Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Žádné šňůry ani sáčky. Tyčové vysavače lákají už i na výkon a design

Pokud by se teď vyhlašoval „skokan roku“ v kategorii domácích spotřebičů, vítěz by byl jasný: tyčový akumulátorový vysavač. Za poslední dva roky se prodeje tohoto pomocníka u některých značek zdvojnásobily, u jiných stouply třeba o třicet či čtyřicet procent. Důvodů je celá řada.
K ruční jednotce Samsungu Jet 90 ze použít nejrůznější nástavce, podle toho,...

K ruční jednotce Samsungu Jet 90 ze použít nejrůznější nástavce, podle toho, kde potřebujete vysávat nebo které vám vyhovují. | foto: Jaroslav Kvíz

Když přibližně před deseti lety proběhl výzkum agentury Kaspen/Jung von Matt, který měl odpovědět na to, jak vypadá obývací pokoj průměrného Čecha, asi největším překvapením bylo zjištění, že se v této místnosti odkládá podlahový vysavač. Důvod? Chybějící úložné prostory, přístroj byl tak hned po ruce.

Stojan s nabíjecí stanicí slouží u Jet 90 od Samsungu i k uložení bohatého příslušenství.

Postupně však začal vysavač z obývacího pokoje mizet, jak potvrdily pozdější výzkumy. Ne, vysávat lidé nepřestali, ale v domácnostech se začaly stále častěji objevovat tyčové akumulátorové vysavače. Je jasné, čím bodují: netaháte za sebou žádné šňůry a neřešíte jejich délku, žádné nakupování drahých sáčků…

Navíc se sací výkon „tyčáků“ stále zlepšuje, z původních 20 minut provozu se prodloužila doba vysávání až na 50 či dokonce 70 minut. Tady ovšem pozor, tvrzení výrobců bývá někdy v rozporu se skutečností, což potvrdily nezávislé testy.

Jakmile u vysavače zvolíte třeba nejvyšší stupeň, takzvaný turbo režim (boost), můžete očekávat, že se rychleji vybije. U eko módu je doba vysávání na jedno nabití samozřejmě mnohem delší. U některých typů si lze ovšem ještě přikoupit další vyjímatelnou baterii, a pak můžete vysávat třeba hodinu i déle. Doba nabíjení baterie se pohybuje průměrně kolem tří až čtyř hodin. A rada odborníka? Ponechávat vysavač trvale v nabíjecí stanici, nenechat jej zcela vybít.

Někteří výrobci dokázali výrazně snížit i hlučnost, což je parametr, který u vysávání hraje velkou roli. Přibylo také ovládání na rukojeti a regulace výkonu, zpravidla na tři stupně. Samozřejmě ne u všech výrobků, to si musí zákazník při výběru opět ohlídat.

Až nepříjemně odhalující se pak ukázalo doplnění hlavic LED zdroji. I tam, kde zdánlivě bylo čisto, se totiž často objevuje prach, což vynikne hlavně v okamžiku, kdy se vysavač pohybuje v nepříliš osvětleném pokoji. Nebo dokonce pod pohovkou či postelí (na druhou stranu zase vidíte i drobné kostičky lega). 

Devítileté Zuzce vyhovoval spíše „tradiční“ tyčový vysavač než pistolová provedení, kde je hlavní hmotnost v horní části.

Aby bylo možné v těchto místech vysávat zcela bez problémů, nabízejí některé typy tyčových vysavačů flexibilní ohebné trubice. Podobně jako u podlahových vysavačů se začaly používat i teleskopické trubice. Opět další výhoda.

Pokud jde o uložení, tyčový vysavač se přesunul hlavně do kuchyně, šatny či předsíně, kde jen doplnil celou škálu přístrojů běžně uložených „na odiv“, tedy venku. Nabíjecí stanice lze u některých typů připevnit na zeď, jiné mají nabíjecí stojany pro umístění na podlahu, které v interiéru rozhodně neruší. Mnohé vysavače si už ostatně vysloužily i řadu ocenění právě za design.

