Občas se to v životě tak příjemně seběhne, že rodina přijde k bytu navíc. To se přihodilo i manželům Janě a Ivanovi. „Z dědického řízení nám před dvěma lety připadl byt v Praze 4, sice malý a ve špatném stavu, ale na pěkném místě,“ vzpomíná paní Jana na úplné začátky.
Když se s žádostí o rekonstrukci obrátili na Studio IN2, se kterým už dříve úspěšně spolupracovali, ještě netušili, že kromě zdí a stoupaček v bytě téměř nic původního nezůstane. „Rodina nám při úpravě bytu s klasickou dispozicí těchto malých 2+kk s umakartovým jádrem dala plnou důvěru,“ říká designérka Lucie Barešová.
„Dispozice byla dost zdařilá, a tak jsme ji s malými úpravami vlastně zachovaly,“ dodává. Nově vyzděné jsou jen jádro a příčka. Měnila se totiž dispozice koupelny a WC, které se spojily dohromady.
Úspora místa
Ač má byt sloužit ke krátkodobým pronájmům pro výletníky „nepražáky“ na střídačku s azylem pro dvacetiletou dceru, která se tu ve zkouškovém období může v klidu učit, myslelo se na chytré uspořádání i šikovné úložné prostory.
Příkladem je vestavěná skříň ve vstupní chodbě. Z důvodu úspory místa v pokojích je to jediná skříň v bytě, zato velkoryse řešená (ve spodní části například obsahuje police přes celou délku předsíně).
Otevírání je bezúchytkové, aby v chodbě nepřekážely výčnělky, pod zrcadlem jsou skříňky, které slouží jako lavička a odkladiště tašek. Šatní tyč na kabáty probíhá před zrcadlem. Skříň schovává také skříňku s pojistkami a svod dešťové vody ze střechy.
Na úsporu místa bylo dbáno i v koupelně. „Sprchový kout jsme pojaly bez vaničky s odtokovým žlábkem v úrovni podlahy, díky kterému působí místnost nadstandardně velká. Místo dveří do sprchového koutu jsme použili jen závěs, a to ze stejného důvodu,“ připomíná designérka Lucie.
Návštěvní kniha a pruhy
Designérka Halka Freidingerová zvolila jako hlavní dekor stěn motiv Prahy, a to na dlouhé stěně v obývacím pokoji a v ložnici na stěně proti posteli. „Jak je mým zvykem a oblibou, doplnila jsem motiv o pruhy, a to jak na stěnách, tak na zatemňujících závěsech. Mám raději horizontální pruhy než vertikální. Dekor na závěsech je tedy otočený a dvě šíře látek uprostřed závěsu sešité,“ vysvětluje.
Pruhy realizuje Studio IN2 nanášením barvy válečkem přes pečlivě vylepené malířské lepenky. Stěna mezi vstupem do kuchyně a do předsíně je natřená šedohnědou tabulovou barvou a odekorovaná prázdnými bílými rámečky.
„Bohatě zdobený plastový oválný rám Ung Drill vycházející z barokních rámů je mým oblíbeným kouskem z IKEA. Baví mě provedení v plastu a skvěle se kombinuje s jinak jednoduchými čistými prvky. Ovšem jen málokterý klient má na něj odvahu, pro hodně lidí je to kýč,“ říká Halka.
Idea je ta, že si nájemníci mohou do rámů, anebo okolo nich, psát i kreslit křídou. Fotografie jsou pak umístěny jen v atypických kulatých rámech v ložnici. Kontrast levných prázdných typových rámů s ručně vyráběnými rámy kulatými, navíc vyplněnými autorskými černobílými fotografiemi, designérku baví.
„Bytové zařízení mělo být podle zadání co nejlevnější. V takovém případě nejraději používáme nábytek IKEA, který má své limity, ale designově je na našem trhu stále nejlepší. Veškeré úložné prostory jsou v předsíni, kde slouží skříně se zrcadlem a lavičkou, vyrobené na zakázku. Barevnost tvoří jemně šedá, bílá, hnědošedá, odstíny dubu i běleného dubu a výraznější prvky tyrkysové doplněné olivově zelenou.“
Účet rekonstrukceNové příčky, koupelna a WC (zařizovací předměty, baterie a obklady), elektrické rozvody, všechny interiérové i vchodové dveře, omítky a podlahy: přibližně 300 000 Kč Kuchyňská linka včetně spotřebičů (IKEA): 57 900 Kč Vestavěná skříň na míru: 25 300 Kč Nábytek a doplňky (postel s matrací, stůl a židle, stolky, komoda atd.: 29 900 Kč Osvětlení (stopní svítidla a stojací lampa, obojí Philips): 8 000 Kč Zapuštěná bodová LED světla Kanlux CT v koupelně: 740 Kč Blackoutové pruhované závěsy ve dvou místnostech + kolejnice: 22 000 Kč Malby (dekory, zalakované části a tabulová stěna): 28 000 Kč 2 koberce: 8 000 Kč 3 atypické kulaté rámečky s fotografiemi: 3 000 Kč Celkem: 482 840 Kč |
Studio IN2Studio založily v r. 2007 Lucie Barešová a Halka Freidingerová, později se připojila Irma Konečná. Studio se věnuje dispozičnímu řešení interiérů, vybavení nábytkem, světly a dekoracemi různého druhu včetně autorských. Výrazně pracuje s celkovou barevností i s dekorem. Lucie Barešová Halka Freidingerová (roz. Maršáková) Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor malba, a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textil. Absolvovala stáže ve Finsku, Dánsku a rezidenční pobyt v Mnichově. Za svou diplomovou práci dostala v roce 2004 Cenu rektora. Od téhož roku se pravidelně prezentuje na pražském Designbloku, od roku 2007 už v rámci Studia IN2, kde se soustředí na barevnost interiérů, dekor a dekorace. Její specialitou jsou autorské nástěnné malby a tapety. |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.