Při ručním praní bývá těžké odhadnout přesně teplotu a mechanické „tření“ jemným materiálům, jako je třeba vlna, hedvábí nebo viskóza, také neprospívá. Teplotní senzory a speciálně upravený pohyb bubnů praček a sušiček tak představují mnohem větší záruku, že se oblečení nepoškodí.
„Při praní jemného prádla využívejte program ručního praní, který už dnes má většina moderních praček. Důležitá je také volba vhodného, ne příliš agresivního pracího prášku, který se o náchylné materiály šetrně postará. Skvělým pomocníkem je i speciální prací sáček, vhodný na praní nejen podprsenek, zabrání totiž poškození jejich povrchu, například zatrhnutí krajky nebo zdeformování kostice,“ radí stylistka Alžběta Pěkná ze společnosti Zoot.
Prací sáčky jsou vedle spodního prádla vhodné třeba i pro trička s různými flitry a nášivkami, i tak se však musí prát samozřejmě naruby. Pro někoho se možná překvapivě k agresivním pracím prostředkům pro jemné materiály řadí i bio prostředky obsahující enzymy. Uškodit mohou také přípravky, které obsahují bělidlo.
Zejména pro praní vlny se tak doporučují speciálně vyvinuté výrobky pro tento druh vláken. Na jemné spodní prádlo se dříve používaly dětské šampony na vlasy, ale jen proto, že jiná možnost nebyla.
Podobně jako vlna či viskóza citlivě reaguje i hedvábí, vedle vyšších teplot mu můžete nejvíce uškodit „klasickým“ ručním ždímáním, protože by mohlo dojít k roztažení a poškození látky. Bezpečné ruční vysoušení vyžaduje zabalení hedvábí (ale i vlny) do ručníku a opatrné vymačkávání vody. Jenže pak zůstane ručník „nacucaný“ spoustou vody.
Co dokážou moderní spotřebiče
Jemné materiály vyžadují, aby pračky a sušičky byly vybavené speciálními programy na vlnu či jemné prádlo. Rychlost otáčení bubnu se přizpůsobí tak, aby oděv ležel neustále naplocho, díky tomu se sníží riziko jeho sražení či zplstnatění. Oblečení si zachová svůj tvar i strukturu.
To platí i pro hedvábí. S programem na hedvábí se buben otáčí pomaleji, aby se prádlo nepomačkalo. Při sušení tohoto typu materiálu se využívají nižší teploty než při sušení běžných oděvů.
Ale zdaleka nejde jen o pohyby bubnů, důležité jsou i další technologie, často i patentované.
„Technologie ÖKOMix je unikátní v tom, že se všechen prací prostředek a aviváž promíchá s vodou a kompletně tuto směs aktivuje ještě před tím, než se dostane do bubnu. Jako první na trhu tato technologie zaručuje dokonalou péči pro každé vlákno, protože zabezpečuje zcela rovnoměrnou distribuci pracího prostředku a aviváže,“ vysvětluje René Kubaník, produktový trenér a školitel společnosti Electrolux.
Spotřebiče, které získaly certifikát Woolmark Green nebo Blue, zase garantují, že v nich bezpečně vyperete i ty nejchoulostivější materiály určené jen k ručnímu praní.
Vyhrajte svého strážce oblečeníBěhem měsíce listopadu 2016 budou v rámci soutěže Vyhrajte strážce svého oblečení, kterou připravily iDNES.cz a společnost Electrolux, publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 8. do 29. listopadu 2016. Součástí čtvrtého článku bude také test se čtyřmi otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Do slosování budou zařazeni čtenáři, kteří správně zodpoví všechny čtyři otázky. Odpovědět je třeba do 4. prosince 2016 do 22:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže nebo na webových stránkách společnosti Electrolux (www.aeg.cz, www.strazciobleceni.cz či na facebookovém profilu AEG Česká republika). Vylosované vítěze zveřejníme 7. prosince 2016. Bližší informace k soutěži zde. 1. cena: volně stojící sušička AEG AbsoluteCare v hodnotě 24 790 Kč 2. až 4. cena: balíček příslušenství AEG v celkové hodnotě 529 Kč (vaky na jemné prádlo, odvápňovač pračky, antivibrační podložka k pračce) 5. až 7. cena: voucher v hodnotě 250 Kč na nákup na www.zoot.cz Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DEE68SC: Sušička prádla s technologií AbsoluteCare® pro tu nejlepší péči o funkční oblečení, vlnu i hedvábí. En. třída: A+++, kapacita sušení: 8 kg, způsob sušení: tepelné čerpadlo, vnitřní osvětlení bubnu, hlučnost při sušení: 65 dB, typ motoru: invertor |