Vila s třemi schodišti a obrovským obrazem oslňuje vzdušností i tvarem

  1:00aktualizováno  1:00
Východní okraj Prahy se stal novým domovem Šárky a Pavla. Z pera erudované architektky Evy Heyworth se zrodil moderní rodinný dům navržený jako podélný trojtrakt nepravidelného tvaru. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Na velkoformátové dlažbě Palissandro přivezené z Itálie se skvěle vyjímá kožená rohová sedací souprava Ewald Schillig a konferenční stolek (Bonaldo). V interiéru jsou početně zastoupeny svítící vázy Serralunga. | foto: Iveta Kopicová

Geneze rodinného domu započala mnohem dřív, než architektku Evu Heyworth manželé oslovili. Na plánovaný dům už existovaly dva projekty, kterými si však nebyli jisti. Nebylo je možné vylepšit jen drobnými zásahy, proto architektka navrhla zcela nový dům. Ten je okouzlil natolik, že se rozhodli ihned stavět.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

„Kromě diskuse o střešním prosklení komunikační chodby nebylo třeba do návrhu vůbec zasahovat, byli jsme úplně se vším spokojeni, včetně perfektního umístění stavby i bazénu. Za setkání s architektkou Evou Heyworth jsme vděční. Museli jsme jen snížit finanční rozpočet, projektu jsme se však drželi. Některé vybavení jsme nahradili levnějším, snad se to povedlo vkusně,“ říká Šárka.

Praktická elegance

Architektka nečelila žádným extrémním požadavkům. Šárka s Pavlem si přáli postavit jednoduchý a účelný dům vybavený pokrokovými technologiemi. Proto se o vytápění stará tepelné čerpadlo Vaillant, systém země-voda, které se využívá také pro ohřev užitkové vody, v celém domě je podlahové vodní vytápění.

Fotogalerie

Hlavní komunikační prostor tvoří chodba, kterou zastřešuje prosklená skleněná střecha s elektricky řízeným otevíráním. Z ní je přístupný východní trakt s obývacím prostorem, jídelnou, kuchyní a schodištěm do podkroví, otevřený v maximální výšce objektu. V přízemí je i WC, koupelna, prádelna a ložnice se šatnou.

Po schodišti se dostanete na galerii, kde je pracovna Pavla, lze z ní vejít i do relaxační zóny, jejíž součást tvoří i pracovna Šárky. V západním traktu je situována garáž pro dvě osobní auta, technická místnost, šatna, předsíň, dvě ložnice a koupelna. Nad garáží a technickou místností byl umístěný úložný prostor dosažitelný po výklopném schodišti.

„S klienty se mi výborně spolupracovalo. Patří k těm ideálním. K dílčím úpravám docházelo za pochodu,“ líčí průběh stavby architektka Eva Heyworth, která na projektu spolupracovala s kolegyní architektkou Martinou Bařinovou Frydrychovou.

Jídelní stůl (Porro) obklopuje šest ikonických židlí Dar (Vitra) navržených...

Jídelní stůl (Porro) obklopuje šest ikonických židlí Dar (Vitra) navržených Eamesovými. Kuchyňská sestava nábytku je vyrobena na míru podle autorského návrhu architektky Evy Heyworth z odolného umakartu Polyrey. Pracovní deska včetně dřezu je z corianu, dřez doplnila baterie Franke. Varná deska i digestoř jsou precizně zapuštěny do pracovní desky.

„Z důvodu finanční úspory má dům například rámová okna místo navrhovaných bezrámových, Techlam (3×1 m) vytlačila z důvodu dilatací podlahového topení velkoformátová dlažba a některá další zařízení rovněž nahradilo vzhledově podobné, ale cenově přijatelnější. Přestože majitelé volili alternativní výrobky, snažili se dodržet navržený koncept,“ doplňuje Eva Heyworth.

Přízemí východního traktu zůstalo téměř celé otevřené. Stavebně architektka oddělila ložnice se šatnou, koupelnu, WC místnost a prádelnu. Kuchyň na míru tvoří vestavný nábytkový blok zhotovený dohromady se skříňovou stěnou a varným ostrovním pultem. Celek je dobře využitelný a přístupný z obou stran.