Příslušenství, které potěší

Prudký nárůst zájmu pak ovlivnilo rozšíření příslušenství, které umožňuje vysávání nejen pavučin u stropu, ale také nejrůznější spár, otevřených knihoven, a dokonce i klávesnic, kde o Vánocích jistě skončí i spousta drobků z vánočního cukroví. Velkým bonusem jsou i speciální hlavice například pro vysávání čalounění, na které se lepí psí či kočičí chlupy.

Elektrická hubice BedProPower s UV technologií dokáže zlikvidovat bakterie a viry a vysát 99,99 % mikročástic prachu (> 1 µm) z matrací, polštářů a čalounění.

Nejen pro alergiky jsou pak obrovským přínosem hlavice určené pro vysávání matrací, například elektrická hubice BedProPower s UV technologií, která dokáže zlikvidovat bakterie a viry a vysát 99,99 % mikročástic prachu (> 1 µm) z matrací, polštářů a čalounění.

V Česku není vysávání matrací příliš časté, možná i proto, že na bílých matracích nejsou „nečistoty“ příliš vidět. Například ve Francii se matrace v mnoha domácnostech vysávají běžně každý týden při výměně prostěradla. O svém omylu se mohou uživatelé velmi rychle přesvědčit, protože nádoby na prach (jejich objem se pohybuje od 0,3 do 1 l) bývají z transparentního plastu, a tak rychle vidíte, kolik nečistot se skrývá právě na vašem lůžku.

Někteří výrobci obohatili své produkty i o možnost vytírání. Nádobky na vodu však nebývají právě největší, mívají objem třeba jen 0,1 l, takže klasický vytírací efekt neočekávejte.

Pro koho a kam

Zatímco dříve zástupci výrobců říkali, že v domácnosti mají být tři druhy vysavačů, tedy podlahový, robotický a tyčový, dnes na tomto výčtu už tolik netrvají. Jejich doporučení už vychází spíše z frekvence vysávání a druhu podlahových krytin. Pokud jste ochotni denně vysavačem „projet“ interiér a máte tvrdé podlahy doplněné jen kusovým kobercem s nízkým vlasem, můžete si vystačit jen s výkonným tyčovým vysavačem.

Jestliže chcete do úklidu zapojit i děti, zvažte, jaké provedení jim bude vyhovovat: „pistolové“ typy, které mají motor a baterii v horní části, mohou být pro děti fyzicky náročnější na používání v porovnání s těmi, které je mají v dolní části. To se ostatně může týkat i starších lidí, nejen dětí. Pistolové typy také zpravidla nejde jen tak postavit uprostřed pokoje, bývá nutné se s nimi vrátit k nabíjecí stanici.

K ruční jednotce lze použít nejrůznější nástavce, podle toho, kde potřebujete vysávat nebo které vám vyhovují.

Pro výběr tyčového vysavače je prostě nutné si jej vyzkoušet, „osahat“ si všechno, na co při vysávání můžete narazit. Máte problémy se zády? Tak hledejte vysavače, které získaly certifikát AGR německé asociace pro zdravá záda. Asociace jej uděluje výrobkům, které uspěly v nezávislém testování experty z různých lékařských oborů.

Jste alergik nebo máte alergika doma? Volte přístroje, které obdržely certifikát BAF – Doporučeno alergology. Nadace Allergy UK, která pomáhá lidem s alergiemi, testuje ve spolupráci s nezávislými alergology různé výrobky a hledá mezi nimi takové, které prokazatelně snižují výskyt alergenů.

Na vlastní kůži

Abychom zjistili, kam se posunuly tyčové vysavače, vyzkoušeli jsme si tři v plném provozu. K testování jsme kromě redakce přizvali i dvě dívky, které jsou doma zvyklé používat tyčový vysavač už několik let a mají zkušenost s více typy. Devítiletou Zuzku a čtrnáctiletou Johanku tak nic nepřekvapilo. Cílem nebylo určit pořadí, ale poukázat na to, že výběr konkrétního typu záleží na konkrétní rodině a jejích potřebách.

Samsung Jet 90 Complete

Poslední model od Samsungu Jet 90 Complete působí už na první pohled impozantně i díky nabíjecí stanici, která funguje také jako stojan a slouží i k uložení bohatého příslušenství. Vše je tak hned po ruce, není nutné hledat nástavce někde po skříních. Svým designem, který je dílem vlastních designérů Samsungu, určitě naláká i muže. A možná hrozí i to, že si malí chlapci „vypůjčí“ ruční tělo a budou si hrát na Hvězdné války, futuristický design by je k tomu mohl nalákat.

