Jak se staví sen: přestavbu nejen jádra zvládli designéři za pět dní

  1:00aktualizováno  1:00
Janě nebylo ještě padesát, když se stala maminkou dvojčátek, Amálky a Rozárky. Přesněji pěstounkou, protože děti porodila její dcera, která však po třech měsících odešla, přednější jí byly drogy. Jana nemá peníze na rekonstrukci bytu, proto ji přátelé přihlásili do pořadu Jak se staví sen.

U drogově závislých bývají příběhy podobné: vlastní děti je nezajímají. Často pak nastupují babičky, které někdy mívají „černé svědomí“ a pocit, že selhaly jako matky. To je i případ Jany, která si po rozvodu brala k třísměnné práci i další brigády, aby dětem, synovi a dceři, nic nechybělo.

Snaha o vylepšení koupelny dlouho nevydržela, obkladačky časem opadaly.

Snaha Jany o vylepšení koupelny dlouho nevydržela, obkladačky časem opadaly.

Jenže místo vděku se dočkala jediného: oba její péči vyměnili za pervitin. „Chyběla jim pevná otcovská ruka, nebyla jsem důsledná, proto teď u vnuček už nechci udělat chybu,“ říká Jana s přesvědčením. Vnučky má pod dohledem i přes den, pomáhá jako kuchařka ve školce, kam děvčátka chodí.

Jana si na hypotéku odkoupila panelový byt, který bude ještě šest let splácet, na rekonstrukci bytu jí tak peníze nezbývají. Pro holčičky by si přála pokojík s pracovními stoly, protože je na podzim čeká první třída. Trápí ji také staré jádro a děsivé kresby v ložnici, které vytvořila dcera v době, kdy brala drogy.

„Pomohlo“ až vězení, kam se dostala na dva roky za krádeže, tam se k drogám nedostala. Po návratu se však dcera přiznala, že k děvčátkům nemá ten správný mateřský cit, takže Jana zůstává i nadále maminkou – babičkou. Doufá však, že dcera, která si po propuštění našla práci v Německu, má už nejhorší za sebou. S holčičkami za ní dokonce jezdí občas na návštěvy.

Fotogalerie

Proměnu Janina bytu si v televizní show Jak se staví sen – extra vzali na starost architekti Kamila Douděrová a František Kobližka. Byť se snaží vyhnout „mokrým“ stavebním procesům, tentokrát se rozhodli bytové jádro vybourat a postavit nové, zděné.

Byt jako nový začátek

Jana vnímá proměnu bytu jako začátek nového života, jako tlustou čáru, za kterou se už nic špatného nedostane. A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Byt 4+kk je dostatečně velký, babička má poměrně velkou vlastní ložnici, děvčátka používají jeden pokoj jako ložnici a druhý, kde není radiátor, jako hernu. Tříčlenná rodina má k dispozici ještě obývací pokoj a kuchyňský kout.

„Ohledně pokojů bylo hned první myšlenkou vyměnit babiččinu ložnici s dětským pokojem. Holčičky by zůstaly spolu a měly by více prostoru. Babička nepřijde o své soukromí, a zároveň dopřeje vnučkám větší pokoj,“ popisují designéři.

Obklady v koupelně propojené s WC zvolili designéři bílé, v kombinaci s dekorem...

Obklady v koupelně propojené s WC zvolili designéři bílé, v kombinaci s dekorem tmavého dřeva.

Bylo také nutné vyřešit koupelnu a WC a dostat pračku z prostoru chodby, aby nepřekážela. Sušička v ložnici babičky sloužila jako stolek pod televizi, což také není optimální.

Poměrně velký byt měl velmi špatnou elektroinstalaci, která byla pro designéry černou můrou, protože stěny nebyly betonové, část byla z jakýchsi dřevovláknitých desek.

