Původně manželé bydleli v Šenově u Ostravy a postupem času si dům zkonstruovali. Už jim chybělo jen zateplení, ale ještě víc příroda. Zejména hory a čistý vzduch. Pořídit si chatu a udržovat dvě domácnosti naše hostitelka zavrhla, a tak padlo rozhodnutí raději si rovnou postavit nový dům na horách.
Rok hledali pozemek v nejhezčích lokalitách na severní Moravě a nakonec se ocitli v krajině pod Lysou horou. Parcela jim hned padla do oka a oba manželé se na ní jednomyslně shodli. Zbývalo jen zvolit, jak by měl nový dům vypadat.
„Zásadní pro podobu našeho budoucího domu byla skutečnost, že parcela je v chráněné krajinné oblasti, což obnášelo třístránkový seznam regulativů, které se na stavbu v této oblasti vztahují. Takže pořídit si nějaký typový dům nepřipadalo v úvahu a bylo nutné obrátit se na architekta. Po malém výběrovém řízení jsme nakonec oslovili architekta Radima Václavíka a výsledek vidíte sami,“ vysvětluje paní domu.
Nástup architekta
Manželé se v této situaci podle svých slov ocitli na neznámé půdě a poprvé měli možnost poznat, jak architekti pracují. „Architektovi Václavíkovi vděčím za to, že mi pootevřel dveře do svého oboru. Díky němu jsem pochopila, jak propastný je rozdíl mezi architekturou a pouhým stavitelstvím. Přeji všem lidem, kteří staví dům, aby využívali služeb architektů co nejvíc, protože dobrý architekt má dar zhmotnit vaše představy. Nám to ušetřilo mnoho omylů a dnes víme, že v dobře vyprojektovaném a koncepčně dotaženém domě je radost bydlet,“ nešetří chválou majitelka.
„Očekávali jsme, že nám architekt předloží víc návrhů. K našemu překvapení jsme dostali jen jednu studii, ale ta byla perfektní! A do tohoto domu jsme se zamilovali,“ dodává investorka.
Dům v kontextu prostředí
Tvarové pojetí domu na jedné straně vychází z místního tradičního stavitelství, ale zároveň byly do návrhu organicky integrovány moderní prvky bydlení, jako je garáž nebo jídelna s velkým prosklením, propojená s terasou a zahradou.
Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do jisté míry proporci přízemního domu. Ale na spodní straně, kde je zahrada a cesta, vytvořil umělý val, takže spodní podlaží není z prostoru veřejné komunikace vidět.
Velké prosklené plochy, které jsou nekompatibilní s tradiční architekturou, zejména se stavebními regulacemi CHKO, zůstávají skryty za navršeným terénním zlomem, nevidíte je z veřejné komunikace a nemusí se ani příliš stínit.
Naopak horní okna jsou tradičně členěna, což zjemňuje vzhled domu. Architekt tak maximálně zúročil „zapuštění“ domu do svahu a odbagrovaný materiál využil k vytvoření terénního předělu.
Dispozice a exteriér
Interiér je rozdělen na denní zónu v prvním a noční zónu ve druhém podlaží ležícím v úrovni horní části pozemku. Zádveří je vzhledem ke svažitému terénu v meziúrovni, takže ke vstupu do soukromé zóny nahoře je třeba překonat symbolické tři schody, do přízemí se sestupuje po schodišti dolů.
Zde najdete chodbu, zázemí, pracovnu a hlavní obytný prostor propojený s kuchyní, terasou a zahradou. V horním podlaží jsou dva pokoje, ložnice, šatna, sklad zahradní techniky, garáž s dílnou a vestavěná sauna. Dominantní prvek exteriéru představuje terasa a koupací zahradní jezírko.
V prostorové hře v interiéru povrchy přecházejí jeden v druhý, nebo jsou naopak záměrně odlišeny. Tento koncept podtrhuje přirozené členění obytného prostoru a vychází z možností použitých materiálů, jejich tvarů a členění.
Od samého počátku bylo součástí návrhu domu nechat podkroví nevyužité, díky tomu se architekt vyhnul oknům a vikýřům, které by vypadaly nepatřičně. Nahoře je tedy odvětraný klasický půdní prostor a dům byl zateplený až z úrovně stropu.
Technické údajeZastavěná plocha: 190 m2 Užitná plocha: 300 m2 Konstrukce: železobetonové základové pasy a betonová deska, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm 30 P+D zateplené kontaktním systémem ETICS, keramobetonový strop s vložkami Miako Krovy: krov ze střešních vazníků Gang-Nail se styčníkovými deskami Bova-Nail, střešní krytina – velkoformátové tašky Bramac se sypaným povrchem Vytápění: tepelné čerpadlo systému země/voda, teplovodní podlahové topení, koupelnové žebříky, krb s krbovou vložkou |