Z nudného tradičního anglického domu vznikl funkční a veselý interiér

aktualizováno 
Architektonické studio LLI Design stojí za kompletní rekonstrukcí rodinného domu Butterton v anglickém hrabství Buckinghamshire. Rodina se dvěma dětmi zde toužila po praktickém bydlení v moderním stylu, který by však nepůsobil příliš chladným a sterilním dojmem.

Společenskou část oživuje retro sofa v červené barvě, koberec s geometrickými vzory a stojací lampa Spun (Flos). | foto: Alex Maguire Photography

Dispozice původní stavby byla poměrně tradiční. Kuchyň s obývací místností byla v zadní části domu s výhledem do zahrady, samostatná jídelna pak měla místo v přední části. Jídelna se však využívala zřídka, a to zejména kvůli komplikovanějšímu přístupu z kuchyně.

V salonku nechybí pohodlné křeslo Egg Chair od Arneho Jacobsena.

V salonku nechybí pohodlné křeslo Egg Chair od Arneho Jacobsena.

V průběhu přípravy projektu došli architekti k závěru, že téměř čtyřicet procent prostoru se vůbec nevyužívá, proto se rozhodli dát domu otevřenější podobu odpovídající životnímu stylu rodiny.

Nová dispozice

Stěna mezi kuchyní a jídelnou byla odstraněna, aby se vytvořil jeden velký prostor rozdělený na společenskou část, kuchyň a jídelnu. Tento přístup změnil dynamiku celého interiéru: kuchyň se stala středem i srdcem domova a současně prostor zaplavilo přirozené světlo z přední a zadní části domu. Zbývající dvě nevyužívané místnosti designéři proměnili v televizní salonek a pracovnu.

Kuchyň navrhli architekti tak, aby každého zaujala na první pohled. Ostrůvek v délce 3,7 metru je vhodně umístěný ve středu kuchyňské části a jeho deska z matného skla koresponduje se šedým odstínem kuchyňského nábytku. Součástí ostrůvku je dvojitý dřez, drtič odpadu, indukční varná deska a rafinovaně ukrytý výsuvný odsavač par.

Fotogalerie

Kuchyňskou sestavu na zadní stěně doplňuje mikrovlnná trouba, parní trouba a velká vestavná chladnička na víno. Spotřebiče jsou ukryty za posuvnými dvířky, aby zbytečně nezaplňovaly pracovní desku a vzhled kuchyně zůstával elegantní a vizuálně čistý.

Zaměřeno na design

Společenská část je zařízena minimalisticky s důrazem na stylové kousky. Prostor oživuje retro sofa ve výrazně červené barvě, koberec s geometrickými vzory a stojací lampa Spun (Flos), jejímž autorem je Sebastian Wrong. Omezená paleta šedých, krémových, černých a červených odstínů vnáší do prostoru dramatický prvek.

Jídelně dominuje jídelní stůl s granitovou deskou, čalouněné židle a závěsná skleněná svítidla Fucsia (Flos) od designéra Achilla Castiglioniho. Televizní salonek působí útulně díky hřejivým odstínům oranžové barvy a podlahy z ořechového dřeva. Příjemné prostředí dotváří pohodlné křeslo Egg Chair, které navrhl Arne Jacobsen. Pracovnu majitelé přenechali dětem. Pracovní stůl zdobí klasika v podobě stolní lampy AJ (Louis Poulsen), opět od legendárního dánského designéra Arneho Jacobsena.

Projekt Butterton získal ocenění International Property Awards 2014–2015.

LLI Design

Studio sídlí ve čtvrti Highgate v Londýně. Tvůrčí tým vede designérka Linda Levene. Architekti se zaměřují na interiéry pro náročné klienty. Kladou důraz na detail a pečlivou práci.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Z nudného tradičního anglického domu vznikl funkční a veselý interiér

Architektonické studio LLI Design stojí za kompletní rekonstrukcí rodinného domu Butterton v anglickém hrabství...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Najdete na iDNES.cz