Byt na Vinohradech tak musel projít kompletní rekonstrukcí, která měla za cíl odstranit vrstvy původních stavebních zásahů a maximálně využít velkorysou dispozici. Zejména však svou novou podobou měl byt splnit představy mladých investorů na design a příjemné bydlení v kombinaci dřeva, betonu, barev tmavších odstínů i pokojových rostlin.
„Byt 3+1, ve kterém se za poslední dekády vystřídalo více majitelů, byl prostorný, nicméně jeho možný prostorový potenciál zůstal nevyužitý. Třeba v původní dispozici se z chodby široké 1,6 m vcházelo do nepraktické komory, samostatné toalety a koupelny s vanou bez záchodu,“ popisuje Ing. arch. Dan Merta ze studia MA, kterému majitelé svěřili proměnu bytu.
Změny byly opravdu velké, dopadly však velmi dobře a ke spokojenosti investorů. I proto architekt Merta přihlásil svůj projekt do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce.
Změny hned od vstupu
„Chodba byla nově doplněna velkou dřevěnou vestavěnou skříní s úložným prostorem, skrz kterou se vchází do kompletně předělaných koupelen,“ popisuje architekt Merta.
V rámci této truhlářské vestavby se podařilo vyřešit i technické zázemí bytu, nově je zde schovaný i plynový kotel, rozvod datové sítě a centrála Smart Home. V chodbě se místo původní dlažby objevila litá stěrka plynule přecházející bez prahů do koupelen.
Poslední šance získat bydlení v Praze ve velké soutěži. Na půl roku zdarma![]() |
„Nové prostorové řešení vstupní části bytu vycházelo ze zadání investora mít dvě plnohodnotné koupelny s novým podlahovým vytápěním. Toho jsme docílili spojením komory s WC, kde nově vznikla jedna větší koupelna s prostorným sprchovým koutem, toaletou, umyvadlem a úložným prostorem v nice,“ vysvětluje Dan Merta.
Půdní vestavba na Vinohradech nadchne světlem, získala i výtah![]() |
Ve druhé koupelně vzniklo úpravami místo pro novou toaletu, dále byla vytvořena velká nika pro vestavbu úložných prostor se zrcadlem pro optické zvětšení koupelny. Zajímavě působí nová černá vana. Obě koupelny jsou materiálově shodně řešeny, a to v kombinaci betonové stěrky, velkoformátového tmavého obkladu a dřevěné dýhy.
Barevné sjednocení
V kuchyni s jídelnou se musely doplnit jako v jediné místnosti v bytě nové parkety. Prostorná kuchyňská linka se šířkou pět metrů je v dekoru tmavě šedé barvy v kombinaci se dřevem.
Zajímavost? Lem kuchyně je spojený s pracovní deskou, celý tento prvek konstrukčně tvoří MDF deska upravená perlinkou s lepidlem (to kvůli zamezení praskání spojů). Finální povrch pak tvoří stejná stěrka jako v koupelnách, pouze barevně odlišná, s konečným zalakováním speciální lazurou pro náročný kuchyňský provoz.
Originální původní dveře nechal architekt kompletně zrepasovat a natřít šedou barvou stejně jako topení v celém bytě, aby došlo k barevnému sjednocení. Obývací pokoj pak tvoří kombinace barev a materiálů, které prostupují celým bytem.
„V rámci návrhu jsem vytvořil různá místa pro pokojové rostliny, které majitelé milují, což je patrné například na práci při návrhu knihovny. Obývací pokoj doplňuje barevný kout, který tvoří repasovaný kulatý stůl nově lakovaný v barevném gradientu, doplněný výtvarnými díly v obdobné barevné kompozici,“ popisuje další zajímavost architekt Merta.
Pro pohodu a klid
Do ložnice byla nově přidaná šatna. Samotné místo pro spaní tvoří na míru vyrobená postel v dekoru dřeva. Cílem bylo navrhnout ložnici co možná nejvíce čistou a jednoduchou.
Velký důraz kladli majitelé i architekt na kompletně novou světelnou instalaci v rámci celého bytu. Všechna svítidla jsou díky Smart Home přesně ovladatelná, stejně jako chytré hlavice radiátorů.
Velkým bonusem je pak vlastnost světel automaticky měnit v průběhu dne svoji chromatičnost podle cirkadiánního rytmu, což významně zpříjemňuje pobyt v bytě. Ráno tak světla svítí modře, s večerem pak pomalu přecházejí až do oranžové barvy.
O projektuZadání: Rekonstrukce bytu 3+1 Autor projektu: Studio MA - Ing. arch. Dan Merta Realizace: 2022 Velikost řešeného interiéru: 110 m2 |