Jak se staví sen pro mámu a pětiletého syna, který miluje černou barvu

  1:00aktualizováno  1:00
Od šestnácti pracovala Andrea jako modelka, jezdila po světě. Stesk po domově ji přivedl zpět domů. Dostudovala, začala pracovat. Vybojovala si i narození syna. Pak přišla krutá nemoc, takže na zařízení vlastního bytu jí chybí síly i finance.

Půvabné tmavovlásce Andree diagnostikovali v loňském roce rakovinu prsu. Lékaři jí šest týdnů po operaci, odstranění nádoru a genetických výsledcích doporučili oboustrannou mastektomii. Andrea nezaváhala, chce žít, už kvůli svému pětiletému synovi. Bojuje.

Poničené parkety předchozí majitelé překrývali vrstvami PVC.

Poničené parkety předchozí majitelé překrývali vrstvami PVC.

Postihla ji lehká mrtvice, naštěstí bez následků, našli jí vrozenou srdeční vadu, má špatnou srážlivost krve, kvůli oslabené imunitě onemocněla i neštovicemi. Jako kdyby neštěstí nebylo dost, na rakovinu prsu jí zemřela nejlepší kamarádka, která po sobě nechala dvouletého syna.

Navíc pětiletý Filípek se začal ptát už i po otci. Ten si jeho narození nepřál, nestojí o něho, což bylo pro Andreu těžké synovi sdělit. Filip si tak vymyslel svůj vlastní příběh: tatínek je v Karibiku a je pirát. V pirátech se totiž Filípek „vidí“.

I proto má nejraději černou barvu, což také řekl designérům, Andree Hylmarové a Markovi Povolnému z televizní show Jak se staví sen - extra, kteří dostali na starost proměnu bytu. Andrea si jej koupila na hypotéku, přesněji si ji vzal na sebe Filipův dědeček, protože nemocná Andrea neměla šanci hypotéku dostat.

Fotogalerie

Naštěstí na Vysočině se panelákový byt dá pořídit mnohem levněji než v Praze. U rodičů v domě totiž bydlí ještě bratr s rodinou, a tak místa mnoho nezbývalo, Andrea doposud spala s maminkou a Filípkem v jednom pokoji, tatínek v obývacím pokoji.

Filip jde za rok do školy a moc touží po vlastním pokoji, proto se Andrea rozhodla k radikálnímu řešení. Jenže byt je prázdný, na zařízení už žádné finance nezbyly, a tak kamarádka přihlásila Andreu do pořadu Jak se staví sen - extra. A vyšlo to.

Holobyt ve špatném stavu

Andrea si sice pořídila poměrně velký byt 3+1, ale z nábytku tam není vůbec nic, podlahy nejsou v dobrém stavu, stěny totéž. Její tatínek zatím jen svépomocí vyzdil staré umakartové jádro.

„Že je tato proměna realizovatelná, bylo jasné poměrně brzy, spíš jsme váhali nad rozsahem, abychom vše zvládli. Majitelka už započala s rekonstrukcí před námi, ale nevěděla, co dál. V bytě nebyl žádný zásadní problém stavebního rázu, spíše chyběla koncepce a vize do budoucna,“ vzpomínají na proměnu designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Dominantním prvkem se stala odhalená železobetonová stěna mezi kuchyní a...

Dominantním prvkem se stala odhalená železobetonová stěna mezi kuchyní a obývacím pokojem s posuvnými dveřmi v základním pozinkovaném nelakovaném povrchu.

Autoři se rozhodli zvolit industriální pojetí, k tomu je „navedl“ i Filip svou oblibou černé barvy. Přiznali proto panelák takový, jaký je.

Dominantním prvkem se stala odhalená železobetonová stěna mezi kuchyní a obývákem. Nejenže přiznává původní materiál s jeho nedokonalostmi, ale zároveň je to výrazný výtvarný prvek.

„K betonu jsme zvolili kontrastně dřevěnou podlahu, průmyslovou mozaiku a černé doplňky. Lehce průmyslový vzhled doplňují i plechové dveře, které jsme nechali v základním pozinkovaném nelakovaném povrchu,“ popisují designéři.

Andreu nadchla i černá kuchyň, přece jen v sobě bývalou modelku a milovnici Depeche Mode nezapře. Protože v původním interiéru nebyl žádný nábytek, měli designéři snadnější práci. Kvůli urychlení zvolili řadu kousků z e-shopu, kde vybrali věci odpovídající jimi zvolené koncepci.

V pokoji malého piráta nemůže chybět truhla pokladů.

V pokoji malého piráta nemůže chybět truhla pokladů.

Další díl televizní show Jak se staví sen – extra uvede Prima v pondělí 25. března v 21:30. Designéry v něm čeká proměna pro maminku, která bojuje se zákeřnou nemocí.


Nejčtenější

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Další z rubriky

S ostudou obce z roku 1964 je konec. Starosta ji kompletně přestavěl

Knihovna s kulturním domem byla v Ludéřově otevřena 8. srpna 1964. V poslední...

Z rozpadajícího se kulturního domu v Ludéřově, části obce Drahanovice v Olomouckém kraji, se díky investici obecního...

Jak se staví sen pro ženu a její vnoučata v domě, který volá o pomoc

V původním obývacím pokoji nebyla ani pohovka.

Dům bez fasády už zdálky dává jasně najevo, že jeho majitelé jsou na tom s financemi i silami hodně bídně. Žije zde...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Najdete na iDNES.cz