Na přání majitelů byla v celém domě položena velkoformátová dlažba imitující mramor, která podporuje dojem velkoleposti. Vzdušnost společenské zóny umocňuje i strop ve výšce dvou pater. V záplavě bílé barvy a světlých tónů nábytek zdánlivě mizí a celek tak vyznívá ještě prostorněji.

Moderní freska i ocelové šperky

Kopii obrazu kubánského autora Antonia Mory žijícího ve Španělsku s jeho...

Kopii obrazu kubánského autora Antonia Mory žijícího ve Španělsku s jeho svolením zachytil akademický malíř Ondřej Laštuvka.

Otevřený polyfunkční prostor nepotřebuje žádné další obrazy ani dekorace. Velkoformátový obraz (12×6 m) „utáhne“ výzdobu prostoru dokonale zcela sám. Kopii obrazu kubánského autora Antonia Mory žijícího ve Španělsku s jeho svolením zachytil akademický malíř Ondřej Laštuvka, který se specializuje na malbu v architektuře i filmové a divadelní dekorace.

Na omítce vytvořil naprosto dokonalý velkoformátový obraz, který je od původní předlohy k nerozeznání. Originál nebylo možné při zachování kvality zvětšit do požadované velikosti. Velkorysý vzdušný prostor bez zbytečných příkras evidentně vítá i upovídaný papoušek Žako. Má tu svoji voliéru, dostatek prostoru na létání i příležitost k oblíbenému klouzání po skleněném zábradlí.

Ocel, z níž bylo vyrobeno jednoramenné schodiště, budí zdání těžkého materiálu. Zde však působí nehmotně, téměř levitujícím dojmem. Pocit lehkosti vyvolává nejen bílá barva, ale i zábradlí z čirého skla. Tyto elegantní, ale zároveň dokonale funkční šperky tu najdete hned tři.

Atraktivní schodiště byla zhotovena podle autorského návrhu architektky. Vyniká...

Atraktivní schodiště bylo zhotoveno podle autorského návrhu architektky. Vyniká dokonalým provedením v každém detailu.

Po jednom můžete vystoupat do pracovny majitele a další dva vedou do ložnic určených vnoučatům. Atraktivní schodiště byla zhotovena podle autorského návrhu architektky.

Vynikají dokonalým provedením v každém detailu. Manželé si velmi pochvalují také jejich pohodlí. Šárka oceňuje nejen umístění myčky, která je pro snazší obsluhu do nábytku vestavěna o několik centimetrů výš: „Skoro neuklízím, protože není co, vše je ve skrytých úložných prostorech.“

Autorka

Ing. arch. Eva Heyworth v roce 1982 absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze žila a pracovala v Londýně, například v Renton Welsch partnership architects, také v televizním zpravodajství BBC a u filmu, od roku 1993 vlastní firmu Heyworth studio - architekti.

Zabývá se rekonstrukcemi památkově chráněných objektů, tvorbou interiérů, stavbami pro bydlení, administrativními stavbami i designem nábytku a osvětlení mimo jiné s kolektivem získala 1. cenu za scénář pro českou expozici Expo Hannover 2000, kterou také realizovali.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Autor:

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Nejkrásnější domy roku 2019: čtenáři se s odborníky výrazně shodli

Držitelem titulu Dům roku 2019 se v anketě časopisu Můj dům, která se...

Držitelem titulu Dům roku 2019 se v anketě časopisu Můj dům, která se uskutečnila už po čtyřiadvacáté, stal rodinný dům...

Horkému létu se nevyhneme, na předokenní žaluzie je třeba myslet včas

Pomocí hlavního centrálního ovladače lze jednoduše ovládat několik žaluzií...

Zima pomalu končí a je třeba myslet na léto či vůbec na další roky: dlouhodobé předpovědi varují, že se horkým létům...

Při větrání využijte mikroventilaci, pozor na vhodnou vlhkost

Netěsnosti spár mezi ostěním a oknem se u starších dřevěných oken „starají“ o...

Ať už je léto nebo zima, větrat musíme, a to několikrát za den. Výměna vzduchu ve vnitřních prostorách je totiž velmi...

Najdete na iDNES.cz