Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

  1:00
Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb na rovinatém pozemku. Tedy pokud se projekt povede. O domě architekta Daniela Smitky to rozhodně platí.
Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního podlaží a tmavý sokl suterénu a přízemí. | foto: Tomáš Dittrich

„Dům jsem navrhl jako prostorový matrix s chybějícími poli. Vznikl tak bílý kvádr levitující nad tmavým soklem podloží splývajícím s terénem. Prostorovou ´mříž´ uvnitř domu tak tvoří různě velké kvadranty, mezi nimiž panuje mírné napětí. Některá pole této mřížky jsou prázdná a jako by náhodně vyjmutá z prostorového konceptu,“ vysvětluje architekt Daniel Smitka z Ateliéru Smitka.

Večerní pohled nejlépe odhaluje „matrixovou“ podobu stavby.

Tento netradičně pojatý návrh tak umožnil vytvořit venkovní prostory, které působí jako součást interiéru. Díky nim vznikly i zajímavé průhledy zabezpečující rodině při pobytu venku i uvnitř zároveň také dostatečné soukromí.

Třípodlažní stavba s konstrukcí ze železobetonu, kterou Daniel Smitka navrhl pro mladou rodinu s dvěma dětmi, nabízí pro uživatele i řadu dalších výhod, od přímého vstupu na zahradu z každého podlaží, přes pečlivou práci se světlem až po volné propojení jednotlivých místností.

Příjemná spolupráce investorů a architektů se vyplatila, majitelé získali nadčasový dům s moderními technologiemi, který jim bude sloužit přesně podle potřeb i představ.

Poznámka: fotografie byla pořízené před nastěhováním majitelů. Na jejich přání není spuštěna diskuse.

Světlo na prvním místě

„V návrhu byla velmi důležitá práce se světlem a jeho dopadem do interiéru domu. Zatímco nižší podlaží osvětlují standardní okenní plochy, do nejvyššího obytného podlaží padá světlo zejména ze severní strany ze zahrady a také jako sekundární denní světlo z pobytových venkovních prostor. Z jižní strany je počet oken omezený i kvůli akustické zátěži v přilehlé komunikaci,“ vysvětluje architekt Smitka.

„Na schodiště dopadá světlo prosklenou spárou ve střeše, která je formálně i tvarově důležitou součástí výtvarného řešení domu,“ doplňuje pak autor projektu.

Poněkud netradičně je řešené „řazení“ jednotlivých podlaží. Zatímco v suterénu je logicky umístěné zázemí pro sklady a hosty včetně garáže, vstupní podlaží patří ložnicím a dětským pokojům. Nejvyšší podlaží je společenské, tvoří je velký obytný prostor s kuchyní a jídelnou, nechybí zde pracovna.

Důvod je jasný: nejvyšší podlaží nabízí nejlepší výhled do okolí a zeleně, proto je zde také výstup na velkou terasu, která v teplých dnech funguje jako další obývací pokoj a jídelna. Prosklené plochy s izolačními trojskly v hliníkových rámech jsou posuvné, takže propojení interiéru a exteriéru funguje naprosto bez problému.

Všechny patra pak propojuje centrální schodiště ve tvaru L doplněné malým výtahem, který má sice nosnost pouze 100 kg, ale to bohatě stačí pro „zásobování“ kuchyně či pohyb do vyšších pater pro ty, kterým schody nevyhovují.

Příjemné detaily

Horní kuchyňské skříňky tu nenajdete, velký kuchyňský ostrůvek a spodní skříňky doplnila ještě velká vestavná sestava nabízející dostatečný úložný prostor.

Interiér včetně nábytku na míru navrhla architektka Hana Smitková (Archatelier). Nechala vyrobit řadu vestavných prvků, zejména v případě úložných prostor, které tak splývají se stěnami a „následují“ architektonické řešení stavby či bezfalcové dveře do hliníkových zárubní, které byly použité do otvorů na celou světlou výšku místnosti.

V mnoha případech však dveře nebyly ani nutné, zejména v nejvyšším podlaží se jim architekti vyhnuli, aby zachovali vzdušný a volný prostor.

V interiéru převládá u nábytku bílá barva, dále pak dřevěné dýhy. Hana Smitková preferovala neutrální přírodní barvy, pouze u pokojů a koupelen děvčat se nebála sáhnout i po výrazných „holčičích“ barvách, které však lze za pár let bez problému vyměnit za nové, takové, jaké se budou v té době dívkám líbit.

Betonové stěrky a dřevěné obklady doplnila bílá výmalba, která dodává prostoru opět na lehkosti a vzdušnosti.

Velká terasa v teplých dnech funguje jako další obývací pokoj i jídelna.

