Na prvním místě si přála propojit obývací pokoj s kuchyní, tu však nepožadovala velkou, protože v bytě bydlí sama. Důležitým požadavkem bylo také zvětšení koupelny. K negativům bytu patřila i miniaturní předsíň a nedostatek úložných prostor.
Proměnu bytu nechala mladá žena na odbornících, obrátila se na studio Kouba Interier, které pro ni připravilo několik variant dispozičního řešení. Jejich autorem je Ing. Tomáš Zima.
Varianta 1
V první variantě vzniklo zvětšené zádveří s velkou vestavěnou skříní, vedle ní je oddělený prostor na pračku se sušičkou. Vlevo vedle vstupu byla umístěna koupelna s vanou, umyvadlem a WC.
Do obývacího pokoje se podařilo umístit menší sedací soupravu, sestavu pro TV a jídelní stůl. Proti oknu je malá kuchyňská linka. V ložnici lze kolem dvojlůžka projít do šatny.
Varianta 2
V druhé variantě se opět zvětšilo zádveří, do předsíně se tak díky tomu vešel botník i šatní skříň. Koupelna je v této variantě s oknem, pod kterým byla umístěna vana, vedle vznikl opět prostor na pračku a sušičku.
Na instalační šachtě je WC, vedle vany pak umyvadlo a skřínka."Vedení instalací z kuchyně je možné v soklu za vanou a pračkou, následně pak v příčce do instalační šachty," vysvětluje Tomáš Zima. Ložnici se podařilo vytvořit větší, její součástí je opět šatna.
Varianta 3
Ve třetí variantě je ve zvětšené chodbě šatní skříň a pračka se sušičkou. Koupelna zabrala část ložnice, kromě WC je zde umyvadlo a prostorný sprchový kout. Obývací pokoj s kuchyní navrhl Tomáš Zima podobně jako ve variantě 1.
Varianta 4 - realizovaná
Podle požadavků majitelky byla vytvořena malá předsíňka, to kvůli kočkám, které jsou jejím velkým koníčkem. Z chodby se vchází do ložnice a obývacího pokoje s kuchyní. V ložnici je dvojlůžko, šatna a na přání majitelky v rohu dokonce infra sauna.
Koupelna s oknem skrývá prostorný sprchový kout, WC i místo pro pračku. Umyvadlo je osazené na desce, kolem něj vznikl díky tomu dostatečný odkládací prostor. V obytné místnosti je opět menší kuchyňská linka, sedací souprava a jídelní stůl.
Realizace po etapách
Byt prošel postupně kompletní rekonstrukcí. "Začalo se vyzděním nové dispozice bytu, a pak následovaly veškeré instalace, voda, odpady a samozřejmě elektroinstalace, která byla klasicky v hliníku," popisuje Tomáš Zima.
Dělaly se také nové povrchy stěn a štuky ve všech místnostech. V pokojích byly naštěstí zachovalé parkety, které stačilo přebrousit a znovu nalakovat. V chodbě se odstranil původní beton a doložily se nové parkety.
Do koupelny si majitelka vybrala velkoformátové obklady od italského výrobce v tmavě šedé a černé. Sprchový kout je bez vaničky, použila se pouze dlažba se zapuštěným odpadovým kanálkem. Příjemná je také velká hlavová sprcha.
Koupelnu opticky zvětšuje zrcadlo, které je nad celou umyvadlovou deskou. Obklady nejsou na všech stěnách, výsledek tedy nepůsobí nijak stísněně. Nad umyvadlovou deskou je jedna řada obkladů a stěna nad nimi je dorovnána do stejné úrovně, obklady jsou tak jakoby zapuštěné a nebylo potřeba použít zakončovací lištu.
V bytě jsou osazeny nové dveře, ale zbytek bytu ještě čeká na zařízení, to znamená šatna a ložnice. Kuchyňskou linku majitelka pořídila v IKEA.
Poradna pro čtenářePotřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
|