„Kvůli mokrým procesům a jejich návaznostem je bytové jádro výzvou každé proměny. Pořád vás tlačí čas, a pořád je ho málo! Další výzvou byl samotný rozsah proměny, tedy to, co všechno jsme za pět dní chtěli stihnout. Kromě bytového jádra jsme proměnili tři pokoje, a ještě chodbu,“ vzpomínají na proměnu Kamila a František.

Na podlahu zvolili tmavší dřevo upravené speciálním olejem, aby barevně navázali na podlahu obývacího pokoje. „Přítomnost elegantního tmavého dřeva jsme podpořili i volbou dveří do koupelny. Ostatní dveře jsme naopak navrhli bílé, a tím potlačili jejich výraz. Samostatný celek tvoří koupelna s toaletou,“ popisují designéři.

Na stěnách pokojů se objevily tapety, dva květinové vzory z jedné série v...

Na stěnách pokojů se objevily tapety, dva květinové vzory z jedné série v několika barvách.

V koupelně místo vany použili prostorný sprchový kout se sklopným sedátkem a velkou hlavovou sprchou. Závěsné WC je praktické na údržbu, přibyly i skřínky a otopný žebřík. Obklady zvolili bílé, v kombinaci s dekorem tmavého dřeva.

Na stěnách pokojů se objevily tapety, dva květinové vzory z jedné série v několika barvách, což autorům proměny umožnilo je hravě kombinovat, a dát tak pokojům osobitý ráz. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ jsou doplňky z barevného plexiskla, které slouží jako ozdoby i jako praktické věšáky.

Z velké ložnice tak vznikl pokoj pro děvčata, která se zde dočkala i pracovních stolů, v malém pokoji má ložnici babička a třetí, bez radiátoru, se proměnil na šatnu a pokoj pro hosty s rozkládací pohovkou.

Náklady na proměnu dosáhly částky 764 106 korun.

Další díl televizní show Jak se staví sen uvede televize Prima v pondělí 18. března v 21:30, designéři pomohou „bojovnici“ Andree a jejímu synovi Filipovi.

Autor:

Nejčtenější

Místo na Slovensku si dům postavila raději v Rakousku. A je spokojená

Podlahu na terase s integrovaným grilem tvoří dřevěný masiv, který příjemně...

Za hranice Slovenska přivedli majitelku domu příbuzní. Dcera s rodinou ji přemluvila, ať si stejně jako ona postaví dům...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Jak se staví sen pro mámu a pětiletého syna, který miluje černou barvu

Také obývací pokoj pojali designéři převážně v šedé, černé a antracitové barvě.

Od šestnácti pracovala Andrea jako modelka, jezdila po světě. Stesk po domově ji přivedl zpět domů. Dostudovala, začala...

Byt už osm let skvěle slouží. Majitelka rekonstrukci dokonale promyslela

Mansardový byt na Montmartru se stal domovem a ateliérem mladé módní návrhářky.

Květiny vyrůstají ze stěny, světlo po kapkách dopadá ze stropu na podlahu kuchyně, kde se chodí po duze. Podkrovní...

Další z rubriky

Poradna architekta: jak do malého půdního bytu dostat vše potřebné

Vizualizace (ilustrační): půdní byty bývá nutné zařídit nábytkem vyrobeným na...

Stále více lidí před nebo těsně po koupi bytu, ať již starého, nebo v novostavbě, řeší jeho konečnou dispozici a...

Retro zaplnilo malý byt v činžovním domě. Přesto působí moderním dojmem

Z místnosti s arkýřem se stala kuchyň, jídelna a domácí pracovna.

Uspokojit zálibu majitelů ve stylu retro, zajistit zázemí pro práci z domova a vytvořit dostatek prostoru pro soukromí...

Škola z roku 1906 roky hyzdila Blatničku. Teď se v ní šijí krásné kroje

Zanedbaná a nevyužívaná škola v Blatničce v Jihomoravském kraji dlouhá léta...

Zanedbaná a nevyužívaná škola v Blatničce v Jihomoravském kraji dlouhá léta hyzdila obec, než se z ní stalo centrum...

Najdete na iDNES.cz