Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Letní byt z první republiky se proměnil ve skvělý moderní interiér

Byt v Černošicích vznikl rekonstrukcí posledního patra prvorepublikové vily, kde byl dříve letní byt, ovšem delší dobu už nevyužívaný. Od počátku skýtal pro mladou rodinu velký potenciál.
Obývací pokoj člení pouze nábytková stěna s knihovnou doplněnou o barové sezení.

Obývací pokoj člení pouze nábytková stěna s knihovnou doplněnou o barové sezení. | foto: Veronika Raffajová

„Kromě technických řešení, která spočívala v zaizolování celého prostoru a podkroví a vytvoření nové topné soustavy, jsme se s mladou majitelkou dohodli na dispozičním řešení, které v budoucnosti počítá se založením rodiny s dětmi,“ popisuje architekt David Kačaba z Nuo studia.

Dominantu obývacího prostoru představují pětiboké rizality, z nichž se nabízejí krásné výhledy do údolí na řeku Berounku.

A pokračuje: „Díky tomu prošel byt s plochou 83 m2 výraznou dispoziční změnou. Základní ideou bylo zároveň zachovat jeho atmosféru, která by sice ctila daný dům, avšak zároveň se interiér přizpůsobil současným požadavkům a vyzdvihl své kvality.“

Projekt rekonstrukce přihlásil architekt Kačaba do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce.

Nejdříve zmizely příčky

V místě, kde je dnes obývací pokoj, zmizely nejdříve všechny příčky, které původní prostor zbytečně dělily a zatemňovaly a obecně nevyhovovaly současným nárokům na život a bydlení.

„Jejich odstraněním vznikl prosvětlený velkorysý prostor, který je členěný pouze nábytkovou stěnou s knihovnou doplněnou o barové sezení. Do vzniklé niky na protější stěně jsme vložili kuchyňskou linku, která nevyčnívá do prostoru a je součástí obvodové stěny,“ vypočítává úpravy architekt Kačaba.

Interiéru prvorepublikové vily vévodí dubová podlaha a unikátní světla

Dominantu obývacího prostoru představují pětiboké rizality, z nichž se nabízejí krásné výhledy do údolí na řeku Berounku (rizalit je čelní nebo postranní část průčelí stavby, která vystupuje po celé její výšce, hloubka postranních stěn může být až do hloubky několika okenních os, pozn. redakce).

„Právě rizolity jsme se rozhodli akcentovat a umístili do nich jídelní stůl a pódium, které bylo přáním majitelky. Na něm hodlala trávit nejvíce času. Aby nebyla funkce pódia pro budoucnost limitující, tak jsme po vzájemné dohodě rozšířili jeho funkci o rozkládací sedačku, která je jeho integrální součástí, takže je možné tyto funkce střídat, nebo je případně i kombinovat,“ vysvětluje David Kačaba.

Koupelna je v černobílém provedení. Prosklená stěna s dveřmi na toaletu a do sprchového koutu umožňuje, aby do ní pronikalo denní světlo.

Také v koupelně došlo k vybourání příček a očištění daného prostoru od dobových nánosů. Do vzniklého místa vložili architekti prosklenou stěnu s dveřmi na toaletu a do sprchového koutu, která umožňuje, aby do celé hloubky koupelny pronikalo přirozené denní světlo.

Ložnice byla oddělena od původně průchozího dětského pokoje. Doplnila ji postel vložená pod zkosení střechy, kosmetický stolek a vestavná šatní skříň s posuvnými dveřmi. Má vnitřní osvětlení a díky perforaci jejích dveří může večer posloužit i jako příjemné ambientní osvětlení celého prostoru.

Zachované detaily

„V bytě jsme se snažili navázat na hodnotné dobové prvky v podobě repasovaných kazetových dveří a špaletových oken s původním mosazným kováním. Původní podlahu z velkoformátových smrkových prken jsme doplnili ručně malovanou betonovou dlažbou a obklady, jejichž motiv se prolíná celým bytem a propisuje se i do kovových prvků, jako jsou například větrací mřížky,“ upozorňuje na zajímavé detaily architekt Kačaba.

Repasované dveře a podlaha odkazují na genia loci starého domu.

V bytě proto použil porcelánové vypínače a některé typy osvětlení odkazující na genius loci prvorepublikového domu. Vytvářejí kontrast se současnými prvky zařízení a s nábytkem na míru z březové překližky. Povrchy stěn ponechal ve štukovém provedení, pouze na stropě použil ještě bílou výmalbu, která opticky sjednocuje celý prostor.

O autorovi

MgA. David Kačaba

Zabývám se návrhy interiérů ve všech jeho podobách. Podstatou mé práce je pochopení potřeb a životního stylu klienta. Klient je na prvním místě. Věřím, že důkladná příprava a pečlivá realizace přináší kvalitní výsledky, ve kterých se dobře žije, a které jsou opravdovým domovem.

Nabízím kompletní zpracovaní návrhu interiéru. Vypracovávám architektonické studie, realizační dokumentace, nabízím komplexní služby včetně autorského dozoru během realizace. Při zpracování všech zakázek spolupracuji se specialisty a v celém procesu plně zastupuji klienta.

Jídelní stůl je umístěný v jednom z rizolitů.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Knihovna získala parádní přístavbu. Perlou je pozůstalost Vlasty Chramostové

Může se zdát, že knihovna je instituce minulosti, ale se správným přístupem a potřebnými investicemi se z ní může stát...

Oranžerie v zámeckém parku zázrakem vstala z mrtvých. Je z ní restaurace

Oranžerie byla postavena na počátku 19. století nedaleko zámku v Habrovanech v okrese Vyškov. Zděná budova stojící...

Nové srdce bytu vzniklo z malé kuchyně a pokojíku pro služku

Měšťanské domy mívaly krásné byty, ale žilo se v nich jinak než dnes. Kuchyň rozhodně nebývala místem, kam se vodily...

Loft s výsuvnými schody vsadil na černou barvu a spací patro na kostce

Autory interiéru loftu Cube v projektu Vanguard v pražských Modřanech jsou Radka Valová a Jakub Vala, duo architektů ze...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...