Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na roubence dřela celá rodina 14 let. Teď mají z ruiny skvělou chalupu

  1:00
Díky nadšencům, jako je paní Zuzana a její rodina, dostanete hned lepší náladu. První příspěvek do naší soutěže je totiž skvělou ukázkou toho, co dokážou nadšení a šikovné ruce. Nechcete se také pochlubit, co jste dokázali?
Takto vypadá chalupa na jaře, po 14 letech budování a oprav.

Takto vypadá chalupa na jaře, po 14 letech budování a oprav. | foto: Zuzana Mádlová

„V roce 1986 jsem se seznámila se svým budoucím manželem a první výlet, kam jsme spolu vyrazili, byla jejich chalupa v Lázních Bělohrad. Netušila jsem, jaká bude, prostě jsme jeli na chalupu. Když jsme přijeli, byl to pro mě šok. Byla to překrásná roubená chalupa, stylově zařízená. Tady vznikla má láska k těmto domům.

V těchto místech si majitelé naplánovali kachlová kamna.

Po několika letech, když jsme si pořídili děti a víkendová stavení našich rodičů byla pro nás všechny už malá, začali jsme se sháněním své chalupy. Představa byla zcela jasná, roubená. Hledali jsme dlouho, až jsem náhodou narazila na prodej chalupy, dokonce opět v Lázních Bělohrad, necelých 500 metrů od chalupy mé tchýně.

Radostně jsme se s manželem rozjeli na ni podívat. Já byla nadšená, můj muž již méně. Nebyla v dobrém stavu, ale přesto jsme se rozhodli pro její koupi. Kdyby můj muž nebyl z oboru, a nechci chválit, ale je opravdu šikovný, asi by do toho nešel. Nebyla připojena voda ani elektřina. Chalupu jsme tedy koupili v březnu 2002 a začali ihned s rekonstrukcí.

Práce na deset let

Bylo to velmi náročné. Makali jsme téměř deset let nepřetržitě. Původně byla v chalupě pouze světnice, chlívek a špajz. K tomu kůlna, stodola a na půdě seno. Na předělání bylo vše, představu jsme ovšem měli.

Dole předělat světnici a udělat kachlová kamna, dále z chlívku koupelnu, chodbu s vytápěním (krbová vložka) a do podkroví dvě místnosti a WC.

V chalupě byly omítky,ale my chtěli roubení i uvnitř. Začali jsme s bouráním a otloukáním. Po sundání omítky bylo vidět, co vše je sežrané tesaříkem, červotočem a co bude na výměnu.

Nelze ani spočítat, kolikrát manžel nadával, že je to „s...ě shnilá“. Měnili jsme tři spodní trámy u světnice i celý chlívek. V základech jsme našli penízek z roku 1857, asi ho tam někdo dal při stavbě, i my jsme po opravě dali mezi trámy „penízek“, dvacetikorunu z roku 2002.

Dále jsme bourali stěnu, kde nyní stojí kachlová kamna, kvůli izolaci. Brousili, natírali, bílili vápnem, dodělávali mazaninu mezi jednotlivé trámy, podlahu. Manžel vytvořil niku, prostě všechno. Vše máme nafocené, když to nyní vidím s odstupem, byla to opravdu hrůza.

Následně jsme začali bourat chodbu a zmenšovat stodolu, abychom získali prostor. Stavěli jsme druhý komín. Z původního chlívku s koryty je nyní koupelna. Tu jsme již předělávali, původně jsme chtěli sprchový kout, který zcela nevyhovoval, a proto jsme se rozhodli pro vanu, jak jinak než dřevěnou. Špajz jsme zcela vybourali a udělali chodbu s kamny.

Krbovou vložku jsme obezdívali až letos. Není zcela dodělaná, kvůli roubení musíme pečlivě obložit strop i stěnu za vložkou nehořlavým materiálem.

Při pokládání šindelů pomáhali i synové.

Nová střecha

A pak hurá na střechu. Opět zcela nová, trámy, izolace nadkrokevní. Naše chaloupka je malá a chtěli jsme získat co největší prostor v podkroví. Požadovali jsme, aby krytina co nejvíce korespondovala s chaloupkou původní, proto jsme použili šindel (Drdlíkův plastový), ale vypadá úžasně, kolemjdoucí se ptají, co je to za krytinu.

S pokládáním šindelů pomáhali všichni, šindelů bylo strašně moc, i naši synové tloukli. Okapy máme dřevěné, práce mého muže, nedal jinak. Pod okapy máme z pískovce vytesaná korýtka s kamínky, aby voda nedělala „ďolíčky“ do trávy.

Po zrušení septiku (obec se napojovala na kanalizaci), jsme vodu z okapů svedli pomocí geigeru do původního septiku, a tak máme pomocí ponorného čerpadla zásobu vody na zalévání zahrádky.