Zvířecí srst z čalounění jednoduše vyčistíte pomocí hubice na čalounění.

Parametry uváděné výrobcem? Filtrace 99,999 % (tedy ideální pro alergiky, certifikát BAF), je určený na všechny druhy podlah i k čištění koberců, na zvířecí chlupy, na antibakteriální i suché čištění. Doba nabíjení 3,5 h, vyměnitelná baterie Li-Ion, kapacita baterie 2 850 mAh, výkonný invertorový motor 550 W s dlouhou životností (s minimálně sníženým výkonem klidně čtyři i pět let), doba chodu 60 min, High Efficiency filtr, mikrofiltr, omyvatelný filtr a pěnový filtr, hlučnost 86 dB, objem nádržky 0,8 l.

A teď v praxi: rozsypaná mouka na hrubých dřevěných prknech zmizela i v eko módu hned po prvním přejetí, a to včetně spár. V turbo režimu si vysavač poradil i s nečistotami na koberci s vysokým vlasem, což je u tyčových vysavačů hodně výjimečné.

Při vysávání prachu v knihovně neměl přístroj s vhodným nástavcem žádný problém, ten měla jen po určité době Johanka, přece jen hmotnost pistolového provedení byla znát. Ruční tělo má sice hmotnost jen 1,5 kg, jenže velkou knihovnu nezbavíte prachu za pět minut… 

Na druhou stranu mladá uživatelka hodně ocenila výkonnost vysavače a jeho odolnost (když vypadl vysavač při manipulaci z krabice docela z výšky, nic se mu nestalo, žádné křehké plasty u něj nehledejte). Ani devítiletá Zuzka neměla žádný problém s manipulací, ale přece jen by dala přednost lehčímu přístroji, jak nakonec přiznala.

Výborný sací výkon i bohaté příslušenství postačí na všechno, co od vysavače vyžadujete i ve velkém bytě, podlahový vysavač potřebovat nebudete.  Pokud máte domácí mazlíčky, jistě oceníte kartáč s označením Soft Action Brush, který je protkaný antistatickými stříbrnými vlákny. Hlava otočná o 180 stupňů vám tak umožní vyčistit každý kout, do kterého se s chutí (a nejen tam) „uchylují“ chlupy domácích mazlíčků. Kartáč stačí pouze vysunout a chlupy sejmout, nenamotají se na něj. 

Vysavač Jet 90 lze doplnit i o vysýpací stanici, majitel tak nepřijde vůbec do styku s prachem.

K vysavači si však můžete přikoupit i zajímavou vychytávku, a to takzvanou vysýpací stanici. Tento malý stojící „popelářský vůz“ umožňuje bezprašné vyprazdňování. Díky technologií Air Pulze, která pomocí pulzů vhání prach do určené nádoby, se s prachem vůbec nepotkáte.

Pro někoho zbytečnost, pro těžkého alergika výhra. LED osvětlení vás upozorní na nutnost výměny sáčku. Je to sice návrat ke starým časům sáčkových vysavačů, zase ovšem nemusíte řešit vysypávání nádoby po každém použití vysavače, což odborníci u tyčových vysvačů doporučují. Pokud však nemáte v bytě dost místa a řadíte se do kategorie „ropáků“, nejspíše se bez této nadstavby obejdete.

Electrolux Pure Q9 PQ92-ALGS

Skandinávský design se u vysavače Pure Q9 PQ92-ALGS nezapře, vymyká se hodně z řad jiných tyčových přístrojů. Důvodem nebyla ani tak snaha o zásadní odlišnost, švédští designéři si dali za cíl především maximálně snížit hluk, což se jim také povedlo. Ze tří zkoušených vysavačů byl Pure Q9 jednoznačně nejtišší.

Jedno nabití baterie ( 25,2 V) vystačí až na 55 minut provozu v eko módu, 5stupňová filtrace je už pro značku standardem. Tvůrci jsou také hodně pyšní na elektrickou hubici BedProPower s UV technologií určenou na matrace a čalounění, která ničí bakterie a viry a dokáže vysát 99,99 % částic prachu (> 1 µm). To přineslo vysavači ocenění BAF.