Technické informace

Zastavěná plocha: 292 m2

Užitná plocha: 494 m2

Obestavěný prostor: 2 165 m3

Vytápění a větrání: tepelné čerpadlo s elektrickým dohřevem pro pokrytí zimních špiček. Topení je v obytných patrech navrženo teplovodní podlahové, v suterénu je objekt vytápěný deskovými tělesy. Větrání nucené, rekuperační jednotka je umístěna v suterénu domu. Systémy MAR řídí větrání, chlazení a vytápění prostorů. Podhledy v hlavních pobytových místnostech 2.NP a v ložnicích jsou navrženy jako systémové chladící SDK desky.

Konstrukce obvodových stěn: železobetonová, založená plošně na základové desce v kombinaci hlubinných vrtaných pilot. Příčky a další stěny cihel P+D, u akusticky chráněných místností příčkovky AKU. Fasáda je zateplena minerální vlnou s tl. 180 mm v systému provětrávané fasády s obkladovými deskami, lepenými na podkladní ocelový rošt.

Podlahy: lité (Cemflow) na kročejovou izolaci. Pochozí vrstvy: kombinace stěrkových, dřevěných a keramických podlah

Výplně otvorů: okna hliníková (systém Reynaers CS77-HI s trojitým zasklením), ve vybraných pozicích sklo connex. Vnitřní dveře jsou v prostorách 1. a 2. NP bezfalcové do hliníkových zárubní do otvorů na celou světlou výšku místnosti, průchozí výška 2 100 mm.

„Dům jsem navrhl jako prostorový matrix s chybějícími poli,“ vysvětluje architekt.

Autor projektu

Ing. arch. Daniel Smitka Ph.D. (* 1967)

Absolvent Stavební fakulty ČVUT a následně Fakulty architektury ČVUT. Po absolvování zahraničních stáží ve Francii a Rakousku a složení státní zkoušky otevřel v roce 1993 vlastní architektonickou kancelář zaměřenou na bytovou výstavbu, retail, komerční objekty a rezidenční vily – Atelier Smitka.

Vyučoval na Fakultě architektury ČVUT, Fakultě stavební ČVUT a North Carolina State University. Doktorská práce v r. 2015 na téma „Sociální bydlení a plastický byt jako vývojová alternativa“.

Realizoval více jak dvacet rezidenčních projektů, od rodinných vil až po multifunkční bytové domy se stovkami bytů. V jeho portfoliu jsou i administrativní a průmyslové stavby, školy, hotely a také unikátní projekty vědeckotechnických parků nebo sportovních a lyžařských areálů, celkově desítky projektů v posledních dvaceti letech.

Dlouhodobě podporuje jako partner Centrum Paraple a další charitativní organizace v ČR. V Současné době působí jeho firma Atelier Smitka na poli projekce větších retail objektů v Praze a okolí.

Autor:
  • Nejčtenější

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína...

3. října 2024

Dům-most si postavili v záplavové oblasti Berounky. Stoletá voda nemá šanci

V roce 2020 oslovil majitel ateliér 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s cílem navrhnout rodinný dům v Řevnicích, který by splňoval požadavek umístění obytných ploch nad úroveň stoleté vody. Pozemek se...

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Interiér dřevostavby zaplnili jen bílou barvou a samozřejmě dřevem

Mladý pár si plnými doušky užíval společenského života v Ženevě. Při hledání místa pro svůj budoucí domov se však rozhodl životní tempo zvolnit. Svažitý pozemek s impozantním výhledem na okolní hory...

27. září 2024

Z chaty plné kýčů vytvořili domek ve stylu kovbojského ranče

Polární norská tundra připomíná vzhledem americkou prérii. A právě tato krajina inspirovala Halvora Bakkeho a jeho tým, aby proměnili svépomocí vybudovanou chatu zařízenou ve stylu „co dům dal“ (s...

30. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt v Praze sehnal kávový mistr Slámečka díky Facebooku a své dobré pověsti

Mistr České republiky v připravování kávy a alkoholu Jaroslav Slámečka bydlí s přítelkyní v atypickém bytě. Vybavení je v jeho oblíbeném retrostylu a samozřejmě tu nechybí nejrůznější nezbytnosti k...

29. září 2024

Cigaretový zápach nás budí v šest ráno. Natáhne se do celého bytu

Premium

Soused pod námi si na lodžii zapálí první cigaretu v šest hodin ráno. Zápach z jeho cigaret je tak intenzivní a nepříjemný, že nás okamžitě probudí. Puch se natáhne do celého bytu. My jsme nekuřáci a...

4. října 2024

Do černého „srdce“ bytu se vešla koupelna i garáž pro luxusní kolo

Byt s plochou 190 metrů čtverečních v rezidenčním objektu na Vinohradech udělal radost majitelům, ale i architektům ze studia DMAE Architects. Ti se ujali řešení celého interiéru.

4. října 2024

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína...

3. října 2024

Jak mají přežít čtyři děti v pokoji, který má patnáct metrů čtverečních

Rozvedených rodičů nebo jen vztahů, které se rozpadnou, je víc než dost. Často v nich figurují děti v takzvané střídavce. Po týdnu či dvou se dítě nebo děti stěhují z jednoho bydliště do druhého, kde...

3. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...