U komínů manžel dodělával ozdobné zakončení (lem) podle mého obrázku, jak jsem si to nakreslila. V podkroví jsme vytvořili tři malá okénka, jak je na fotkách vidět, podkroví je zařízeno stylově, snažíme se nenarušovat prostor něčím, co by na naši chaloupku nepatřilo. WC má sice okno, ale zvenčí vypadá jako okno na seno. Takže změna oproti původnímu vzhledu není poznat, pouze jsme „budlík“ posunuli o metr.

Zápraží bylo zalité betonem, pod ním se skrývaly krásné pískovcové kameny. I beton jsme vytloukli a nechali původní podobu. Kůlna vypadala jako chaloupka ježibaby v Mrazíkovi, celou jsme ji zbourali a postavili novou, udělali elektřinu.

Stodola „šla“, dělali jsme opravy, zvenčí znovu otloukali, zateplili strop, vznikl nad ní pokoj, na podlahu jsme položili půdovky a opět rozvody elektřiny.

Světnice se stylovým nábytkem

Jediné, na co jsme si vzali řemeslníky, byly práce instalatérské, elektrikářské a kamnáře na stavbu kachlových kamen. To neumíme. A samozřejmě na střeše pomáhal kolega mého muže a synové.

Všechny práce jsme dělali opravdu s nadšením, láskou a v současné době se i „musíme pochválit“, že jsme byli dobří, že jsme to zvládli sami. Teď bychom to už nedali, ale byli jsme mladší a to nadšení hrálo prim.

Zahrádku máme malou, i tam se snažíme, abychom nezasadili něco, co k obyčejnému plaňkovému plotu a roubence nepatří. Nedělali jsme anglický trávník ani zcela rovinu bez plevele, ale pouze bylinky, floxi, růžičky a hortenzii a jiné venkovské kytky.

V současné době, tedy 14 let od počátku rekonstrukce, můžeme začít opět znovu s natíráním, novým plotem a tak dál. Je to koloběh, který prostě milujeme a na naši chaloupku nedáme dopustit. Využíváme ji celoročně, v zimě si užíváme sněhu, trávíme zde Vánoce, i když už jen sami, synové jsou dospělí.

Vše to, co jsme udělali, prožili a vlastně stále děláme (a budeme dělat na naší chaloupce), bych neměnila. Když to nyní po sobě čtu, dělali jsme vlastně vše s chutí, z původní stavby zůstala pouze světnička a to ještě ne celá. Ale na jejím vzhledu to není poznat, a to bylo naším záměrem. Aby vše vypadalo jako původní. Samozřejmě jezdíme rádi i k moři (téměř každoročně), ale ta naše chaloupka, to „naše dítě“ je láska na celý život.

Dřevěné okapy vyrobil manžel sám.

Podmínky soutěže

Pokud se chcete zúčastnit naší soutěže, pošlete co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz text v rozsahu minimálně 30 řádek s informacemi, jak jste chatu či chalupu předělali či zrekonstruovali.

A protože nejlépe hovoří o výsledku vaší práce fotografie, pošlete alespoň 12 fotografií (formát jpg, šířka minimálně 1 500 pixelů, maximální velikost do 1 MB), které ukážou exteriér i interiér vaší chaty nebo chalupy. Pokud máte i fotografie původního stavu, nezapomeňte je přidat, stejně tak telefonní kontakt na sebe.

Do předmětu zprávy uveďte „Chalupa“.

Podklady je však nutné zaslat co nejdříve, nejpozději do 3. srpna do 22 h. Na nejzajímavější tři příspěvky, které vybere odborná porota ze zveřejněných příspěvků, čekají zajímavé věcné ceny v celkové hodnotě 50 tisíc korun. Vyhlášení výsledků proběhne na začátku září.

Zaslané příspěvky budeme zveřejňovat v měsíci červenci a srpnu, redakce si vyhrazuje jejich výběr.

Benzínová sekačka MTF 4820 PDBW - je určena pro střední až velké pozemky. Má záběr 46 cm a objem koše 60 l, motor 625 Series o výkonu 5 HP z dílny Briggs & Stratton. K dispozici je centrální nastavení výšky sečení.

Benzinová pila Oleo – Mac GS 520 je vybavena motorem nové konstrukce o síle 3, 4 HP a lištou s délkou 41 cm. Má účinný antivibrační systém, poloautomatický sytič i nastřikovač paliva.

Plynový gril Char – Broil Royal je vyrobený ze špičkových materiálů v čele s ušlechtilou nerez ocelí. Nabízí čtyři hořáky, postranní plotýnku pro přípravu omáček a polévek i velký odkládací prostor.

Benzínová sekačka MTF 4820 PDBW pro střední až velké pozemky. Má záběr 46 cm, objem koše 60 a motor o výkonu 5 HP z dílny Briggs & Stratton.

Benzinová pila Oleo – Mac GS 520 je vybavena motorem nové konstrukce o síle 3, 4 HP a lištou s délkou 41 cm. Má účinný antivibrační systém.

Plynový gril Char – Broil Royal je vyrobený z nerez oceli. Nabízí 4 hořáky i postranní plotýnku pro přípravu omáček.

Autoři:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....