Jak se staví sen: panelákový byt proměnili designéři k nepoznání

  1:00aktualizováno  1:00
Panelákový byt koupený na hypotéku si chtěl Martin, který pracoval jako stevard, postupně zrekonstruovat. Jenže zasáhla rakovina, kterou sotva přežil, z invalidního důchodu jen s obtížemi splácí hypotéku. Maminka ho proto přihlásila do televizní show, aby se dočkal svého snu, nové kuchyně.

Život není fér. Martin vystudoval hotelovou školu, pracoval jako stevard, sportoval, běhal maratony. Když zkolaboval ještě v letadle a sanitka ho odvezla rovnou z letiště do Vojenské nemocnice, netušil, co přijde.

Původní kuchyň Martin vylepšil červeným nátěrem.

Původní kuchyň Martin vylepšil červeným nátěrem.

Po operaci mu lékaři sdělili, že mu zbývá pár týdnů života. Jenže Martin to nevzdal. Absolvoval sedm cyklů chemoterapie, ale také silný zápal plic, jako důsledek léčby se objevily i problémy se srdcem.

Ale žije a bojuje. Snaží se i sportovat. Je v invalidním důchodu, lékaři mu původní zaměstnání zakázali, povolili jen zkrácený pracovní úvazek, maximálně na dvě až tři hodiny denně. Díky hotelové škole si tak přivydělává v hotelu. 

Sám říká, že přežil díky mamince, která ho obětavě ošetřovala. Sestra žije v zahraničí, takže s nemocí bojoval hlavně s maminkou. Od otce pomoc ani nečekal, bil manželku i děti, hodně pil. Maminka Věra neměla sílu od něho odejít, k rozvodu přistoupila až poté, když děti dospěly. Dodnes ji trápí zdravotní problémy jako důsledek manželova bití.

Za syna by Věra dýchala a nejen proto, že ji ještě jako dítě bránil před násilnickým otcem. Mají spolu velmi pěkný vztah. A protože všechny její i Martinovy úspory padly na léčení (před nemocí stihl jen vyměnit okna a dveře na toaletu), a to finančně pomohla i sestra, napadlo ji, že by synovo přání mohli splnit designéři z pořadu Jak se staví sen.

Fotogalerie

Proměny se ujali designérka Martina Pištěláková a nováček pořadu, architekt Jan Bek. Do panelákového bytu si opravdu pořádně „řízli“.

Změna dispozice

V úzké kuchyňce s retro linkou a otlučeným dřezem se prostor pro vaření vytvořit opravdu nedal. Martin si přitom musí jídlo pečlivě připravovat, jeho poničená střeva snesou jen bezlepkovou dietu. Parní troubu, kterou designéři zvolili, tak určitě využije.

Designéři nechali odstranit příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem, prostor sjednotili pěknou dřevěnou podlahou. Zdi upravili stěrkami a celý interiér navrhli v industriálním stylu v bílošedé a antracitové, tedy v barvách, které má Martin, preferující jednoduchý skandinávský styl, hodně rád.

„Věděli jsme celkem rychle, že nám hodně prostorově pomůže probourat příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem a že vytvoříme jen jeden vstup do tohoto pokoje. Vznikne tak příjemnější zádveří, které předtím bylo poměrně stísněné,“ říkají autoři proměny.

Na betonové stěně vyniknou police z roxorových drátů. Neteř Martinovi...

Na betonové stěně vyniknou police z roxorových drátů. Neteř Martinovi namalovala jeho milovaného kocoura Bohouše, který umřel na nemocné srdíčko těsně před zahájením rekonstrukce.

Bílé skříňky doplnili police z roxorových drátů, z nichž se některé svařovaly přímo na místě. Hlučnost přestavby (hlavně při pokládce podlahy) vyvolala ostrou reakci sousedů, takže v 11 hodin večer přijela řemeslníkům „domluvit“ i policie. Po proměně se Martin všem sousedům osobně omluvil, ti ho pozvali dokonce i na kávu, vše pochopili.

„Bytu určitě prospělo zbourání zmíněné příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem a velký efekt udělala dřevěná podlaha v celém bytě místo původního lina. Dále velkou optickou službu zařídily nové dveře a obložky,“ hodnotí proměnu designéři, Martina Pištěláková a Jan Bek.

Kromě kuchyně, obývacího pokoje a chodby upravili také pokoj pro hosty, který bude Martinovi sloužit i jako malá tělocvična. Přespává v něm také maminka nebo sestra, když přijedou na návštěvu.

Lékaři Martinovi povolili jógu, místo maratonu smí denně „vyklusat“ tak dva kilometry, ve špatném počasí a se sníženou imunitou se však nesmí venku příliš namáhat, velkou radost mu tak udělal běžecký pás. Kosmetické změny zvládli designéři i v ložnici.

Martin i maminka byli z proměny nadšení, nechyběly ani slzy. Celá proměna vyšla na 1 140 826 korun, což je hodnota práce řemeslníků a vybavení od sponzorů pořadu.

Další díl televizní show Jak se staví sen extra uvede televize Prima 4. března 2019 v 21:30. Designéři v ní zvládnou kompletní rekonstrukci bytu za pět dní!

Autor:

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Další z rubriky

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Poradna architekta: co s bytem, kde pokoje vypadají jako dlouhé nudle

Pokoje mají vysoké stropy, ale jsou velmi úzké.

Někoho při zařizování trápí malý prostor, ale i majitel bytu 5+1 se může dostat do problémů, pokud je dispozice špatná....

Najdete na iDNES.cz