Kuchyně je původní. Pouze byla upravena pomocí sádrokartonu.

Kuchyně je původní. Pouze byla upravena pomocí sádrokartonu. | foto: Archicraft

Pěkný byt musí být zároveň praktický. V Holešovicích se to povedlo

  • 26
Pražské architektonické studio archicraft vtipně a nápaditě zařídilo byt v bývalém Měšťanském pivovaru v Praze 7. Prostor pro mladý manželský pár se dvěma dětmi vznikl propojením dvou bytů nad sebou.

Mezonetový byt má celkovou rozlohu o velikosti 180 metrů čtverečních. Okna jsou orientovaná na dvě strany, na každém podlaží je terasa směrem na západ. Proměny částečně zařízené novostavby se ujal ateliér archicraft pod vedením architekta Jana Cieśly.

Majitelé se s prací studia archicraft seznámili již při předchozím projektu, spolupráce proto nebyla žádný problém. "Věděli jsme, co mají majitelé rádi, jaký se jim líbí styl. Chtěli především tak velký prostor zútulnit látkami, odkládacími plochami, barvami a tapetou," říká architekt Jan Cieśla.

Byt pro manžele a dvě děti

Návrh včetně připomínkování od konceptu po dokumentaci byl hotový do čtyř měsíců. V bytě zůstala původní kuchyňská linka, koupelna, podlahové krytiny a částečně také osvětlení, jídelní stůl a židle od Ligne Roset, které mají nové čalounění. 

Kvůli tmavé podlaze bylo nutné zvolit světlé stěny i nábytek. Majitelé si přáli jasné členění materiálů, jednoduchou údržbu a praktické detaily.

V bytě je plno nápadů. Například v předsíni jsou vestavné úložné prostory hluboké 80 centimetrů, což je pro šuplík hodně, proto architekti navrhli praktičtější výsuvný box na kolečkách. Pěkné jsou také retro úchytky, které se velmi líbily majitelce bytu.

Může se hodit

Uvažujete o vlastním bydlení a chcete si koupit velký byt v Praze? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Největším problémem byla určitě chodba mezi kuchyní a předsíní, postupně vzniklo asi pět variant řešení tohoto prostoru," přiznává Cieśla. Výsledek nabízí jak vestavné úložné prostory, řadu zásuvek a polic, tak sklápěcí polstrované sezení a tabuli na kreslení pro děti. Díky tomu nepůsobí stěna jednolitě.

Základ dětského pokoje je z IKEA. Vše je ale zabaleno do zajímavých truhlářských prvků dělaných na zakázku.

Do otevřeného prostoru v patře se nakonec boxovací pytel nevešel.

Majitelé museli přistoupit i na kompromisy. "Nepodařilo se jednoduchou formou včlenit do otevřeného prostoru TV sestavu, velkou pohovku, pracovní kout a boxovací pytel, toho se museli manželé vzdát," vysvětluje architekt.

Veškerý nábytek je vyrobený na míru od truhláře. Jednotlivé kusy jsou z lakované MDF desky a dýhované dřevotřísky. V interiéru je také použitá stěrka v imitaci betonu, je na květináči v nice, na komodě u pracovního koutu a také u úložného prostoru za pohovkou.

Celý byt sjednocují vertikální pruhy na tapetách, úchytky, tmavé dřevo na dýhovaných plochách a tři odstíny barev. 

Pražské architektonické studio archicraft vtipně a nápaditě zařídilo byt v bývalém Měšťanském pivovaru v Praze 7.

Kryt topení zakrývá radiátor a zároveň vytváří i plochu pro posedávání u okna.

Architektonické studio archicraft se zaměřuje na funkční design. Drží se zásady, že každý tvar musí mít minimálně dvě funkce. Objekt musí být nejen pěkný na pohled, ale i praktický.

"Například kryt topení. Zde zakrývá radiátor, ale vytváří i plochu pro posedávání u okna, dále třeba plocha za pohovkou nahrazuje chybějící prostor pro odložení časopisů. Na jídelní stůl nepatří, ale majitelé hodně čtou, nejlepší místo, kam je schovat, je hned za sedačkou," objasňuje Jan Cieśla.

Ateliér archicraft. Architekti Jan Cieśla (vlevo) a Miroslav Krátký

Ateliér archicraft

Ing. arch. Jan Cieśla (*1976, Finsko) a ing. arch. Miroslav Krátký (*1977, Česko) z ateliéru archicraft jsou absolventi ČVUT Praha, Fakulty architektury.

Interiéry, rodinné domy i komerční prostory nejen navrhují, ale do detailů také realizují. Kladou důraz na originalitu a potřeby konkrétního člověka a vždy se snaží, aby jejich návrhy byly proveditelné bez vysokých nákladů.