Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koupil půdní byt a teď jde k soudu kvůli rosení oken a ošklivé plísni

  1:00
Marek dokončil studia a za peníze od rodičů si koupil v Ostravě půdní byt 2+kk. Vše bylo v pořádku až do zimy. Nejdříve se začala rosit okna tak silně, že z nich voda tekla na podlahu a ta se začala vzdouvat. K tomu se přidala plíseň. Termovize zjistila chybějící izolaci. Marek teď míří k soudu.
Od začátku byly s bytem problémy. Takhle vypadal špatně zaizolovaný roh u...

Od začátku byly s bytem problémy. Takhle vypadal špatně zaizolovaný roh u střešního okna. | foto: Bytecheck

„Před koupí bytu jsem si nastudoval řadu zásad, jak nenaletět podvodníkům. Vše probíhalo hladce. Koncem srpna 2013 jsem se nastěhoval, pak přišla zima a začaly problémy,“ popisuje začátky Marek.

Ochladilo se a začala se rosit okna. Voda stékala po sádrokartonech na plovoucí podlahu, spoje mezi deskami se začaly olupovat a podlahové lišty kroutit.

V místnostech byly sice správně umístěné radiátory, ale nedokázaly místnosti vytopit. Topení jelo naplno, ale v pokojích bylo stále chladno. Marek si musel dotápět elektrickými přímotopy. U podlahy bylo velmi chladno, jak od stropu „padal“ studený vzduch a nestačil se ohřát.

Co dokáže vlhkost v bytě

„Když jsme přišli do místnosti, zjistili jsme, že je u sádrokartonového podhledu vzdutý papír kvůli vlhkosti, která sádrokarton rychle ničí,“ říká David Sýkora, inspektor nemovitostí z firmy Bytecheck.

Vlhkost se objevuje na povrchu proto, že je na něm nízká teplota, která umožňuje srážení vzdušné vlhkosti. V zimě byly z celého bytu pořízeny snímky termovizní kamerou. Nízké teploty jsou pro měření termovizí ideální a prakticky jediné možné a vypovídající. Dají se tak velmi přesně odhalit místa, kde buď chybí tepelná izolace (tzv. tepelné mosty), nebo kde je jiný druh problému ukrytý pod konstrukcemi a nejde ho jinou cestou zjistit.

Ve vlhkém bytě začala řádit plíseň

Měření termovizní kamerou odhalila nedostatečnou a někde i chybějící tepelnou izolaci. Teploty byly na vnitřním líci podhledů o 7 °C nižší, než připouští závazná norma.

Problémem je i špatně pospojovaná parotěsná izolace, která pouští do tepelné izolace vzduch z interiéru. Ten je nasycený vodní párou, po „srážce“ se studeným vzduchem zkondenzuje a izolace kvůli tomu vlhne. U Marka se již začala tvořit plíseň. Černé a nazelenalé tečky, případně větší kruhy se bez ošetření velmi rychle rozšiřují.

Marek se obrátil na prodávajícího s reklamací. Ten ji samozřejmě zamítl. Prý bydlel v bytě rok a ničeho si nevšiml. Marek však trval na svém a opakovaně si s bývalým majitelem po celý rok 2014 dopisoval. Nakonec se do sporu zapojila firma, která půdní byt stavěla.

Prostor pod střešním oknem (termovizní snímek)

Stavební společnost se po předložení snímků z termovize rozhodla, že udělá sondy do střechy. Ovšem pokud se chyba neprokáže, zaplatí všechny náklady za neoprávněnou reklamaci Marek.

V obývacím pokoji se po odkrytí sádrokartonu ukázalo, že u střešního okna opravdu chybí celý pruh tepelné izolace. Ten stavební firma doplnila a považovala celý problém za vyřešený.

Ale v jedné části střechy byla tepelná izolace nedostatečná. Firma však toto tvrzení odmítla s tím, že podle jejích výpočtů je izolace v pořádku a k celé záležitosti se začala stavět vyhýbavě.

U soudu se bohužel podobné případy táhnou velmi dlouho a často jsou výsledky nejisté. Marek se přesto rozhodl vše řešit soudně s tím, že inspektoři nemovitostí budou svědčit. Je jasné, že se protistrana bude snažit všechny nálezy „shodit ze stolu“. Pak bude vše řešit soudní znalec.

Marek bude i v roce 2015 topit přídavnými elektrickými konvektory a platit vyšší poplatky za elektřinu. O výsledku tažení Markových inspektorů a právníků budeme informovat v jednom z dalších dílů seriálu Reality pod lupou.

Inspektor nemovitostí provádí měření termovizní kamerou, díky které odhalí problémy s tepelnou izolací stěn, stropů, podlah a střech bytů a rodinných domů.

Nemovitost si nechte prověřit i zpětně

U každé vady, která se u nemovitosti objeví, je podle nového občanského zákoníku povinností nového vlastníka prokázat, že vada byla přítomna v konstrukci už v době prodeje.

Odpovědnost za takto skrytou vadu by v případě prokázání nesl prodávající po dobu pěti let od předání nemovitosti kupujícímu. Prokázání však není jednoduché.

Podobné vady, jaké termovizní kamera objevila v bytě u Marka, se však nedají odhalit v letních měsících. Odborníci doporučují nechat si nemovitost prověřit i po koupi během prvních chladných měsíců.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...