Devítileté Zuzce vyhovoval spíše „tradiční“ tyčový vysavač než pistolová provedení, kde je hlavní hmotnost v horní části.

Dlouhé vlasy Zuzky a Johanky byly po několika hodinách viditelné hlavně na tmavé podlaze, ale nebylo nutné je nějak pracně odstraňovat z rotačního kartáče, technologie BrushRollClean „přesekne“ vlasy či dlouhá vlákna jednoduchým sešlápnutím pedálu na hubici. Ani tady samozřejmě nemohlo chybět LED osvětlení.

Ruční jednotka má hmotnost pouze 0,8 kg, takže ji s chutí použila i devítiletá Zuzanka. Ergonomie vysavače si ostatně vysloužila i certifikát AGR německé asociace pro zdravá záda.

Sencor SVC 0725 BK

Také Sencor SVC 0725 BK představuje pistolové provedení s odnímatelnou ruční jednotkou. Jeho 4v1 slibuje i funkci vytírání. Digitální motor má výkon 400 W, výkonná Li-ion baterie 25,2 V má kapacitu 2 500 mAh. Nechybí HEPA filtr ani omyvatelný filtr. Na plné nabití potřebuje přístroj 4 hodiny, pak by měl vydržet v provozu 50 minut, samozřejmě v eko módu.

Sencor má nabíjecí stanici řešenou tak, že se připevní na zeď.

Ke standardnímu vybavení patří spousta nástavců, od flexibilní hadice až po různé typy kartáčů či štěrbinovou hubici nebo multiúhlový kartáčový nástavec. Objem nádržky je 0,5 l, což bohatě vystačilo na vysátí dvou velkých místností.

Ani Sencor neměl problémy s nečistotami na tvrdých podlahách, koberec s vysokým vlasem si už vynutil použití větší síly a opakování vysávacího „skluzu“.

Kladné hodnocení od děvčat dostal za hodně příjemnou ergonomii rukojeti, což naznačuje, že by jim pomoc v domácnosti nevadila (samozřejmě s mírou odpovídající jejich náladě).

Velké plus si zaslouží vysavač i za flexibilní hadici a štěrbinovou hubici. V malých bytech, kde není o úzké mezery mezi nábytkem nouze, to uživatel určitě ocení. Mini turbo kartáč a kartáč na čalounění se osvědčil i na kočičí chloupky, které se na sametové pohovce držely dost urputně.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům ve svahu a se šikmými stropy milují. Finta se sklepem je geniální nápad

Halka s Václavem věděli přesně co chtějí, bezbariérový dřevěný dům se sklepem, bez chodeb a s apartmánem pro hosty....

Dům, kde má každý člen rodiny kus svého vlastního moře

Dvoupodlažní rodinný dům s plážovou atmosférou hýří mnoha odstíny modré a tyrkysové. Všichni totiž milují moře a u něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za dominantu svého nového domova si zvolili kuchyňský ostrůvek

Drobné úpravy, ale i radikální proměny bydlení plánuje v dohledné době podle různých průzkumů víc než polovina lidí....

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Jak si usnadnit vánoční pečení a vaření s praktickými pomocníky

Předvánoční a pak i sváteční čas si řada lidí, hlavně přehnaně zodpovědných hospodyněk, kazí stresem. Zabývají se...

Žádné šňůry ani sáčky. Tyčové vysavače lákají už i na výkon a design

Pokud by se teď vyhlašoval „skokan roku“ v kategorii domácích spotřebičů, vítěz by byl jasný: tyčový akumulátorový...

Prát můžete i ve studené vodě, zato lednička opravdu není televize

Jak ušetřit v domácnosti energie a vodu, to jsou teď témata, která rezonují ve všech médiích. Od rad, že se vyplatí...

Barevné dveře a zásuvky, jak potřebujete. Poskládejte si svou chladničku na míru

Advertorial Unylá bílá, v lepším případě chromová nebo černá krabice? Kdepak. Chladnička může překvapit. Pokud sáhnete po...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...