Jak se staví sen pro malou tanečnici v bytě plném andělů

  1:00aktualizováno  1:00
Aničce se objevil zhoubný nádor na mandlích v šesti letech. Nemoc zvládla a dnes, po více než pěti letech, má spoustu zájmů, především miluje tanec. Aby mohla trénovat i doma, moc by si přála větší pokoj a velké zrcadlo. S tím by jí měli pomoci designéři z pořadu Jak se staví sen.

Boj o život Anička zvládla, manželství rodičů však nemoc a problémy s ním spojené nevydrželo. Tatínek odešel rok po Aniččině uzdravení. Starší syn Josef dnes střídá bydlení u otce a maminky.

Původní dětský pokoj s palandou

Původní dětský pokoj s palandou

Protože Vlaďka nemohla se svými příjmy splácet po odchodu manžela hypotéku na byt, prodala ho a svoje i manželovy dluhy zaplatila. Naštěstí se jí podařilo získat obecní byt, kde nájem zvládá platit.

V menším 3+kk patří největší místnost obývacímu pokoji, kuchyňka je maličká, v dětském pokoji s palandou, kde přespává i maminka, místo pro tanec opravdu není. Na bratra Josefa, který často za sestrou a maminkou přijíždí, zbyla „nudle“, jak rodina přezdívá poslednímu úzkému pokojíku.

Do pořadu Jak se staví sen – extra přihlásila Aničku s maminkou ředitelka sdružení Onkoláček, které pomáhá dětem s rakovinou. Architekti Kamila Douděrová a František Kobližka se rozhodli pojmout proměnu v „andělském duchu“, protože právě andělé (podle maminky Vlaďky) dohlédli na to, aby se Anička uzdravila. Proto také sbírá jejich sošky.

Designérům vyšel vstříc i obecní úřad, vlastník bytu, který souhlasil se zbouráním nenosné příčky v bytě. Je jen smutné, že se během proměny setkala rodina i se závistí okolí.

Přesuny pokojů

„Anička chtěla větší pokoj, jediné možné řešení bylo umístit jej místo stávajícího obývacího pokoje. Prohozením místností se dostal obývací pokoj přímo vedle kuchyně, nabízelo se tedy příčku mezi nimi zbourat, vznikl tak spojitý otevřený prostor,“ popisují Kamila Douděrová a František Kobližka.

Fotogalerie

Po zbourání příčky se však objevil problém, odlišná výška podlah v sousedících místnostech. Rozdíl v kuchyni a v obývacím pokoji byl na několika místech až 2,5 cm. Podklad se musel srovnat srovnat do jedné úrovně, teprve pak bylo možné položit novou vinylovou podlahu.

„Největší výzva a zároveň splněné přání Aničce bylo velké zrcadlo. Pojali jsme jej jako zrcadlovou stěnu s baletní tyčí. Bytu prospěla změna dispozic. Z minikuchyňky a původního dětského pokoje se stal velký obytný prostor, s rozkládací sedačkou na každodenní spaní pro maminku. Vlaďka do té doby totiž spala u Aničky v pokojíčku,“ připomínají designéři.

Styl proměny je světlý, „andělsky něžný“. Kombinace bílé, bleděmodré a dřeva prochází oběma pokoji, u Aničky byla doplněna ještě fialovou. Tanec symbolizuje velký nástěnný akvarelový obraz baletky.

„Koncept nebe prochází z obývacího pokoje, kdy jsme na celou jednu stěnu použili fototapetu s motivem mraků. V pokojíčku bylo nebe připomenuté v podobě látkových nebes kolem postele,“ doplňují Kamila Douděrová a František Kobližka.

Zrcadlová stěna s baletní tyčí představuje pro Aničku splněný sen.

Zrcadlová stěna s baletní tyčí představuje pro Aničku splněný sen.

Náklady na tuto proměnu se vyšplhaly na 501 695 korun.

Další díl televizní show Jak se staví sen – extra uvede televize Prima opět v pondělí, 8. dubna v 21:30. Tentokrát se budou designéři snažit pomoci babičce, která vychovává vnoučata ve vlastní péči.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Pořídili si byt v bývalém hotelu Ritz. Zařídili si jej retro nábytkem

K typové lince majitelé pořídili stůl na míru s deskou ze staré tovární...

Petra Kellerová a Přemysl Koudela se do apartmánu bývalého zbraslavského hotelu Ritz zamilovali poté, co v něm na...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Hrad Grabštejn ukrývá unikátní skvost. Už 10 let je přístupný veřejnosti

Hrad Grabštejn v Libereckém kraji ukrývá kapli sv. Barbory.

V jádru gotický, renesančně přebudovaný hrad Grabštejn, který se nachází v Libereckém kraji poblíž Hrádku nad Nisou,...

Jak se staví sen pro malou tanečnici v bytě plném andělů

Po proměně se spojil kuchyňský kout s dětským pokojem, vznikl jeden obytný...

Aničce se objevil zhoubný nádor na mandlích v šesti letech. Nemoc zvládla a dnes, po více než pěti letech, má spoustu...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Najdete na iDNES.cz