Ze starého domu vznikl moderní, s loftovou dispozicí a spoustou betonu

  1:00aktualizováno  1:00
Dům ze 70. let na východním Slovensku, v těsné blízkosti vodní nádrže Domaša, prošel obrovskou změnou. Z původní stavby zůstaly jen základy a částečně obvodové zdivo. Interiér rodinného domu dostal nové dispoziční řešení i technologické vybavení.

Do původního prostoru vložili architekti novou loftovou dispozici. | foto: Tomáš Topoľančín

Do původního prostoru vložil architekt loftovou dispozici, zcela nový interiér se strohým vertikálním členěním. Vznikl tak interiér s neobvyklou světlou výškou a přiznanými konstrukcemi schodiště i galerie se skleněnou podlahou.

Dům postavený v 70. letech prošel zásadní rekonstrukcí.

Dům postavený v 70. letech prošel zásadní rekonstrukcí.

Všechny konstrukční prvky a povrchy přiznávají původní materiály. Do celého prostoru je vložený difúzní box koupelny přístupný z galerie, z níž je přístupná i noční část domu skrytá za stěnou z betonových tvarovek.

Použité materiály, jako jsou beton, ocel, sklo a překližka, zůstaly obnažené. Nechávají tak vyniknout své přirozené barevnosti či textuře. To je interiér domu, kterému dal Josef Hudák ze studia H2A architects jméno Prst.

Svůj projekt přihlásil do soutěže Interiér roku v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky. Soutěž měla uzávěrku 20. února 2019.

Fotogalerie

Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Otevřený prostor

Celý prostor interiéru, kde se jako základní nosné materiály objevují beton, dřevo, ocel a sklo, je otevřený skrz všechna podlaží.

„Nabízí se nám tak pohled na ocelový vazníkový krov doplněný dřevěnými trámy. Stejně jako střecha a její konstrukce i ostatní nosné prvky stěn a sloupů v interiéry jsou ponechány v syrovém stavu,“ popisuje architekt Jozef Hudák.

Nosné i dělící stěny jsou zhotovené z pohledových bednicích tvarovek, dělící stěna koupelny zase z difúzního profilitového skla (žíhané sklo, které může být opatřené drátěnou vložkou, pozn. redakce).

„Místnosti v druhém podlaží jsou přístupné pomocí ocelového schodiště ukončeného na galerii, na niž jsou pokoje napojeny. Z dětského pokoje vede dřevěné konzolové schodiště do třetího nadzemního podlaží, kde pod vazníkovým krovem vznikla dětská herna,“ vypočítává architekt Hudák.

Stěna koupelny je z difúzního profilitového skla.

Stěna koupelny je z difúzního profilitového skla.

Střídmá barevnost

V interiéru se hodně objevuje šedý beton, třeba i na podlaze v přízemí. V domě najdete řadu nábytkových prvků vyrobených na míru z dřevěné překližky. Barevnost pak do interiéru vnáší centrálně umístěná sedačka. Dominantní prvek představuje krbové těleso s přiznaným kouřovodem po celé světlé výšce prostoru.

„Různé typy a scény osvětlení zabezpečuje primárně denní světlo a repasované průmyslové lampy. Celý interiér má příjemné a uživatelům vyhovující rozměry,“ dodává architekt Josef Hudák.

Při rekonstrukci použil řadu moderních technologií od tepelného čerpadla a rekuperace vzduchu až po podlahové vytápění a inteligentní elektroinstalaci.

Autor:

Nejčtenější

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Zachraňuje dědovu zdivočelou zahradu. Na plot plný děr nejsou peníze

Zahrada po dědečkovi v Nových Hradech potřebuje nový plot.

Anna zdědila po prarodičích zahrádku v Nových Hradech. Pokračuje v dědových stopách a snaží se pozemek zvelebovat....

Další z rubriky

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Poradna architekta: co s bytem, kde pokoje vypadají jako dlouhé nudle

Pokoje mají vysoké stropy, ale jsou velmi úzké.

Někoho při zařizování trápí malý prostor, ale i majitel bytu 5+1 se může dostat do problémů, pokud je dispozice špatná....

Vodní hrad Lipý žije. Po odstřelu v 50. letech z něj zůstalo jen torzo

Vodní hrad Lipý založil rod Ronovců koncem 13. století.

Součástí historického centra České Lípy je vodní hrad Lipý, který založil rod Ronovců koncem 13. století na...

Najdete na iDNES.cz