Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

  1:00aktualizováno  1:00
Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina střev a metastázy na játrech. Její dcera by však chtěla mamince pomoci alespoň s prvním problémem, a splnit jí tak její sen. Proto požádala o pomoc designéry.

Maminku Janu přihlásila její dcera – také Jana – do televizní show Jak se staví sen – extra. Věděla, jak maminka touží po nové kuchyni, vždy však bylo něco důležitějšího k pořízení. Rodiče se věnovali jí i bratrovi s láskou, a ti jim teď v dospělosti jejich péči oplácejí, vědí, že si maminka prochází už dva roky doslova peklem. A tatínek s ní.

Původní kuchyň

Původní kuchyň

Maminka Jana přičítá své onemocnění i psychickému šoku, který jí potkal před čtyřmi lety. Přepadl jí sexuální násilník, který na ni neváhal vytáhnout i velký nůž. A aby toho nebylo dost, soudce ho propustil a vyšetřování probíhalo na svobodě.

Teprve po roce skončil ve vězení, během té doby se však ještě několikrát potkali na ulici. Na malém městě nic neobvyklého.…

Proměny kuchyně se ujali designéři Martina Pištěláková a Jan Bek.

Byt po dvaceti třech letech

Rodiče si pořídili třípokojový panelákový byt před třiadvaceti lety. Během té doby zvládli spíše jen „kosmetické“ úpravy v podobě tapet a nových skříněk. Zůstalo tak původní průchozí jádro i nepříliš vhodná dispozice kuchyně.

Fotogalerie

A když už děti dospěly a rodiče se chtěli pustit do větších úprav, hlavně do vysněné kuchyně, přišla Janina nemoc. Našetřené peníze zmizely, i teď je léčba finančně náročná.

Před designéry Martinou Pištělákovou a Janem Bekem tak stál náročný úkol. Navrhnout novou kuchyň, což ovšem znamenalo vybourat i jádro, zrušit šatnu a předělat chodbu. Kuchyňské skříňky totiž visely pouze na starém jádru.

A názor designérů? „Nejvíce nám vadil průchod kuchyní, přes kterou jste se teprve dostávali do zadního pokoje a koupelny. Nemohlo být příjemné v kuchyni vařit, a zároveň pořád někomu uhýbat, když se chtěl dostat do koupelny,vysvětlují autoři.

Pro proměnu kuchyně tak bylo nutné zbourat vlastně polovinu bytu a znovu ji postavit. Ovšem jinak, což znamenalo i velký zásah do elektro a vodoinstalace. Neboli udělat novou. Naštěstí díky sádrokartonu se vše zvládlo velmi rychle.

Do koupelny použili designéři takzvanou skrytou zárubeň. Na podlaze je vinyl s...

Do koupelny použili designéři takzvanou skrytou zárubeň. Na podlaze je vinyl s korkovou podložkou, v koupelně „patchworková“ dlažba RAKO ze série Deco.

Do toho nás čekaly obklady a dlažba v koupelně a na WC, nová podlaha. V případě dvou dveřních otvorů jsme si vymysleli i dveře se skrytou zárubní, které jsou stavebně složitější než otvory pro klasické zárubně. Stavba to měla v tomto dílu opravdu těžké,“ hodnotí proměnu designéři Martina Pištěláková a Jan Bek.

Na přání Jany zbourali šatnu v zádveří, kterému to prostorově velmi pomohlo. V nově vybudované velké šatní skříni na míru má rodina možnost odložení kabátů, vznikla zde i nika, kde se lze posadit.

Kuchyň je vybavená všemi potřebnými spotřebiči, u okna vzniklo „barové“ sezení s výhledem do okolní zeleně. Designéři nezapomněli ani na fotografii Janiny maminky, která zemřela před patnácti lety. Dodnes na ni neustále vzpomíná.

Kuchyň do L kombinuje skříňky v lesku a matu, profilování spodních skříněk ladí...

Kuchyň do L kombinuje skříňky v lesku a matu, profilování spodních skříněk ladí se spotřebiči v retro stylu.

Nadšení rodiny po předání bytu bylo opravdu spontánní, slzám radosti se neubránila ani Martinu Pištělákovou, kterou příběh Jany hluboce zasáhl.

Celkem přišla rekonstrukce a zařízení části ponelákového bytu na 614 077 korun.


Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

S tramvají i s křeslem vyrazili čeští designéři za světovými úspěchy

T3 Coupé skýtá požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale...

Co má společného vana, křeslo, tramvaj, dveře či sedací systém ze zbytkového materiálu? Zdánlivě nic. Jedno však ano, a...

Najdete na iDNES.cz