jsou velmi lehké, m3 váží pouhých 32 kg. I to přispívá ke snadné a rychlé instalaci. Tepelná izolace na bázi PIR tak nepřetěžuje staré krovy. Zdánlivou nevýhodu představuje vyšší pořizovací cena PIR desek, ve srovnání s polystyrenem či vlnou při porovnávání m3 izolantu.

Střechou zatéká, v podkroví se udělala plíseň.

Celková cena za materiál se však snižuje nutností menší tloušťky izolace, menšími náklady na příslušenství a náročnost instalace. Celková cena za materiál a práci se tak ve skutečnosti pohybuje na stejných úrovních jako při použití kamenných nebo skleněných vln.

Hlavní výrobci PIR izolací: IKO Enertherm, Bauder, Puren, Kingspan

Izolace na bázi fenolických pěn: jsou velmi podobné PIR deskám a mají stejné výhody. Nabízejí dokonce o něco lepší lambdu než PIR desky, a to 0,020 W/mK. Jejich cena je ovšem výrazně vyšší (zhruba dvojnásobek PIR). Hlavní výrobce: Kingspan

Pro praxi

Pokud budete rekonstruovat střechu, nejdříve ji dobře nadkrokevně zateplete, a až potom instalujte střešní krytinu. V případě, že to bude dělat naopak, nebudete mít možnost zajistit nízkoenergetický nebo pasivní standard pro podkroví a zvýšíte riziko tvorby vlhkosti ve vaší střeše.

Po instalaci nadkrokevních tepelných izolací máte střechu dobře zateplenou a zároveň vytvořenou odvětranou mezeru. Pak se již můžete rozhodnout, jakou střešní krytinu zvolíte, aby odpovídala statice střechy i vašim estetickým a finančním očekáváním.

Autoři:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Díky matce Petra Voka vznikl palác a pivovar, dnes perly Českého Krumlova

14. května 2024

Zatímco jména Petra Voka zná v Česku snad každý, jméno Anny z Rogendorfu spíš jen pár milovníků...

Co dělat s problémovými boeingy? Přestavět je na luxusní bydlení

14. května 2024

Světový výrobce letadel Boeing, který se poslední dobou trápí poruchami svých strojů, se může...

Nové luxusní sídlo závodníka Jensona Buttona má vše, co jeho srdce žádá

13. května 2024

Britský závodník a bývalý pilot F1 Jenson Button se stal majitelem opulentního domu v kalifornském...

I když žena miluje industriální styl, může vzniknout útulný interiér

13. května 2024

Podkrovní mezonetový byt začal díky spojení sil majitelky a designérky Kateřiny Pečeňové dýchat...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...