1. Litohoř, okres Třebíč
Pozdně barokní zámek z 18. století stojí v centru obce na pozemku o velikosti 2,33 hektaru a má užitnou plochu 2 387 metrů čtverečních. Prodává se současně se souborem několika hospodářských budov.
Areál má vlastní zámek, sýpku (zájezdní hostinec) a dvě rozlehlé klenuté hospodářské budovy, dnes jsou z části pronajaté. Zámek je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou a je ve výborném technickém stavu. Fasáda je z roku 2005.
Zámek nechal postavit Loucký klášter, který jej využíval jako své letní sídlo. Klášter byl v roce 1784 zrušený během reforem Josefa II. a zámek se stal součástí budečského panství rodu Walisů. Začátkem 19. století prošel zámek přestavbou. Více zde.
2. Škvořetice, okres Strakonice
Tvrz přestavěná na zámek v pseudorenesančním stylu stojí na pozemku s rozlohou 70,8 hektaru, součástí je dvouhektarový chovný rybník a rozlehlý park. Nemovitost nabízí 1 860 metrů čtverečních užitné plochy.
Zámek stojí na severozápadním okraji obce. Je to čtyřkřídlá, třípodlažní budova obdélníkového půdorysu s nádvořím uprostřed. V jižním průčelí je vchod vysokou branou. V severozápadním rohu vystupuje čtyřpodlažní věž s pavlačí ve výši třetího podlaží.
Nemovitost byla ve 14. století vystavěna jako tvrz, která byla v 16. století přestavěna na zámek a počátkem 20. století se z ní stal pseudorenesanční zámek. V této podobě se zachoval dodnes. Do seznamu nemovitých památek byl zámek zapsán před rokem 1988.
Objekt sloužil až do poloviny 90. let minulého století jako školicí centrum Českých drah a poté byl vrácen v majetkové restituci. Rekonstrukce na zámku probíhaly postupně od 80. let, kdy se vyměnila střešní krytina včetně klempířských prvků, nové jsou rozvody elektroinstalace, repasovaná okna a ústřední topení s kotelnou na tuhá paliva.
Proběhly i dobové úpravy v podobě obkladů, dlažeb v kuchyni a koupelnách, výstavba umakartových příček, obložení stěn, pokládka PVC apod. Zámecké interiéry byly přestavěny pro účely vyučování, vznikla zde jídelna, kuchyně, společná sociální zařízení, kanceláře a ubytování pro zaměstnance.
Zámek je napojený na inženýrské sítě: elektro 220/380V, plyn, dvě odpadní jímky, vlastní studna a internet. Více zde.
3. Dlažov, okres Klatovy
Historický dům stojí na pozemku o rozloze 635 metrů čtverečních a má užitnou plochu 524 metrů čtverečních. Objekt je na prodej za 3,55 milionu korun. Stavba prošla rekonstrukcí v roce 2005.
Nemovitost je na prodej včetně veškerého zachovalého dobového nábytku a kompletního vybavení, vše plně funkční. V přízemí je hlavní chodba oddělena skleněnou izolační stěnou, dále pak prostorná hala, v pravé části velká koupelna s rohovou vanou, sprchovým koutem a dvěma umyvadly toaletou a bidetem a dva průchozí menší pokoje.
V levé části velká obývací místnost, jídelna a kuchyň s výhledem do krajiny a starými dobovými kachlovými kamny, dále pak menší chodba na balkon. Po kamenném točitém schodišti se dostanete do prvního patra, chodba a veškeré pokoje jsou obložené dřevem, v patře se nachází pět pokojů se samostatnými vchody, z toho tři mají vlastní samostatné sociální zařízení a jedna místnost s kuchyní má přístup na balkon. Všechny pokoje jsou úplně nebo částečně zařízeny nábytkem. Na podlaze je dřevěná podlaha pokrytá koberci.
V podkroví je veliká, čistá půda, která se může použít pro půdní vestavbu. Střecha má novou krytinu včetně střešních oken. Dům je z poloviny podsklepený. Více zde.
Dlažov, okres Klatovy. Objekt je na prodej za 3,55 milionu korun.
4. Neznašov, okres České Budějovice
Památkově chráněný zámek Neznašov stojí na levém břehu Vltavy nedaleko soutoku s Lužnicí je na prodej za 8 milionů korun. Stojí na pozemku velkém 2,5 hektaru a má užitnou plochu 2 800 metrů čtverečních.
Původní tvrz z roku 1540 byla přestavěna v roce 1800 na zámek v empírovém stylu rodem Berchtoldů. Uzavřený patrový zámek má čtyřstrannou dispozici a malé obdélníkové vnitřní nádvoří.
K zámku patří park se vzrostlými stromy a náletovými křovinami a také špejchar s opravenou střešní konstrukcí a krytinou.
Zámek má 22 místností včetně velkých a menších sálů, sklepní prostory a podzemní chodby do přilehlých bunkrů. Od druhé poloviny 20. století byl majitelem stát a objekt využíval jako vojenské sklady.
Budova je napojena na elektřinu, plynovou přípojku, veřejný vodovod i kanalizaci, na nádvoří zámku je vlastní studna. Staticky jsou stavební součásti zámku v pořádku, vyjma stropu jednoho sálu narušeného před provedenou kompletní opravou střech. Kompletní rekonstrukce je nutná. Zámek je dlouhodobě neobývaný a nevyužívaný. Více zde.
Článek je připravený ve spolupráci s realitním portálem Reality.iDNES.cz.