„Kromě technických řešení, která spočívala v zaizolování celého prostoru a podkroví a vytvoření nové topné soustavy, jsme se s mladou majitelkou dohodli na dispozičním řešení, které v budoucnosti počítá se založením rodiny s dětmi,“ popisuje architekt David Kačaba z Nuo studia.
A pokračuje: „Díky tomu prošel byt s plochou 83 m2 výraznou dispoziční změnou. Základní ideou bylo zároveň zachovat jeho atmosféru, která by sice ctila daný dům, avšak zároveň se interiér přizpůsobil současným požadavkům a vyzdvihl své kvality.“
Projekt rekonstrukce přihlásil architekt Kačaba do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce.
Nejdříve zmizely příčky
V místě, kde je dnes obývací pokoj, zmizely nejdříve všechny příčky, které původní prostor zbytečně dělily a zatemňovaly a obecně nevyhovovaly současným nárokům na život a bydlení.
„Jejich odstraněním vznikl prosvětlený velkorysý prostor, který je členěný pouze nábytkovou stěnou s knihovnou doplněnou o barové sezení. Do vzniklé niky na protější stěně jsme vložili kuchyňskou linku, která nevyčnívá do prostoru a je součástí obvodové stěny,“ vypočítává úpravy architekt Kačaba.
Interiéru prvorepublikové vily vévodí dubová podlaha a unikátní světla![]() |
Dominantu obývacího prostoru představují pětiboké rizality, z nichž se nabízejí krásné výhledy do údolí na řeku Berounku (rizalit je čelní nebo postranní část průčelí stavby, která vystupuje po celé její výšce, hloubka postranních stěn může být až do hloubky několika okenních os, pozn. redakce).
„Právě rizolity jsme se rozhodli akcentovat a umístili do nich jídelní stůl a pódium, které bylo přáním majitelky. Na něm hodlala trávit nejvíce času. Aby nebyla funkce pódia pro budoucnost limitující, tak jsme po vzájemné dohodě rozšířili jeho funkci o rozkládací sedačku, která je jeho integrální součástí, takže je možné tyto funkce střídat, nebo je případně i kombinovat,“ vysvětluje David Kačaba.
Také v koupelně došlo k vybourání příček a očištění daného prostoru od dobových nánosů. Do vzniklého místa vložili architekti prosklenou stěnu s dveřmi na toaletu a do sprchového koutu, která umožňuje, aby do celé hloubky koupelny pronikalo přirozené denní světlo.
Ložnice byla oddělena od původně průchozího dětského pokoje. Doplnila ji postel vložená pod zkosení střechy, kosmetický stolek a vestavná šatní skříň s posuvnými dveřmi. Má vnitřní osvětlení a díky perforaci jejích dveří může večer posloužit i jako příjemné ambientní osvětlení celého prostoru.
Zachované detaily
„V bytě jsme se snažili navázat na hodnotné dobové prvky v podobě repasovaných kazetových dveří a špaletových oken s původním mosazným kováním. Původní podlahu z velkoformátových smrkových prken jsme doplnili ručně malovanou betonovou dlažbou a obklady, jejichž motiv se prolíná celým bytem a propisuje se i do kovových prvků, jako jsou například větrací mřížky,“ upozorňuje na zajímavé detaily architekt Kačaba.
V bytě proto použil porcelánové vypínače a některé typy osvětlení odkazující na genius loci prvorepublikového domu. Vytvářejí kontrast se současnými prvky zařízení a s nábytkem na míru z březové překližky. Povrchy stěn ponechal ve štukovém provedení, pouze na stropě použil ještě bílou výmalbu, která opticky sjednocuje celý prostor.
O autoroviMgA. David Kačaba Zabývám se návrhy interiérů ve všech jeho podobách. Podstatou mé práce je pochopení potřeb a životního stylu klienta. Klient je na prvním místě. Věřím, že důkladná příprava a pečlivá realizace přináší kvalitní výsledky, ve kterých se dobře žije, a které jsou opravdovým domovem. Nabízím kompletní zpracovaní návrhu interiéru. Vypracovávám architektonické studie, realizační dokumentace, nabízím komplexní služby včetně autorského dozoru během realizace. Při zpracování všech zakázek spolupracuji se specialisty a v celém procesu plně zastupuji klienta. |